Z Tokia priniesli až 11 medailí. Toto sú srdcervúce príbehy slovenských paralympionikov

  • Tento rok sa v Tokiu prepisuje história. Slovensko tam vyslalo 27 paralympionikov
  • Títo hendikepovaní športovci získali až jedenásť medailí, najviac v boccii
  • Prinášame ti príbehy niekoľkých z nich. Jánovi Riapošovi, Patrikovi Kurilovi či Mariánovi Kuřejovi osud zhatil plány a v živote im uštedril ranu v podobe fatálnej nehody na ceste, aj na pretekárskom okruhu
Letné paralympijské hry v Tokiu
Z Letných paralympijských hier v Tokiu máme 11 medailí, TASR/Jakub Kotian, TASR/AP
  • Tento rok sa v Tokiu prepisuje história. Slovensko tam vyslalo 27 paralympionikov
  • Títo hendikepovaní športovci získali až jedenásť medailí, najviac v boccii
  • Prinášame ti príbehy niekoľkých z nich. Jánovi Riapošovi, Patrikovi Kurilovi či Mariánovi Kuřejovi osud zhatil plány a v živote im uštedril ranu v podobe fatálnej nehody na ceste, aj na pretekárskom okruhu

Po letných olympijských hrách v Tokiu sa konala aj paralympiáda, ktorá skončila v nedeľu večer. Naša výprava tento rok získala až jedenásť medailí. Ich „zdraví“ kolegovia pred pár týždňami z Japonska doniesli len štyri. Je však pravdou, že na paralympijských hrách neexistuje taká veľká konkurencia, ako na tých klasických. 

Bežní olympionici vycestovali v najnižšom počte v ére samostatnosti, bolo ich len 41. Aj počet paralympionikov stále klesá. Do Sydney v roku 2000 ich dorazilo rekordných 46. O štyri roky neskôr ich bolo o desať menej, v Riu sa ich počet prvýkrát dostal pod číslo tridsať a v Tokiu nás reprezentovala len 27-členná skupina. Robila to však bravúrne.  

zdroj: TASR/AP

Reprezentujú svoju krajinu a rozvíjajú svoje talent, no za sebou majú aj neuveriteľné príbehy. Napriek tomu sa nevzdali a aktívne sa zapájajú do obľúbených športov činnosti. 

Ján Riapoš – parastolný tenis

Aktuality uvádzajú, že Ján Riapoš ako malý býval pri futbalovom ihrisku. Práve preto jeho prvé kroky viedli na futbalový štadión. Ako hráč sa predstavil aj v dresoch mnohých klubov. 

Mal iba 23 rokov, keď sa mu stala vážna dopravná nehoda, ktorá ho navždy pripútala na vozík. O svojom živote dokonca napísal aj knihu a teraz chystá jej pokračovanie.

Ján Riapoš bol už v takom mladom veku zanieteným podnikateľom. Veľa cestoval a práve sa rozvádzal s vtedajšou manželkou Zuzanou, od ktorej bol už odsťahovaný. 

zdroj: TASR/Štefan Puškáš

V osudný deň si Ján bol u manželky po posledné veci. Zase sa hádali, preto od nej odchádzal neskoro, aj keď musel vstávať o piatej. Keď ráno sadol za volant, približne po 40 kilometroch od domu dostal mikrospánok. Udalosť opisuje článok v športovej rubrike Aktualít. Sú to slová priamo z knihy športovca. 

Keď otvoril oči, už bolo neskoro. Auto zišlo z cesty do priekopy a zadnou časťou narazilo do stromu. Športovec vtedy išiel 110-kilometrovou rýchlosťou a airbagy v tej dobe ešte neboli bežnou súčasťou áut, no možno si doteraz vyčíta hlavne to, že nebol pripútaný. Náraz ho teda vymrštil cez predné sklo, preletel ponad cestu a dopadol na jej okraj. 

Udalosti po nehode Ján popisuje ako sériu šťastných momentov. Mal vážne zranenú chrbticu, čo znamenalo ochrnutie na celú dolnú polovicu tela. Okrem toho deväť mesiacov nevedel hýbať rukami. Priviedlo ho to však tam, kde je teraz.

Hovorí, že vzchopiť sa mu pomohla práve viera. Oficiálny portál paralympijského výberu uviedol aj to, že športovec sa aktívne začal parastolnému tenisu už rok po nehode. Okrem toho sa stal aj funkcionárom v športe zdravotne znevýhodnených. Je predsedom Slovenského paralympijského výboru a taktiež Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Šikovný paralympionik má dva doktoráty. 

zdroj: TASR/Martin Baumann

V roku 2005 bol vyhlásený za najlepšieho parastolného tenistu – vozičkára a o rok neskôr mu vtedajší prezident udelil Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti rozvoja športu zdravotne znevýhodnených. 

Ján Riapoš na paralympijských hrách vyhral už štyri zlaté medaily, jednu striebornú a jednu bronzovú získal práve pred pár dňami v Tokiu. Pre 52-ročného športovca to bola siedma účasť na letnej paralympiáde. Ako jediný sa zúčastnil aj úplne prvej v Atlante po vzniku Slovenskej republiky. 

Martin Ludrovský

Do klubu parastolného tenisu patrí aj 48-ročný športovec. Ako sám uviedol v rozhovore pre Braunoviny, pred nehodou pretekal v rallye alebo motokrose a taktiež vlastnil tuningový autoservis. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Aktuality, Aktuality, paralympic.sk, Braunoviny, Paralympic, Paralympic, Paralympic, SME, paralympic.sk, Paralympic, Paralympic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá