Za (ne)rozoznateľný falzifikát COVID pasu mu hrozí väzenie. Obsahoval všetko, no aj tak ho odhalili

  • Polícia SR aktuálne rieši falošné COVID pasy
  • Páchateľovi hrozí väzenie až na 2 roky
pjimage – 2021-10-15T111530.576
Unsplash/Lukas Unsplash/Mika Baumeister
  • Polícia SR aktuálne rieši falošné COVID pasy
  • Páchateľovi hrozí väzenie až na 2 roky

To, že Slováci sa vynájdu aj v prípade COVID passov, nikto nepochyboval. Krátko po tom, čo sa začali používať, ľudia začali vymýšľať rôzne spôsoby, ako okašľať systém. Bolo však len otázkou času, kedy sa týmto falšovaním začne zaoberať polícia.

Ako uvádza Polícia Slovenskej republiky, v súčasnosti sa zamestnanci Obvodného oddelenia PZ v Trenčíne zaoberajú prípadom, kedy malo dôjsť k falšovaniu dokladov týkajúcich sa očkovania proti ochoreniu Covid-19.

Falošný preukaz bol podľa polície veľmi podobný originálu. „Bol opatrený hlavičkou oprávnenej osoby a potvrdzoval podanie dvoch dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Na preukaze sa nachádzali aj 2 ks odtlačku pečiatky lekárov oprávnenej osoby,“ vysvetľuje polícia.

Prvým problémom bolo, že pri požiadavke na aktiváciu green pasu sa ukázalo, že vlastník tohto preukazu nie je v záznamoch o očkovaných pacientoch. Zároveň sa ukázalo, že lekári, ktorí tento preukaz opečiatkovali, nepracovali v danom čase vo vakcinačnom centre.

Na základe vyššie uvedených skutočností teda vzniklo podozrenie, že zatiaľ neznámy páchateľ zámerne vyhotovil nepravdivú zdravotnú dokumentáciu. V prípade, že páchateľovi bude dokázaná vina, hrozí mu trest odňatia slobody na dva roky. 

Špeciálna e-mailová adresa

Špeciálny postup pre zíkanie skutočného COVID pasu musia podstúpiť ľudia, ktorí sa zaočkovali v zahraničí. Aj v tomto prípade však pre nich existuje iná cesta, ako falšovanie dokumentu.

„Občania Slovenskej republiky, ktorí sú očkovaní aspoň jednou dávkou v zahraničí a majú záujem o vystavenie digitálneho COVID preukazu Európskej únie, by mali zaslať žiadosť spolu s dokladmi o očkovaní na emailovú adresu ockovanie.zahranicie@health.gov.sk,” agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

Dodala, že ako doklad o očkovaní sa akceptuje certifikát o zaočkovaní v zahraničí alebo potvrdenie od lekára.

zdroj: Unsplash/Sentidos Humanos

Certifikát o zaočkovaní musí obsahovať meno, priezvisko, rodné číslo, poradie dávky, šaržu, dátum a čas očkovania, respektíve všetky náležitosti a prvky podľa štandardného certifikátu danej krajiny. Potvrdenie od lekára musí navyše obsahovať aj meno, priezvisko a telefonický kontakt lekára.

V žiadosti by nemali chýbať emailová adresa, telefónne číslo, názov a kód zdravotnej poisťovne a miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike. „Po jej vybavení a nahratí údajov do systému NCZI príde občanom informácia o tom, že si už môžu vygenerovať digitálny COVID preukaz EÚ na stránke korona.gov.sk,” dodala Sivá.

Zdroje: Polícia SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá