Za jediný deň sa do nej prihlásili tisícky ľudí. Čakáreň na očkovanie zažíva nečakaný nápor

  • Z neslávnych 47-tisíc sa v čakárni od včerajšieho večera nachádza takmer 69-tisíc
  • Najviac čakajúcich je z Bratislavského a Žilinského kraja
čakáreň
Databezpatosu, Bi Ekosystem Slovensko Digital
  • Z neslávnych 47-tisíc sa v čakárni od včerajšieho večera nachádza takmer 69-tisíc
  • Najviac čakajúcich je z Bratislavského a Žilinského kraja

Do čakárne na očkovanie sa nalialo nečakané množstvo ľudí. Za pondelok 21. júna sa v nej nachádza až 68 801 ľudí. Zatiaľ čo v nedeľu 20. júna to bolo len 46 946. Nevedno, či masívny záujem o očkovanie spustilo oznámene po zasadnutí Ústredného krízového štábu.

Témou rokovania boli najmä opatrenia, ktoré sa budú zavádzať cez leto. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský povedal, že cestovanie sa zatiaľ nebude obmedzovať.

Upozornil však, že od určitého dňa bude možné dostať sa zo zahraničia na Slovensko len pod podmienkou, že bude človek registrovaný v e-hranici. Registrovať sa v e-hranici budú musieť aj zaočkovaní.

Pri cestovaní budú mať najväčšiu voľnosť zaočkovaní, padlo aj rozhodnutie o štátnej karanténe

Nezaočkovaní však budú navyše musieť podstúpiť na 5. alebo 8. deň PCR test. „Tí, ktorí nie sú očkovaní, musia mať v aplikácii potvrdenie o tom, že sú zaregistrovaní na pridelenie termínu na PCR test,“ prehlásil Lengvarský. 

Podľa nasledujúcich grafov môžeš vidieť, že najviac ľudí čaká na registrovanú vakcínu mRNA, taktiež vo veku 45 do 49 rokov. Najviac občanov prihlásených na očkovanie sa nachádza v Bratislavskom, následne Žilinskom kraji.

Až 25 % čakajúcich obdrží vakcínu od spoločnosti AstraZeneca, najmenší podiel tvorí vakcína Sputnik V, a to len 0,04 %.

čakáreň
zdroj: Dáta bez pátosu

Spomínané číslo čakateľov sú všetky osoby čakajúce na prvú dávku vakcíny. Najviac čakajúcich bolo v čakárni 17. mája, kedy boli verejnosti sprístupnené aj dáta o počte čakateľov.

Podľa vyjadrenia Dát bez pátosu na sociálnej sieti budeme mať ku koncu júna zaočkované 2 milióny obyvateľov druhou dávkou vakcíny. „2 milióny sú 44 % populácie na 16 rokov. To je úroveň, kde bola Veľká Británia 24. mája (44 % z dospelej populácie) a zaostávať budeme za nimi o 2 mesiace, pričom rozdiel v čase znižujeme.

Britániu DELTA zasiahla (s prevahou Delta nad Alfa) v polovici mája. My by sme mali byť so zaočkovanosťou v čase príchodu Delty na tom porovnateľne ako Británia čase zasiahnutia Deltou. A to mala Británia v polovici mája 2000 prípadov denne, čo je našich 175 prípadov. Dnes máme RT-PCR aj AG spolu pod 100 (polovičku),“ oznamujú dobré správy.

očkovanie
zdroj: Bi Ekosystem Slovensko Digital
Zdroje: Databezpatosu, Bi Ekosystem Slovensko Digital

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK