Za 300 pľúcnych ventilátorov zaplatíme vyše 9 miliónov eur. Dostali sme mimoriadnu zľavu 4 %

  • Chirana Medical dodá prvých 40 prístrojov do konca apríla a 110 do konca mája
  • Ďalších 150 pribudne do predpokladaného vrcholu koronavírusovej epidémie na Slovensku
ventilator-1090x610
  • Chirana Medical dodá prvých 40 prístrojov do konca apríla a 110 do konca mája
  • Ďalších 150 pribudne do predpokladaného vrcholu koronavírusovej epidémie na Slovensku

Ministerstvo zdravotníctva zaplatí za 300 kusov pľúcnych ventilátorov od spoločnosti Chirana Medical 9 177 292 eur s DPH. Výrobca mu dodá štyri rôzne verzie prístroja Chirana Aura s cenami od 27-tisíc do 34-tisíc eur za kus. Na všetky dostane ministerstvo mimoriadnu štvorpercentnú zľavu a trojročnú záruku. Prvých 40 pľúcnych ventilátorov s označením Chirana Aura dostanú nemocnice do konca apríla.

Pľúcne ventilátory sú rozhodujúcimi prístrojmi pri záchrane pacientov, ktorým zlyhávajú pľúca v dôsledku ochorenia Covid-19. Na ich výrobe pre slovenské nemocnice sa s vedením podniku pred týždňom dohodol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa zverejnenej zmluvy má výrobca dodať všetky prístroje najneskôr do konca júna.

Slovensko bude podľa výpočtov Inštitútu zdravotnej politiky začiatkom júla potrebovať asi tisíc pľúcnych ventilátorov, nemocnice ich momentálne majú asi 500. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) povedal, že ventilátory budú do jednotlivých nemocníc prideľované podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Chirana Medical zvýši výrobu pľúcnych ventilátorov na úkor inej výroby. Podľa generálneho riaditeľa Jána Brkala v tejto mimoriadnej situácii zastaví všetky dodávky partnerom do zahraničia, kde bežne exportuje až 95 percent svojej produkcie. Prvých 40 kusov prístrojov Chirana AURA dodá výrobca ešte v apríli, ďalších 110 do konca mája a 150 do konca júna. Priemerná cena za jeden dosahuje 30 590 eur s DPH.

Aktuálne je na Slovensku 715 ľudí pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych je hospitalizovaných 147 pacientov, z toho u 44 bol koronavírus potvrdený, v 103 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Z ochorenia sa doteraz podarilo vyliečiť podľa hlásení z nemocníc 23 pacientov, podľahli mu dve osoby.

zdroj:sita

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech