Za vlastníctvo bitcoinu väzenie? Poznáme krajinu, ktorá plánuje zakázať kryptomeny. Toto je dôvod

  • Agentúra Reuters v pondelok priniesla správu o pripravovanom zákone v Indii, ktorý má kriminalizovať kryptomeny
  • Zákaz by mohol znamenať úder pre milióny investorov, ktorí do kryptomien investovali
  • Po oznámení plánovaného zákazu bitcoin zaznamenal pokles
Bitcoin
Unsplash/André François McKenzie
  • Agentúra Reuters v pondelok priniesla správu o pripravovanom zákone v Indii, ktorý má kriminalizovať kryptomeny
  • Zákaz by mohol znamenať úder pre milióny investorov, ktorí do kryptomien investovali
  • Po oznámení plánovaného zákazu bitcoin zaznamenal pokles

Agentúra Reuters v pondelok priniesla správu o pripravovanom zákone v Indii, ktorý má zakázať a kriminalizovať kryptomeny. Zákon by zakázal ich ťaženie, obchodovanie s nimi v krajine alebo dokonca vlastníctvo týchto digitálnych aktív. Agentúre to prezradil vysoký štátny úradník krajiny.

Bitcoin pobláznil Slovákov aj Muska. Bill Gates tvrdí, že ide o najhoršiu transakčnú metódu ľudstva

India patrí k najväčším ekonomikám sveta. Aktuálne sa nachádza na šiestej priečke. Ak kryptomeny zakáže a kriminalizuje, pôjde o prvú významnú ekonomiku, ktorá takýto krok podnikne. Ani Čína, ktorá zakázala ťažbu a obchodovanie s kryptomenami netrestá ich vlastníctvo.

Obchodujúcim možno bude hroziť aj väzenie 

Zákaz by bol totožný s vládnym programom. Ten požadoval zákaz súkromných virtuálnych mien, ako sú bitcoiny. Zároveň by chcel vytvoriť rámec pre oficiálnu digitálnu menu.

Zákon by mal zaviesť prechodné šesťmesačné obdobie, počas ktorého by sa majitelia bitcoinu mohli zbaviť digitálnej meny. Po skončení obdobia by boli pokutovaní, ak by tak nespravili. Aké ďalšie potenciálne tresty hrozia majiteľom alebo obchodníkom s kryptomenami? Vládny úradník to agentúre odmietol prezradiť. Vláda v roku 2019, ale odporúčala desaťročné väzenie pre ľudí, ktorí obchodujú, ťažia alebo vlastnia kryptomeny.

zdroj: Unsplash/Pierre Borthiry

Zákon by mal prejsť, pretože strana predsedu vlády Narendra Modiho má vo vláde väčšinu.

V Indii sa napriek vládnym hrozbám zákazu objemy transakcií zväčšujú. Osem miliónov investorov v súčasnosti drží podľa odhadov odvetvia kryptomeny v hodnote 100 miliárd rupií (1,4 miliardy dolárov).

„Peniaze sa každý mesiac rýchlo množia a vy nechcete zostať na vedľajšej koľaji,“ uviedol kryptoinvestor Sumnesh Salodkar pre Reuters. „Aj napriek tomu, že ľudia kvôli možnému zákazu panikária, tento zisk je hnacou silou.“

Chýbajúca regulácia a potenciálna katastrofa 

Podľa Independent v Indii už niekoľko rokov panuje okolo kryptomien neistota. Ku zákazu má prispieť aj údajná chýbajúca regulácia. Odborníci tvrdia, že tieto meny sú veľmi premenlivé (pokiaľ ide o ich hodnotu) a mohli by viesť k finančnej katastrofe pre investorov. Pred kryptomenami varuje aj miliardár Bill Gates, ktorý tvrdí, že ide o najhoršiu transakčnú metódu ľudstva.

Indická rezervná banka minulý mesiac tiež vyjadrila svoje znepokojenie s odvolaním sa na riziká, ktoré pre kryptomeny ohrozujú finančnú stabilitu.

Po zverejnení informácií o zákaze – bitcoin poklesol 

Podľa TASR bitcoin na začiatku nového týždňa zaznamenal pokles a jeho cena sa ustálila na úrovni okolo 60 000 USD (50 280,73 eur). K poklesu mohla prispieť aj správa agentúry Reuters o snahe zakázať digitálne aktíva v Indii. Sprísňovanie regulácie a štátne zásahy sú mračno, ktoré visí nad bitcoinom najmä potom, čo ho tento rok podporili šéf Tesly Elon Musk a šéf Twitteru Jack Dorsey. Rovnako aj investiční giganti Goldman Sachs a BlackRock.

Počas víkendu opäť prelamoval rekordy, keď sa dostal až na dohľad k 62 000 USD. Podporili ho obavy z inflácie a nové stimuly v USA.

V pondelok cena najväčšej a najznámejšej kryptomeny v skorom ázijskom obchodovaní padla až na 58 956 90 USD. V sobotu sa dostala na nové maximum 61 781,83 USD.

Cena bitcoinu sa tento rok už viac než zdvojnásobila, vlani sa zoštvornásobila. „Investície zo strany inštitucionálnych investícií a firiem sa zvyšujú. Je to, čo ja volám, financializácia bitcoinu,“ uviedol hlavný devízový stratég Mizuho Securities Masafumi Yamamoto. „Stáva sa z neho aktívum, ktoré investori už nemôžu ignorovať.“

Víkendový nárast bitcoinu na nový rekord podporilo zvýšenie rizikového apetítu investorov na finančných trhoch po schválení balíka nových fiškálnych stimulov v USA v objeme 1,9 bilióna a jeho podpise prezidentom Joeom Bidenom.

Zdroje: Reuters, Independent, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech