Bitcoin pobláznil Slovákov aj Muska. Bill Gates tvrdí, že ide o najhoršiu transakčnú metódu ľudstva

  • Ako sa ukazuje, bitcoin nie je veľkou témou len z hľadiska financií, ale aj životného prostredia
  • Práve na negatívny dopad bitcoinu na životné prostredie, upozornil Bill Gates v rozhovore pre New York Times v aplikácii Clubhouse 
tapp
TASR/AP/Charles Sykes/Invision
  • Ako sa ukazuje, bitcoin nie je veľkou témou len z hľadiska financií, ale aj životného prostredia
  • Práve na negatívny dopad bitcoinu na životné prostredie, upozornil Bill Gates v rozhovore pre New York Times v aplikácii Clubhouse 

Bill Gates na platforme Clubhouse konštatoval, že táto virtuálna mena pri transakciách zanecháva značnú uhlíkovú stopu. „Bitcoin spotrebuje na jednu transakciu viac elektriny ako akákoľvek iná metóda známa ľudstvu,“ povedal Gates.

Proces ťažby jedného bitcoinu skutočne nie je jednoduchý a nedá sa vykonať na typickom notebooku. Takzvaná ťažba bitcoinu vychádza zo zložitých výpočtov, ktoré sú mimoriadne náročné na počítačový hardvér.

Koľko bude stáť Bitcoin o 10 rokov? Experti tvrdia, že čoskoro môže mnohonásobne narásť

 

Zaujímavosťou, o ktorej množstvo ľudí netuší, je aj skutočnosť, že fungovanie digitálnej meny bitcoin si vyžaduje ročne viac elektriny, než spotrebuje celá Argentína. Vyplýva to z analýzy, ktorú nedávno zverejnila univerzita v Cambridgei.

Pri tvorbe meny a overovaní transakcií sa ročne minie zhruba 121, 36 terawatthodín (TWh) elektriny. To je viac ako 121 TWh za rok, ktoré pripadajú na Argentínu, informuje o tom spravodajský portál BBC.

zdroj: Coindesk

 

Podľa Alexa de Vriesa, vedeckého pracovníka holandskej centrálnej banky, každá transakcia s bitcoinami zaťaží planétu o 300 kilogramov oxidu uhličitého. To  zodpovedá uhlíkovej stope vyprodukovanej zhruba 750 000 transakciami Visa.

„Bitcoin je zaujímavá mena, ktorá uľahčuje transakcie. Vždy si však treba zvoliť menšie zlo. A pokiaľ ide o jeho vplyv na životné prostredie, musíme si uvedomiť, že máme iba jednu ‚Matku Zem’,“ povedal Gates.

Mnoho firiem zameraných na ťažbu kryptomien sa zaviazalo urobiť všetko preto, aby boli ich transakcie ekologickejšie. Je medzi nimi aj firma Square, ktorá plánuje na tento účel minúť až 10 miliónov dolárov.

Ako vnímaš Bitcoin?

Spoločnosť Seetee sa zase zaviazala k vytvoreniu novej technológie ťažby bitcoinov pomocou obnoviteľnej energie. Bill Gates je presvedčený, že nové eko riešenia majú veľký potenciál a môžu zmeniť jeho názor. Prijateľným riešením by podľa neho bolo, ak by sa na ťažbu kryptomien využívala zelená energia, nie však na úkor jej iného využitia.

Bill Gates tvrdí, že nás čaká ešte niečo horšie ako pandémia a nezachráni nás ani vakcína

To, že práve Gates dáva prednosť skôr klíme ako kryptomenám, nie je veľkým prekvapením. Ako vizionár odstúpil z predstavenstva spoločnosti Microsoft, aby sa zameral práve na výzvy v oblasti podnebia. V polovici februára vydal novú knihu s názvom „How to Avoid a Climate Disaster“, ktorá načrtáva jeho riešenia týkajúce sa znižovania emisií skleníkových plynov. Miliardár tiež označil zmenu podnebia za „oveľa väčší“ globálny problém, než je pandémia COVID-19 .

Láme rekordy

Cena bitcoinu sa momentálne ustálila na úrovni okolo 60 000 USD (50 280,73 eura). Počas víkendu opäť prelamoval rekordy, keď sa dostal až na dohľad k 62 000 USD. Podporili ho obavy z inflácie a nové stimuly v USA. Cena najväčšej a najznámejšej kryptomeny v pondelok v skorom ázijskom obchodovaní padla až na 58,956,90 USD. V sobotu sa dostala na nové maximum 61 781,83 USD.

Tesla zverejnila svoje zisky za rok 2020. Svet šokovalo, že najviac nezarobili na autách

Jedným z dôvodom poklesu mohla byť aj správa agentúry Reuters o snahe Indie zakázať digitálne aktíva. Sprísňovanie regulácie a štátne zásahy sú mračno, ktoré visí nad bitcoinom po tom, čo ho tento rok podporili šéf Tesly Elon Musk alebo šéf Twitteru Jack Dorsey, rovnako ako investiční giganti Goldman Sachs a BlackRock.

Cena bitcoinu sa tento rok už viac než zdvojnásobila. „Investície zo strany inštitucionálnych investícií a firiem sa zvyšujú. Je to, čo ja volám, financializácia bitcoinu. Stáva sa z neho aktívum, ktoré investori už nemôžu ignorovať, uviedol hlavný devízový stratég Mizuho Securities Masafumi Yamamoto.

Víkendový nárast bitcoinu na nový rekord podporilo zvýšenie rizikového apetítu investorov na finančných trhoch po schválení balíka nových fiškálnych stimulov v USA v objeme 1,9 bilióna a jeho podpise prezidentom Joeom Bidenom.

Na Slovensku sa predali kryptomeny v obrovskej hodnote

Bitcoin pobláznil aj Slovákov. V priebehu februára sa na Slovensku predali kryptomeny v hodnote takmer 11,5 milióna eur. „Takýto objem predstavuje až dvojnásobný medziročný nárast, čo znamená, že sa predaj kryptomien na slovenskom trhu oproti minulému roku zdvojnásobil,“ uviedol riaditeľ obchodníka s kryptomenami Bitstock.com Martin Stránsky.

Na porovnanie, v Českej republike predstavoval februárový predaj kryptomien 900 miliónov CZK (34 miliónov eur), čo je šesťnásobok oproti minuloročnému februáru. Dopyt ťahal najmä rastúci kurz bitcoinu a ďalších kryptomien.

Záujem o bitcoin zvyšuje aj expanzívna politika centrálnych bánk, ktorá vyvoláva obavu zo znehodnotenia konvenčných úspor a peňazí ako takých, ako aj stále klesajúce úrokové miery.

Môže však na kryptomenách zarobiť aj úplný amatér? Úspešný obchodník Ľubo Kovár pre Startitup prezradil, že on sám sa pri obchodovaní bitcoinu riadi jednoduchým pravidlom

„Zisky z minulosti nezaručujú zisky aj v budúcnosti. Preto nemám priveľké očakávania a snažím sa obchodovať s čistou hlavou. Emócie sú na burze najväčší nepriateľ obchodníka a väčšina nováčikov to nezvláda. Preto odporúčam najprv študovať obchodné stratégie a až potom sa do niečoho púšťať,“ uzavrel Kovár. 
Zdroje: Andrew Ross Sorkin/Clubhouse, BBC, Cambridge, Square, qz.com, bitcoin.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK