Za posledné dni pribudlo vo svete 3,3 milióna nových prípadov. Slovensko hlási stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 338
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 258
Na snímke vakcíny proti koronavírusu a náplaste.
TASR/AP/Ben Garver/The Berkshire Eagle
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 338
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 258

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 243, za predchádzajúci deň pribudlo 9 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 338 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 168 820, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 793 369 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 160 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 142.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulý týždeň vzrástol v juhovýchodnej Ázii, na Blízkom východe a v Európe, zatiaľ čo počet úmrtí celosvetovo klesol o 16 percent. Uviedla to v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). TASR správu prevzala od agentúry AP.

Zdravotnícka agentúra OSN v pravidelnej týždennej správe o pandémii napísala, že minulý týždeň pribudlo približne 3,3 milióna nových prípadov infekcie, čo predstavuje pokles o štyri percentá. Napriek tomu počet prípadov nákazy v juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe stúpol približne o 45 percent a v Európe o približne šesť percent.

Juhovýchodná Ázia bola jediným regiónom, ktorý hlásil mierny štvorpercentný nárast úmrtí v spojitosti s koronavírusom, zatiaľ čo v iných častiach sveta tieto údaje klesli.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP/Bundas Engler, Darko Vojinovic

Epidemiológ Salim Abdool Karim z juhoafrickej univerzity UKZN uviedol, že nedávny pokles počtu prípadov nákazy koronavírusom dosiahol „najnižšie“ úrovne. Varoval však, že niektoré krajiny, vrátane Británie, začínajú zaznamenávať mierny nárast počtu prípadov infekcie.

Nárast hlási aj Holandsko

Počet potvrdených infekcií variantom nového koronavírusu omikron v Holandsku stúpa už tretí týždeň po sebe a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach opäť začali prijímať viac ľudí s ochorením COVID-19. Informuje o tom inštitútu verejného zdravotníctva RIVM.

Počet pozitívnych výsledkov testov v regionálnych zdravotníckych strediskách po celej krajine v týždni od 14. do 21. júna stúpol o 70 percent. Nárast týždeň predtým bol 64-percentný.

RIVM pripomenul, že situácia môže byť aj horšia, lebo testovanie je v súčasnosti obmedzené hlavne na zdravotnícky personál a ľudí, ktorí potrebujú vykonať test pred vycestovaním do zahraničia.

Zároveň bol však zistený vyšší výskyt vírusových častíc v odpadových vodách, čo sa považuje za dobrý indikátor šírenia vírusu. Pribúdajú aj správy o pozitívnych domácich autogénnych testoch, ktoré pravidelne zverejňuje webová stránka Infectieradar.

Počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom zostáva stabilný, ale badať mierny nárast pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). V utorok JIS-ky ošetrovali 26 ľudí, čo stále veľmi málo v porovnaní s predošlými vlnami pandémie.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

Podľa RIVM je prudký nárast infekcií spôsobený globálnym nárastom troch nových subvariantov omikronu B.2.12.1, BA.4 a BA.5, ktoré sú oveľa infekčnejšie a spôsobujú aj reinfekcie u osôb, ktoré už chorobu predtým prekonali.

V Holandsku je momentálne dominantným kmeňom BA.5. Nič však zatiaľ nenaznačuje, že spôsobuje vážnejší priebeh ochorenia ako iné varianty omikronu, ale môže mať vážny dopad na ľudí s oslabeným zdravím a u osôb starších ako 60 rokov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá