Za 5 eur si naštartuješ mozog. Tieto jedlé poklady ti pomôžu učiť sa, máš ich v špajze

  • Učiť sa a jesť zdravo je skvelá kombinácia
  • Zaveď ju do svojho života
  • Začať môžeš okamžite
študent škola učenie sa
Ilustračné fotografie, Canva/Andrea Piacquadio, zoranm
  • Učiť sa a jesť zdravo je skvelá kombinácia
  • Zaveď ju do svojho života
  • Začať môžeš okamžite

Situácie plné stresu nemá nikto rád, no niekedy si v nich nedokážeme pomôcť. Za spomenutie stoja napríklad skúškové obdobia, ktoré sú pre študentov náročné samy osebe. Často však dávame výživu na okraj nášho záujmu. V týchto chvíľach sa môžeme pristihnúť pri tom, ako sa uchyľujeme k energetickým nápojom, sladkostiam či spracovávaným potravinám.

Zvolením správnej stravy však môžeme podstatne podporiť zdravie nášho mozgu, posilniť svoju koncentráciu a udržať si bdelosť dlhší čas oproti krátkodobému zvýšeniu energie, ktoré poskytujú menej zdravé alternatívy. Nemusí to pritom byť vôbec komplikované. 

Množstvo týchto surovín sa nachádza v každej domácnosti

Zahŕňanie orechov a semien do tvojej stravy je vynikajúcim rozhodnutím, keďže obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré si naše telo samo nedokáže vyprodukovať. Tieto drobné zázraky dokážu zlepšiť pamäť, zvýšiť schopnosť koncentrácie a zrýchliť myslenie. London School of Economics and Political Science však odporúča namočiť si ich pred konzumáciou, čím sa zvýši ich nutričná hodnota.

Bobule ako černice, jahody, čučoriedky a iné sú plné antioxidantov, ktoré upevňujú našu pamäť a zároveň poskytujú energiu pre náš mozog vďaka obsahu vlákniny a glukózy. Netreba však zabúdať ani na ovocie – jablká, pomaranče, banány a iné druhy, ktoré sú skvelým zdrojom energie pre mozog, ako aj vitamínov, minerálov a vlákniny. 

Smutnými však nemusia byť ani milovníci sladkých pochutín. Tmavá čokoláda je tiež bohatá na antioxidanty a prírodné stimulanty, pričom zlepšuje prietok krvi do mozgu a zvyšuje produkciu endorfínov, ktoré ťa urobia šťastnejším.

Vajcia, ktoré odporúča aj Healthline, sú jednoduché na prípravu a plné živín dôležitých pre zdravie mozgu, vrátane vitamínov B6, B12, kyseliny listovej a cholínu. Výhodný je však aj syr, vďaka jeho bohatému obsahu omega-3 mastných kyselín, bielkovín, vápnika a vitamínov B a predstavuje skvelý zdroj zdravých tukov pre tvoju mozgovú činnosť.

Istotne v supermarkete pravidelne dochádzaš do styku s gréckym jogurtom. Ten je totiž výdatnejší a bohatší na bielkoviny ako jeho bežné varianty a je ideálny na posilnenie energie počas dlhých študijných nocí. Dokáže tiež zmierňovať stres a zlepšovať mentálne funkcie.

Tipom číslo „osem“ sú olivy obsahujúce polyfenoly, ktoré pomáhajú redukovať oxidačný stres v mozgu a zlepšujú pamäť. Nezabudni si ich teda pridať do svojej stravy, rovnako ako čo najviac z vyššie spomínaných surovín a potravín.

Začlenením týchto potravín do tvojej  stravy totiž nielenže podporíš svoje mentálne funkcie, ale prinesieš do svojho jedálnička rozmanitosť a chuť, čo je počas náročných študijných období vždy vítané. Veď si predstav, aké by bolo skvelé mať každý deň inú desiatu, ktorá bude plná živín a bude bohatá na nutričné hodnoty? Nemusíš si to predstavovať, stačí len začať.

Zdroje: LSE, Healthline

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá