Za „neznáme“ pravidlo vodičov pokutujú až do 800 eur. Firma si autá natáča na kamery

  • Firma vymyslela pascu na neznalých vodičov
  • Za otočenie v slepej uličke môžeš dostať pokutu aj 800 eur
Vodič v aute a označenie slepej uličky
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jonathan Farber, Unsplash/@frankiefoto
  • Firma vymyslela pascu na neznalých vodičov
  • Za otočenie v slepej uličke môžeš dostať pokutu aj 800 eur

Ak si myslíš, že otočenie v slepej uličke je bezplatné, si na omyle. Skvelý príklad sme si všimli neďaleko slovenských hraníc vo Viedni. Miestna firma si urobila riadny biznis z toho, že „neznalých“ motoristov nahráva na kamery pri tom, keď sa potrebujú otočiť na jej súkromnom pozemku.

Ako uvádza portál TopSpeed.sk, vodičom firma účtuje mastné pokuty, ktoré po novom siahajú až k vysokej sume takmer 800 eur. Prefíkanú spoločnosť nevedia zastaviť ani tamojšie úrady.

Nátlakové metódy firmy

Ulica, ktorá robí vodičom problémy, sa dostala na titulky rakúskych médií už v minulosti. Jej názov Franz-Eduard-Matras-Gasse nie je ničím zaujímavý, no toto miesto sa preslávilo predovšetkým tým, že ide o premyslenú pascu na vodičov. 

Ako uvádza portál Heute, slepá ulica sa nachádza v najväčšej mestskej štvrti Viedne Donaustadt. V prípade, že sa tu chcú vodiči otočiť, ocitnú sa na pár sekúnd na súkromnom pozemku. A práve tu začínajú všetky problémy. 

Už dlhé roky majiteľ pozemku sprostredkovane vystavoval vodičom pokuty vo výške 360 eur. Už táto horibilná suma vôbec nekorešponduje s mierou prehrešku, ktorého sa daní vodiči dopúšťajú. Najnovšie sa ale majiteľ rozhodol pritvrdiť ešte viac. Od neznalých vodičov sa snaží inkasovať 795 eur.

Firma PV 22, ktorá tvrdí, že vykonáva „dohľad“ nad daným miestom, takto láka peniaze od motoristov. V prípade, že sumu vyplatiť nechcú, pohrozí im, že prídu ešte o väčšie množstvo peňazí po podaní žaloby (údajne ide o 2 500 až 3 500 eur). Podľa právnych expertov však spoločnosť využíva neprimerané nátlakové metódy.

Bezmocní úradníci

Vodiči sa ale snažia proti taktike firmy brániť. Najväčší motoristický klub v Rakúsku ÖAMTC už dlhšie registruje desiatky sťažností od svojich členov. Tí sa na klub obrátili práve vtedy, keď im bol doručený list vrátane pokuty od firmy PV 22.

Úradníci a samospráva nemajú na spoločnosť žiadne silné páky, a tak sa s týmto problémom jednoducho nedokážu vysporiadať, keďže ide o súkromný pozemok. 

„Vlastníci nehnuteľnosti mohli rampou efektívnejšie zabrániť vo vjazde, ak by to bola ich jediná starosť. Je viac než rozčuľujúce, že sú vodiči takto zámerne lákaní do pasce,“ uviedol starosta Donaustadtu Ernst Nevrivy, pričom dodal, že takýto spôsob „zarábania“ je v týchto neľahkých časoch veľmi smutný.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Aby úrady zabránili vodičom vojsť priamo do pasce, na konci ulice umiestnili značku zakazujúcu zastavenie áut. Aspoň týmto spôsobom chcú nateraz vytvoriť motoristom viac priestoru na otáčanie bez toho, aby neboli chtiac-nechtiac nútení vstúpiť na súkromný pozemok na pár sekúnd.

Na rozhodnutie otočiť sa na súkromnom pozemku už doplatilo množstvo vodičov. Mnohí z nich sa pokutu rozhodli radšej uhradiť a byť ticho, aby mali od firmy „pokoj“.

Zdroje: TopSpeed.sk, Heute

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá