Za kvalitnou lyžovačkou nemusíš cestovať do Rakúska. Toto sú najlepšie strediská, ktoré ti ponúka Slovensko

  • Na Slovensku máme mnoho zjazdoviek, ktoré môžu konkurovať tým zahraničným
  • Vybrali sme 7 najlepších, ktoré musíš stihnúť počas tejto zimnej sezóny
pjimage - 2021-12-29T131308.210
Unsplash/Eirik Uhlen Unsplash/Karsten Winegeart
  • Na Slovensku máme mnoho zjazdoviek, ktoré môžu konkurovať tým zahraničným
  • Vybrali sme 7 najlepších, ktoré musíš stihnúť počas tejto zimnej sezóny

Hoci prísnejšie opatrenia platia aj pre lyžiarske strediská, to Slovákov neodradilo od tohto obľúbeného zimného športu. Tieto športové areály praskajú vo švíkoch a sú plné ľudí, ktorí sú buď zaočkovaní, alebo koronavírus prekonali.

Na Slovensku máme veľké množstvo lyžiarskych stredísk a je len na tebe, ktoré si vyberieš. Dbať môžeš na vzdialenosť, no aj na kvalitu zjazdovky či samotných služieb. Vybrali sme 7 najlepšie hodnotených lyžiarskych stredísk a zjazdoviek, ktoré by si mal navštíviť ešte počas tejto zimy.

Jasná, Chopok

Toto stredisko je známe každému milovníkovi lyžovania nie len zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Jasná svojim návštevníkom ponúka 45,6 km zjazdoviek a 4,5 km lyžiarskych ciest prepájajúcich jednotlivé lokality. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že v prípade dostatku prírodného snehu tu nájdeš aj výborné podmienky na freeride.

Dominantou celého strediska je práve vrchol Chopok, na ktorom sa nachádza reštaurácia s panoramatickým výhľadom. Ako uvádza portál On the snow, doprava lyžiarov do strediska je jednoduchá a v jeho blízkosti sa nachádza množstvo parkovacích miest. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BACHLEDKA (@bachledka)

Jasná je výnimočná aj tým, že hostila svetový pohár žien v alpskom lyžovaní už dvakrát, a to v roku 1984 a 2016. V rezorte Jasná sa nachádza celkovo 41 zjazdoviek, 2 bežkárske dráhy, 12 freeride zón a jedna zjazdovka určená na večerná lyžovanie.

Tá má 900 metrov a nachádza sa na severnej časti Chopku. Zaujímavosťou je, že dĺžka všetkých zjazdoviek v tomto rezorte činí viac ako 50 kilometrov.

V prípade, že si Jasnú ešte nenavštívil, máš čas do 9. mája 2022. Prvá vtedy totiž končí sezóna.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BACHLEDKA (@bachledka)

Štrbské Pleso

V tomto zozname nesmie chýbať ani Štrbské Pleso, ktoré nie je obľúbené iba vďaka zjazdovkám, ale aj vďaka nádhernej prírode, ktorá ich obklopuje. Ako uvádza portál On the snow, na južných svahoch Predného Soliska sa rozprestiera takmer 9 km ľahkých a stredne ťažkých zjazdoviek.

Stredisko je vhodné pre lyžiarov profesionálov, no aj pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. Najdlhší zjazd strediska má 2,5 kilometra a sezóna sa tu končí 17. apríla 2022. Zaujímavosťou je SKIbus, ktorý z hlavného parkoviska odchádza v pravidelných intervaloch a privezie ťa priamo na svah.

Ceny skipasov sú rôzne. 1-dňový skipas kúpený pred 13-tou hodinou ťa vyjde 49 eur, no ak si ho kúpiš po 13-tej, zaplatíš 31 eur.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pure Slovakia (@pure.slovakia)

Orava Snow

Kvalitnými zjazdovkami sa môže popýšiť aj stredisko Orava Snow. To leží v Oravských Beskydách na poľsko-slovenskom pomedzí. Vďaka skutočnosti, že Oravská Lesná je najstudenšou dolinou na Slovensku, platí, že približne od októbra do mája tu návštevníci nájdu bohatú snehovú pokrývku.

Ako sa uvádza na oficiálnej stránke strediska, na návštevníkov tu čaká 8 500 metrov lyžiarskych tratí a 5 000 metrov bežkárskych tratí. 

Výhodou tohto strediska je predovšetkým bezplatné parkovanie, no za zmienku stoja aj ceny skipasov. Podľa Holiday info stojí celodenný lístok 26 eur a dvojdňový 50 eur. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Orava Snow (@oravasnow)

Snowparadise, Veľká Rača

Práve toto stredisko sa podľa On the snow umiestnilo na prvom mieste v hodnotení pomeru kvality a ceny na Slovensku. Ide o jeden z najväčších skiareálov na Slovensku a leží v Kysuckých Beskydách, iba 36 kilometrov od Žiliny.

Tento areál ponúka skvelé podmienky pre lyžiarov začiatočníkov a pokročilých lyžiarov. Celková dĺžka zjazdoviek je 14 kilometrov a návštevníci sa môžu rozhodnúť pre jednu z troch lokalít.

Konkrétne ide o Lalíky, Margušku a Dedovku. Spomenúť je potrebné aj lyžiarsku školu a bobovú dráhu, ktorá je otvorená celoročne.

Deti do 10 rokov v tomto stredisku lyžujú zdarma, inak stojí celodenný skipas 31 eur až 34 eur. Výhodou sú aj rodinné skipasy, z ktorých ten najdrahší stojí 114 eur. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Snowparadise Veľká Rača (@snowparadise.velka.raca)

Ružomberok, Malinô Brdo

Zvučné Malinô Brdo je známe azda každému lyžiarovi. Leží na úpätí Veľkej Fatry, priamo nad Ružomberkom. Hlavnou dominantou strediska sú široké a dlhé upravené terény, ktoré ocenia všetci lyžiari. Celková dĺžka zjazdoviek v tomto areáli je 10,5 kilometra.

Ako sa uvádza na oficiálnej stránke strediska, vstupnou bránou doň je mestská časť Hrabovo, odkiaľ návštevníkov vyvezie kabínová lanovka. Stredisko pozostáva z viacerých lyžiarskych tratí, tá najdlhšia má takmer 4 kilometre. 

Stredisko je vhodné pre začiatočníkov, no aj expertov. Na svoje si tu však prídu aj nelyžiari.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Malinô Brdo (@malino_brdo_official)

PARK SNOW Donovaly

Toto lyžiarske stredisko pozná takmer každý. Leží na rozhraní Národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra a medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou. Stredisko je od Ružomberka vzdialené 29 kilometrov a od Banskej Bystrice 25 kilometrov.

Podľa oficiálnej stránky strediska je celková dĺžka tratí 11 kilometrov a všetky zjazdovky sú rozdelené do dvoch samostatných areálov: Nová Hoľa a Záhradište. Tieto areály sú prepojené troma krátkymi vlekmi. 

Práve Záhradište je určené pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Podľa On the snow tu premáva 4-sedačková lanovka a 12 vlekov. Nová Hoľa je určená pre skúsených lyžiarov a premáva tu jeden vlek a expresná kombinovaná 6-sedačka s 8-miestnymi kabínkami. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PARK SNOW Donovaly (@donovaly)

Snowland Valčianska dolina

Na úpätí Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra leží lyžiarske stredisko Snowland Valčianska dolina. Iba 14 kilometrov od Martina sa nachádza areál, ktorý poteší predovšetkým rodiny s deťmi.

V areáli sa nachádza celkovo 8 zjazdoviek, ktoré majú dokopy 5,7 kilometra. Podľa On the snow má najdlhší zjazd 1,6 kilometra. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Snowland Valčianska dolina (@snowlandvalcianskadolina)

Návštevníkov poteší aj bezplatné parkovanie pre 1 200 áut, skvelá občianska vybavenosť a trate pre bežkárov s dĺžkou až 12 kilometrov. Celodenný skipas stojí 33 eur až 35 eur pre dospelých, lístky pre deti sú lacnejšie. Aj toto lyžiarske stredisko ponúka rodinné skipasy. 

Zdroje: On the snow, On the snow, Oravasnow.sk, Holiday info, On the snow, Skipark, Park snow, On the snow, On the snow, Snowland

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie