Za dva týždne sa utopilo až osem ľudí. Rady od profesionálneho hasiča, ktoré tebe alebo blízkemu môžu zachrániť život

  • Ochladenie počas horúcich letných dní si každoročne vyžiada desiatky životov Slovákov
  • Len za dva týždne tohto roku sa utopilo osem ľudí. Neraz sa utopia pod vplyvom alkoholu
  • Smutnú štatistiku si všimol aj primár Milan Kulovský, ktorý vyspovedal svojho kamaráta, profesionálneho hasiča
  • Ten prezradil, ako postupovať v prípade záchrany topiacej sa osoby a poskytol aj rady, ako sa dá zbytočnej tragédii zabrániť
topiaci
Unsplash/Cristian Palmer
  • Ochladenie počas horúcich letných dní si každoročne vyžiada desiatky životov Slovákov
  • Len za dva týždne tohto roku sa utopilo osem ľudí. Neraz sa utopia pod vplyvom alkoholu
  • Smutnú štatistiku si všimol aj primár Milan Kulovský, ktorý vyspovedal svojho kamaráta, profesionálneho hasiča
  • Ten prezradil, ako postupovať v prípade záchrany topiacej sa osoby a poskytol aj rady, ako sa dá zbytočnej tragédii zabrániť

Každý rok sa na Slovensku utopia desiatky ľudí, vyplýva to zo štatistík zverejnených ministerstvom vnútra SR. V roku 2016, keď bola štatistika naposledy aktualizovaná, to bolo 89 utopení a 20 náhodných utopení. Neraz pri nešťastí zohráva rolu aj alkohol v roku 2016, bolo pod vplyvom alkoholu až 41 utopených.

Po Chorvátsku zmenilo nečakane podmienky vstupu do krajiny aj Grécko

Tento rok začal pre ľudí, ktorí hľadali osvieženie v podobe vody tragicky. Za dva týždne sa utopilo až 8 ľudí, uvádza denník SME, ktorý na jednotlivé prípady upozornil prostredníctvom svojich regionálnych redakcií. Naposledy išlo o neznámeho muža, ktorého telo vyplavilo štrkovisko v Krásnej, uvádza Korzár Košice.

Smutnú štatistiku si všimol aj Kulkovský 

Smutnú štatistiku si všimol aj primár interného oddelenia NsP Považská Bystrica Milan Kulkovský, ktorý má sám skúsenosť s oživovaním utopenej osoby počas dovolenky v Turecku. „Kým som k pani pribehol po tom, čo ma privolala manželka, s jej oživovaním už začali dovolenkári. V strese ju nechali ležať hlavou k moru, ktorého vlny ju v pravidelných intervaloch zaplavovali až po krk. Okrem prizerajúcich sa “dokumentaristov” s mobilom v rukách o jej život bojovali traja dovolenkujúci lekári, Poliak, Češka a ja. Plavčík bol v tomto prípade len sekundantom. Bolo neskoro,“ napísal Kulovský na Facebooku.

Aby pomohol podobným udalostiam zabrániť, vyspovedal svojho kamaráta Pavla Smatanu, profesionálneho hasiča z Považskej Bystrice, ktorý sa neraz stretol s topiacimi sa. Profesionálny hasič má niekoľko užitočných rád ako postupovať pri záchrane topiaceho.

Ako postupovať pri záchrane topiaceho sa? 

Smatana radí ku topiacemu plávať s hlavou nad vodou, tak, aby sa dal topiaci stále sledovať. Dobre je aj zapamätať si polohu topiaceho, pretože každú chvíľu môže skončiť pod vodou.

Ku topiacemu treba priplávať od chrbta, prípadne počkať, kým sa unaví do takej miery, že nebude schopný potopiť aj zachraňujúceho. „Platí zásada, že topiaci sa slamky chytá. No tou slamkou môžeš byť práve ty. Musíš rátať s tým, že topiacemu človeku naozaj ide o život, on si to plne uvedomuje. Panikári. Metá so sebou a snaží sa čo najdlhšie udržať nad vodou,“ uvádza profesionálny hasič.

Ak napriek tomu dôjde k zovretiu od topiaceho, treba sa z neho čo najrýchlejšie vymaniť, pretože topiaci má veľkú silu. „Keď ho budeš ťahať na breh, drž mu hlavu nad vodou. Ak nevieš plávať, do vody ani nechoď, aby si nezvyšoval počet krížikov na brehu,“ varuje Smatana.

zdroj: Unsplash/Stormseeker

Ľudia, ktorí nevedia plávať, sa majú snažiť privolať pomoc na brehu zavolaním na záchranné zložky či kričaním „POMOC TOPIACI“ a upútaním pozornosti. Pomôcť topiacemu sa dá aj hodením predmetu, o ktorý sa bude môcť zachytiť ako nafukovačka, lano alebo aj kus plávajúceho dreva.

V prípade poruchy vedomia treba začať rovno s KPCR. „Začínaš dýchaním, ak si trúfaš, môžeš začať i vo vode, poprípade pri brehu vdych a potom masáž, štandardne 30:2,“ vysvetľuje profesionálny hasič. Dodáva, že vo vode sa nedá hrudník stláčať. „Nesnaž sa z človeka, ktorý je v bezvedomí, nejakými manévrami dostať vodu z dýchacích ciest. Je to neúčinné. Makaj až do vyčerpania. Až sa na druhý deň môžeš pozrieť do zrkadla,“ radí Smatana.

Čo robiť, aby k topeniu vôbec neprišlo 

Aby k takejto tragédií vôbec nedošlo treba dbať na prevenciu. Smatana má aj nato niekoľko užitočných rád.

  • Pred kúpaním sa v neznámej vode si o nej zisti čo najviac informácii a mysli na to, že spodné prúdy nemusí byť vidno na hladine.
  •  Pred kúpaním nepi alkohol. Pivo ťa určite počká na brehu, keď sa vrátiš z vody.
  • Skočiť peknú šípku za 10 bodov je veľká frajerina, no predtým si zisti niečo o dne rieky alebo jazera. Môžu tam byť kamene, potopené konáre, rybárske vlasce, o ktoré sa môžeš zachytiť a veľa iného nebezpečenstva.
  • Pred kúpaním sa osviež vodou, neskáč do vody rozpálený Slnkom.
  • Nepreceňuj svoje plavecké schopnosti!!! Ani s cieľom ukázať sa ako páv pred opačným pohlavím…
  • Správaj sa tak, aby si sebe alebo inému nespustil „pomyselné stopky“ TIK-TAK…
Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, Korzár Košice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá