Za štúdium ročne platia 10 000 eur. Slováci popri štúdiu stíhajú pracovať aj míňať na drahé drinky (ANKETA)

 • Štúdium v zahraničí láka mladých Slovákov čoraz viac
 • Za školu platia tisíce, zachraňujú ich však študentské pôžičky
 • Popri štúdiu stíhajú pracovať aj míňať na drahé drinky
Untitled design - 2021-11-27T163942.003
Unsplash/Brooke Cagle
 • Štúdium v zahraničí láka mladých Slovákov čoraz viac
 • Za školu platia tisíce, zachraňujú ich však študentské pôžičky
 • Popri štúdiu stíhajú pracovať aj míňať na drahé drinky

Odlev vysokoškolákov zo Slovenska na štúdium v zahraničí je vysoký, neustále však narastá. Opustiť domov, osamostatniť sa a prijať obrovskú zodpovednosť. To všetko sprevádza odchod do ďalekého sveta. Aj keď byť pánom svojho času, znie veľmi dobre, jednoduché to ani zďaleka nie je. Všetko je len na tebe.

Zároveň štúdium v zahraničí je naozaj finančne náročne. Nie každá univerzita je zadarmo a nie na každej dostaneš štipendium. Neraz musíš popri škole tvrdo pracovať.

Oslovili sme viacerých študentov, aby nám zhrnuli ich skúsenosti so štúdiom za hranicami Slovenska.

Pýtali sme sa nasledovné otázky:

 • Koľko platíš za jeden rok štúdia?
 • Získal/a si štipendium?
 • Aké sú podmienky na získanie štipendia pre cudzinca?
 • Stíhaš popri škole aj pracovať?
 • Ak áno, čo robíš a koľko si dokážeš privyrobiť?
 • Koľko v priebehu jedného mesiaca minieš na živobytie?

Beba

Študentka  University of Amsterdam. Odbor: Economics and Business Economics.

Štúdium v Holandsku na bakalárskej úrovni pre študentov z Európskej Únie je bežne 1 084 eur. Avšak, tento rok všetci prváci, ktorí študujú full-time, majú školné 542 eur, teda polovicu normálneho. Dôvodom je pandémia, kvôli ktorej sa Holandská vláda rozhodla preplácať druhú polovicu.

Študenti z Európskej únie, ktorí študujú bakalára, majú nárok presne na jedno štipendium, a to Aon Scholarship. Štipendium je v hodnote 6 000 eur a dáva sa dvom vybraným študentom podľa práce, ktorú odovzdajú (thesis na biznis aktivity spoločnosti Aon), motivačného listu, dôvodu, prečo potrebujú toto štipendium, dvoch referencií od predošlých učiteľov a priemeru známok.

Mnohých študentov v tom prípade zachraňuje študentská pôžička. Pôžička sa ale spláca po škole až niekoľko rokov a musíš mať každý mesiac odpracovaných aspoň 56 hodín.

zdroj: archív Alžbeta

Keďže tu žijem iba mesiac a pár týždňov, ešte som si nestihla nájsť prácu, ale v rámci toho, ako to teraz máme, určite by som prácu stíhala. Viem si dobre zorganizovať čas a robiť veci dopredu, keď sa zadajú, a nie vždy na poslednú chvíľu, teda pracovať popri tom je zvládnuteľné.

Avšak, možnosti pre študentov, ktorí nehovoria po holandsky, sú trošku obmedzené. Môžeme pracovať v donáškach, kaviarňach, skladoch v obchodoch a podobne. Nájsť si prácu vo svojom obore je zo začiatku veľmi náročné a veľa firiem si vyžaduje holandčinu.

Študent si tu však vie v priemere zarobiť od 6 do 12 eur na hodinu – záleží, kde pracuješ. Mesačne za ubytovanie platím 850 eur, ďalších 500 eur míňam na jedlo, párty a všetky ďalšie výdavky. Dá sa tu však vyžiť aj s 250 eurami mesačne, ale treba si variť doma, všade chodiť na bicykli, menej chodiť von a nemíňať na vlastné potešenie.

Pre porovnanie, za jedno malé pivo zaplatíš aj 6 eur, drink zas stojí od 8 do 12 eur. Najlacnejší lístok na metro je 3,20 eur a platí 1 hodinu, čiže, ak človek nebicykluje, tak minie dosť veľa na cestovanie.

Edo

Študent Roskilde University v Dánsku. Odbor: Business Studies & Global Studies.

Univerzita je, našťastie, zadarmo. Ale všetko mimo univerzitu je veľmi drahé, ťažko dostupné, alebo oboje.

V Dánsku funguje takzvané „SU“, čo je v podstate niečo ako grant, ak sú splnené viaceré podmienky. Aktuálne čakám na schválenie. Je však nutné mať štatút študenta a popri škole pracovať aspoň 43 hodín mesačne.

K tomu sú však potrebné dokumenty, na ktoré si treba dopredu booknuť termín, ideálne čo najskôr po príchode. Keď už má študent všetky dokumenty a odpracuje aspoň stanovené minimum hodín mesačne, dá sa požiadať o SU.

zdroj: Unsplash/Nick Karvounis

Popri škole stíham pracovať bez problémov. Veľká väčšina hodnotenia za celý semester spočíva v celosemestrálnom projekte a prednášky sú len párkrát za týždeň.

Aktuálne pracujem ako barman v bare na letisku v Kodani. Pri dobre platenej brigáde sa po zdanení vrátane grantu dá zarobiť aj 2 000 eur. To je približne aj môj zárobok.

Mám výhodu v tom, že bývame spolu s priateľkou a máme dva platy. Iba ubytovanie odoberie z výplaty približne 1 200 eur, strava záleží od toho, či si človek varí alebo jedáva jedlo z reštaurácií, ale odhadujem to na 270 eur mesačne.

Na MHD miniem 130 eur. Na párty ani moc nechodím, ale napríklad veľké pivo stojí v Kodani od 5 do 10 eur, záleží od lokality.

Dominika

Študentka City University of London. Odbor: Business a Marketing.

Univerzita stojí 10-tisíc na rok, čo mi hradí študentská pôžička, ktorú budem splácať po skončení školy na základe výšky môjho platu. Najvyššie náklady okrem toho sú za ubytovanie, no Londýn je tým známy.

Je bežné platiť 200 eur týždenne na osobu za maličkú izbu v zdieľanom byte. Keďže nemám anglického garantora, musím platiť 6 mesiacov ubytovania dopredu, čo je okolo 9 až 12-tisíc eur ročne v 2 splátkach.

Síce som sa na žiadne štipendium nehlásila, škola mi udelila štipendium za výborný prospech pre najlepších 10 % žiakov ročníka, až 2 300 eur. Väčšina štipendií je pre magisterské štúdium, alebo ľudí zo znevýhodneného pôvodu – napríklad POC alebo prvá generácia v rodine študujúca na univerzite.

Tiež sú tu štipendiá za výborný prospech a teraz počas pandémie som sa dokonca stretla s viacerými na podporu študentov, ktorí boli kvôli nej finančne postihnutí. Takmer všetky ale žiadajú esej, na základe ktorej vyberú kandidátov, ktorí si to štipendium najviac zaslúžia.

zdroj: archív Dominika

Popri škole si aj privyrábam. Preferujem „jednorazovky”, kde napríklad pomáham na dňoch otvorených dverí pre moju univerzitu. Tiež existuje aplikácia na jednorazové joby v reštauráciách alebo obchodoch, ktoré potrebujú last minúte výpomoc, keď im vypadnú zamestnanci.

Veľmi výhodný je tiež babysitting, keďže je väčšinou v poobedňajších hodinách, takže stíham aj školu. Plat je okolo 10 – 12 eur na hodinu, čo sa nezdá ako až taký veľký peniaz, no stačí, že pracuješ len niekoľko hodín týždenne a vieš si ľahko zarobiť aj okolo 120 až 230 eur za týždeň.

Keďže za ubytovanie platím pol roka dopredu, nepočítam ho do mojich mesačných nákladov. Strava je v podstate rovnako drahá ako na Slovensku, no reštaurácie a kluby sú neskutočne predražené.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Slovenská (@niccalittle)

Sendvič za 7 eur a koktail za 12 je bežná vec. Nights out s kamarátmi vedia zabolieť peňaženku. Doprava je taktiež drahá, jedna cesta autobusom vyjde na takmer 2 eurá a metrom 3 eurá.

Osobne sa snažím budgetovať a minúť 500 eur mesačne, okrem ubytovania, no málokedy sa mi to aj naozaj podarí, keďže v Londýne sa stále niečo deje.

Matej

Študent MSc Service Systems Design na Aalborg University  Copenhagen. Predtým študoval na BSc User Experience Design na The Hague University of Applied Sciences.

Cena štúdia záleží od krajiny. V Holandsku som platil 2 000 eur ročne, avšak mal som študentskú pôžičku bez úrokov, ktorú začnem splácať, až keď sa po škole zamestnám. Myslím, že teraz Holandsko zlacnelo len na 1 000 eur ročne. V Dánsku je štúdium zadarmo.

Štipendium som získať nevedel, ak ale človek pracuje 10 hodín týždenne, tak dostane príspevok od štátu, čo je veľmi slušná suma, a vie sa z toho pokryť niekedy aj celé ubytovanie.

Popri škole sa dá bez problémov aj pracovať. V Holandsku som pracoval buď večer po škole, alebo cez víkend, ale nie každý deň. V Dánsku som už mal prácu v odbore, tú som robil part-time, a stále som si vedel nájsť čas na štúdium.

zdroj: archív Matej

V Holandsku som ako brigádnik mal 9 eur na hodinu, v Dánsku je to pre brigádnikov približne 13 až 20 eur na hodinu. Ako part time pracovník v odbore som mal viac.

V Holandsku som si odkladal 150 – 200 eur na jedlo, 450 eur na ubytovanie a sociálny život k tomu pridával dosť veľa. Keď pivo stojí 4 eurá, tak sa to dá vypočítať.

V Dánsku som na jedlo priemerne minul 300 eur, ubytovanie 700 eur a sociálny život tiež drahší ako Holandsko. Avšak primerane aj k zvýšenému platu na hodinu. Dá sa to zvládnuť.  

Lucia

Študentka na University of Essex. Odbor: Business Management.

Bakalárske štúdium stojí 10-tisíc eur pre britských, ale aj Európskych študentov, ktorí prišli do krajiny pred Brexitom. Pre študentov, ktorí prišli do UK po Brexite, sa táto suma pohybuje okolo 20-tisíc ročne.

Vyslovene štipendium v mojom prípade nie je možné na našej škole získať. Keďže som tu žila ešte pred Brexitom, mám nárok na študentskú pôžičku, ktorá mi pokrýva školné, teda 10 000 eur ročne. Môžem ju čerpať každý rok do konca môjho bakalárskeho štúdia.

Britskí študenti majú k dispozícii aj pôžičku na životné náklady – maintenance loan. Je to však individuálne, závisí to dosť od školy a aj od toho, odkiaľ daný človek pochádza a kedy do krajiny prišiel.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝙇𝙪𝙘𝙞𝙖 (@ljancigova)

Ja osobne popri škole stíham aj pracovať. Myslím si, že všetko je to o tom, ako si človek zadelí čas. Najväčšiu časť, ktorá mi pokrýva náklady, mám z peňazí, ktoré som si odkladala počas leta alebo pred tým, ako som išla na univerzitu, popri škole som sa starala o deti, čo mi veľmi vyhovovalo z hľadiska flexibility.

Inak študenti normálne robia v kaviarňach, reštauráciách, prípadne na univerzite. Minimálna mzda je tu okolo 10 eur na hodinu.

Keď človek žije v menšom meste ako ja, tá suma nie je až taká veľká, ako keď niekto býva v Londýne a chodí do školy metrom, čo môže byť tiež veľkou položkou. Ja bývam asi 15 minút od školy pešo a bývam na byte, čo je v Anglicku väčšinou lacnejšie ako internáty. Mesačne miniem okolo 650 eur.

Katarína 

Študentka na University College Of Northern Denmark. Odbor: International Hospitality.

V Dánsku je štúdium pre európskych občanov zadarmo. Nie je to štipendium, ale podpora štátu, ktorú môžeš získať. Musíš však pracovať aspoň 43 hodín mesačne.

Ja pracujem ako čašníčka v reštaurácii, kde si viem za jeden mesiac zarobiť aj 1 100 eur, plus tringelty sú približne 150 eur.

Za ubytovanie platím 360 eur. Takmer podobnú sumu míňam aj na jedlo. Potraviny sú tu veľmi drahé, je potrebné si na ne vyhradiť aj 300 eur. Na všetky ostatné výdavky – účty za telefón, párty či vstup do fitness centra, míňam rovnako 300 eur.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Feckova (@katkafeckova)

Richard

Študent na University of Amsterdam. Odbor Business Administration.

Na rok to vychádza okolo 2 000 eur. Moja škola, bohužiaľ, neponúka žiadne štipendium pre Európanov. Holandsko však ponúka množstvo výhod pre študentov, ktorí pracujú. Keď odpracujete 56 hodín za mesiac, tak sa môžete prihlásiť na dotáciu od štátu vo výške 400 eur a tiež máte verejnú dopravu, ktorá tu je inak veľmi drahá, zadarmo.

Čo sa týka práce, tak si to momentálne neviem predstaviť stíhať popri škole. Možno by som dokázal pár hodín odpracovať popri štúdiu, lenže na taký malý pracovný čas vás nikto nezamestná.

Vychádza to pre mňa okolo 550 – 600 eur mesačne, ubytovanie 400 a potom všetky ostatne výdavky – jedlo, párty je nejakých 200 eur.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie