Za jediný deň pribudlo vyše 14 000 nakazených. Už dnes môže byť na Slovensku 100 000 ľudí infikovaných omikronom

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 14 312
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 37,99 %
covid, pandemia
TASR/AP/Matt Dunham, Andy Wong
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 14 312
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 37,99 %

Vo štvrtok odhalili PCR testy na Slovensku 14 312 ľudí nakazených koronavírusom. Laboratóriá spolu vykonali 31 662 PCR testov. Za uplynulý deň zároveň pribudlo ďalších 24 obetí ochorenia COVID-19. V nemocniciach leží 1 549 pacientov s týmto ochorením. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ako doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, viac ako 62 percent ľudí s pozitívnym PCR testom nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, najmenej v Banskobystrickom. Pozitívny antigénový test malo vo štvrtok 1 740 ľudí, viac ako 61 percent z nich nemá očkovanie.

Z 1 549 pacientov v nemocniciach s COVID-19 je na JIS a OAIM 287 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 142 ľudí. Viac ako 80 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Tretiu dávku vakcíny dostalo vo štvrtok 13 875 osôb, druhou dávkou očkovacej látky sa zaočkovalo 4 108 ľudí a prvú dávku vakcíny dostalo 1 628 ľudí.

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti zverejnil graf, na ktorom už vidíme aj nástup počtu infikovaných omikronom.

„Už dnes ich je zrejme dokopy na Slovensku viac ako 100 000. To je celkom dosť vzhľadom na počet pozitívne odsekvenovaných vzoriek. Koľko ľudí sa infikuje v omikron vlne zatiaľ ešte neodhadujem.“

Poukazuje na zaujímavú skutočnosť, že od času protilátkového skríningu v novembri sa infikovala v delta vlne ešte približne polovica všetkých infikovaných v celej vlne.

„To znamená, že ak v polovici novembra mala pozitívny test na protilátky cca. polovica neočkovaných, tak dnes už po ústupe delta vlny bude veľká väčšina z nich či dokonca takmer všetci. Samozrejme, nie celkom, lebo mnohí s pozitívnymi protilátkami v novembri by už dnes boli negatívni, keďže ich hladina časom klesá.“

Konštatuje, že v každom prípade bude táto úroveň niekde medzi 80 až 100 %, čo nám snáď v najbližších dňoch potvrdia výsledky z testov v Trenčíne, kde sa už na testovanie prihlásilo viac ako 1 000 ľudí. 

Moderna a omikron

Americká spoločnosť Moderna oznámila, že spustila ďalšiu fázu klinických skúšok posilňujúcej dávky vakcíny proti koronavírusu – špeciálne vyvinutej proti variantu omikron.

Oznámenie prišlo deň po tom, čo aj konkurenčná spoločnosť Pfizer začala podobné skúšky, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

Spoločnosť Moderna uviedla, že tretia dávka jej pôvodnej vakcíny proti koronavírusu – s nižším množstvom očkovacej látky – zvýšila množstvo protilátok neutralizujúce tento variant. Ich hladina klesla šesť mesiacov po podaní tejto posilňujúcej dávky.

Moderna vakcína očkovanie
zdroj: TASR/DPA

Neutralizujúce protilátky však zostali detegovateľné u všetkých účastníkov štúdie, dodala Moderna. Variant omikron v súčasnosti tvorí v USA 99,9 percenta prípadov nákazy koronavírusom, pripomína Reuters.

Americký Pfizer a jeho nemecká partnerská firma BioNTech začali v utorok klinické skúšky svojej novej verzie vakcíny, špeciálne prispôsobenej na variant omikron. Moderna uviedla, že svoju posilňujúcu dávku špeciálne vyvinutú na omikron bude testovať na dospelých ľuďoch vo veku 18 rokov a starších.

Túto novú posilňujúcu dávku bude Moderna testovať na jednotlivcoch, ktorí dostali iba dve základné dávky pôvodnej vakcíny od Moderny (mRNA-1273), a takisto na tých, ktorí dostali spomínané základné dávky a posilňujúcu dávku tej istej vakcíny.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Spoločnosť Moderna plánuje zapojiť do každej z oboch skupín štúdie približne po 300 účastníkov. Tri štúdie, pod vedením amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ukázali, že tretia dávka mRNA vakcíny, ako napríklad od Pfizeru a Moderny, je kľúčová v boji proti variantu omikron.

Niektoré krajiny už začali podávať ďalšiu posilňujúcu dávku existujúcich vakcín. Nedávna štúdia z Izraela však ukázala, že aj keď štvrtá dávka mRNA vakcíny zvyšuje množstvo protilátok, táto hodnota nie je dostatočná na to, aby zabránila nákaze omikronom.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá