Pri cestovaní budú mať najväčšiu voľnosť zaočkovaní, padlo aj rozhodnutie o štátnej karanténe

  • Dnes zasadal Ústredný krízový štáb
  • Veľkú výhodu pri cestovaní budú mať najmä zaočkovaní
  • Minister zdravotníctva SR nateraz vylúčil povinnú štátnu karanténu
  • Sprísnený režim bude na hraniciach platiť aj pre pendlerov
Lengvarský politika Slovensko
TASR/Jaroslav Novák
  • Dnes zasadal Ústredný krízový štáb
  • Veľkú výhodu pri cestovaní budú mať najmä zaočkovaní
  • Minister zdravotníctva SR nateraz vylúčil povinnú štátnu karanténu
  • Sprísnený režim bude na hraniciach platiť aj pre pendlerov

Dnes zasadal Ústredný krízový štáb. Témou rokovania boli najmä opatrenia, ktoré sa budú zavádzať cez leto. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský povedal, že cestovanie sa zatiaľ nebude obmedzovať.

Upozornil však, že od určitého dňa bude možné dostať sa zo zahraničia na Slovensko len pod podmienkou, že bude človek registrovaný v e-hranici. Registrovať sa v e-hranici budú musieť aj zaočkovaní.

Lengvarský ohlásil veľkú zmenu v očkovaní, bude pohodlnejšie. V hre je aj finančná odmena za očkovanie

Nezaočkovaní však budú navyše musieť podstúpiť na 5. alebo 8. deň PCR test. „Tí, ktorí nie sú očkovaní, musia mať v aplikácii potvrdenie o tom, že sú zaregistrovaní na pridelenie termínu na PCR test,“ prehlásil Lengvarský. 

Ľudia po prekonaní COVIDu-19 už pravdepodobne nebudú mať výhody ako doteraz. Lengvarský to vysvetlil tým, že aj po prekonaní ochorenia je pri delta variante koronavírusu malá pravdepodobnosť, že by ho ľudia nemohli opäť dostať.

Očkovaní budú mať však jednu veľkú výhodu – to, že neochorejú,“ prehlásil motivačne na margo blížiacej sa 3. vlny Lengvarský. „Tí, čo máte dve dávky, máte signifikantne nižšiu šancu, že dostanete ťažký priebeh a násobne nižšiu šancu, že zomriete,“ objasnil infektológ Vladimír Krčméry. 

Povinnú štátnu karanténu nateraz Lengvarský vylúčil. 

Čo bude s pendlermi? 

Sprísnený režim bude na hraniciach platiť aj pre pendlerov. „Status pendlera bude obmedzený, ale bude,“ povedal Lengvarský. Podmienkou vstupu bude očkovanie alebo povinná registrácia v e-hranici.

Premýšľal si nad cestou do Maďarska? Mal by si ju zvážiť, krajina vyhlásila takzvaný červený kód

Vladimír Krčméry avizuje, že možná bude aj dvojfarebná verzia COVID semaforu. „Pri čiernych krajinách nebudeme uznávať pendlerov. Aj to je jeden z možných scenárov,“ prehlásil Krčméry. 

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) objasnil, že policajné kontroly na hraniciach budú na základe „semaforu hranica“, ktorý ešte musia odsúhlasiť. „Buď to bude 24 hodín a sedem dní v týždni, alebo to bude v menšom rozsahu. Takisto bude záležať, koľko hraničných priechodov sa bude používať. Buď bude obmedzený počet hraničných priechodov, alebo tak, ako to je a budú všetky v platnosti. Ale toto bude záležať na vyhláške Úradu verejného zdravotníctva,“ uzavrel Mikulec.

Zdroje: SITA, Tlačová konferencia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK