Za „nevhodné správanie“ hrozí Slovákom pokuta aj 150 eur. Nevraživosť medzi vodičmi a cyklistami stúpa

  • Mnoho vodičov stále neberie ohľad na cyklistov
  • Pokuta za správanie voči cyklistom ťa môže vyjsť poriadne draho
Cyklista s prilbou ide po ceste a policajt zastavil vodičku auta
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Erika Ďurčová
  • Mnoho vodičov stále neberie ohľad na cyklistov
  • Pokuta za správanie voči cyklistom ťa môže vyjsť poriadne draho

Do konfliktu s cyklistami sa často dostane nejeden motorista. Dopustiť sa nejakej chyby na cestách je ľudské, no niekedy môžeš za nevhodné správanie voči cyklistovi poriadne doplatiť. Napríklad, ak sa nedržíš v 1,5-metrovej vzdialenosti pri predbiehaní cyklistov, môže ťa to vyjsť naozaj draho.

Ako uvádza portál Topspeed.sk, nedávny prieskum u našich susedov odhalil, že vzťah medzi motoristami a cyklistami je nepriateľský. Zisti, akú vysokú pokutu môžeš dostať za nesprávne správanie voči cyklistom.

Neznalosť zákonov

Výskum v susednom Česku sa zameral aj na to, čo by mohlo zlepšiť celkovú situáciu s cieľom zvýšiť mieru tolerancie medzi účastníkmi cestnej premávky. Aj keď ide o české dáta, podobné opatrenia by neboli na škodu ani na Slovensku.

Prieskum ukázal, že až 62 % mladých vodičov vo veku od 18 do 30 rokov hodnotí vzťah cyklista-vodič ako nepriateľský. 

Zdá sa, že u našich susedov je zjavne potrebné aj zlepšovanie znalostí zákonov. Z prieskumu totiž vyplynulo, že až 43 % mladých šoférov nepozná pravidlo o dodržiavaní odstupu 1,5 metra zboku pri prebiehaní cyklistov, ktoré platí aj na Slovensku.

Čo sa týka priestupkov vodičov áut vo vzťahu k cyklistom, najčastejšie ide práve o nedostatočný odstup zboku pri predbiehaní, vysokú rýchlosť a celkovo nedostatok pozornosti pri riadení automobilu. 

Zo strany cyklistov sa medzi najviac uvádzané prehrešky v susednom Česku zaradila jazda v skupine viacerých bicyklov vedľa seba na ceste, nenosenie cyklistickej prilby a jazdenie na chodníkoch.

Výška pokuty za ohrozenie cyklistov

Minulý rok v marci nastali na Slovensku pomerne veľké zmeny v rámci novely zákona, ktorá priniesla so sebou viacero nových predpisov týkajúcich sa práv cyklistov.

Cyklistka na poľnej ceste s prilbou na hlave
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Ako uvádza portál Autoviny.sk, od 1. marca 2022 platí, že cyklistovi musí motorista dať prednosť aj vtedy, ak nejde po ceste.

„Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno vrátane cyklistu idúceho súbežne s cestou; to neplatí pre vodiča električky. Pri odbočovaní doľava vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odbočujúceho vľavo,“ uvádza sa v novele zákona o cestnej premávke.

Okrem zvýšenej pozornosti pri odbáčaní si musia vodiči dávať pozor od 1. marca 2022 aj na ďalšiu novinku, ktorá hovorí o povinnom bočnom 1,5-metrovom odstupe od cyklistov, ktorý sme spomenuli už aj vyššie.

Ďalšia novinka platná od 1. marca 2022 popisuje nasledovné: „Vodič nesmie ohroziť chodcov na chodníku, cyklistov na cestičke pre cyklistov, chodcov a cyklistov pri odbočovaní, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní.“

Na nedodržanie týchto „noviniek“ myslí aj sadzobník pokút. V prípade ohrozenia cyklistov na cestičke pre cyklistov či ohrozenia cyklistov pri odbočovaní, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní, môže vodič schytať pokutu vo výške 150 eur.

Podobne to platí aj v prípade, ak vodič ohrozí cyklistu pri predchádzaní a obchádzaní, kedy sa tento skutok trestá pokutou vo výške 150 eur.

Zdroje: Topspeed.sk, Autoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá