Záborská chce, aby informačné materiály pripravovala pre lekárov cirkev. Proti sú jej kolegovia a aj liberáli

  • Časť poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce svojím pozmeňujúcim návrhom zákon upraviť
  • OĽaNO chce vypustiť z návrhu zákona, aby cirkvi a občianske združenia mohli pripravovať informačné materiály pre lekárov
  • Strana SaS informuje o 12 pozmeňujúcich návrhoch k tomuto zákonu
Na snímke poslanci hnutia OĽaNO sprava Anna Záborská. Na snímke poslankyňna NRSR Jana Bittó Cigániková (SaS). Na snímke protest za reprodukčnú spravodlivosť v rámci iniciatívy Nebudeme ticho.
TASR/Jakub Kotian TASR/Jaroslav Novák TASR/František Iván
  • Časť poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce svojím pozmeňujúcim návrhom zákon upraviť
  • OĽaNO chce vypustiť z návrhu zákona, aby cirkvi a občianske združenia mohli pripravovať informačné materiály pre lekárov
  • Strana SaS informuje o 12 pozmeňujúcich návrhoch k tomuto zákonu

Pre poslankyňu Annu Záborskú (klub OĽaNO) nie je prijateľný pozmeňujúci návrh jej kolegov z klubu k zákonu o pomoci tehotným ženám. Časť poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce svojím pozmeňujúcim návrhom dosiahnuť, aby Záborskej zákon o pomoci tehotným ženám bol „len o sociálnej a ekonomickej pomoci, bez nových obmedzení a reštrikcií“.

„Je to rozobratie celého návrhu zákona na náhradné diely, tie podstatné časti odtiaľ vynechávajú. Obyčajne sa nedávajú pozmeňovacie návrhy k zákonom, ktoré vychádzajú z jedného poslaneckého klubu. Bola som otvorená diskusii, keď sa takto rozhodli, je to ich záležitosť. V istom slova zmysle ma prekvapili,“ vyjadrila sa Záborská na adresu kolegov.

O zákone o pomoci tehotným ženám sa bude rokovať na aktuálnej schôdzi parlamentu. Záborská dáva šancu tomu, že jej zákon napokon parlament schváli. Kľúčové bude, aby všetci poslanci, ktorí zákon podporujú, boli v čase hlasovania prítomní v rokovacej sále.

„Diskutujem s nimi pravidelne. Nie je to len môj zákon, ale aj iné zákony. Napríklad poslanecký zákon o národných parkoch, kde sa počítajú poslanecké hlasy. Pri ústavnej väčšine, ktorú sme mali na začiatku, sme skončili tak, že mnoho razy rozhoduje jeden hlas pri prijatí niektorých návrhov,“ zhodnotila Záborská.

Časť poslancov OĽaNO chce vypustiť z návrhu zákona, aby cirkvi a občianske združenia mohli pripravovať informačné materiály pre lekárov.

Požadujú zachovať súčasný stav, keď má žena 48 hodín na rozmyslenie si interrupcie. Tiež chcú ponechať v platnosti súčasné vyhlášky, ktoré upravujú postupy pri vykonávaní interrupcií.

Má sa tým zachovať právna istota pre lekárov. Rovnako chcú vypustiť zo Záborskej návrhu zákaz reklamy na potrebu a dostupnosť potratov. Skupina poslancov argumentuje tým, že pre verejnosť neexistuje dostupný, kompletný a aktuálny zoznam zariadení, ktoré poskytujú interrupciu na žiadosť ženy.

Zákon Záborskej o pomoci tehotným ženám poslanci posunuli do druhého čítania začiatkom októbra. Podporilo ho 75 zo 130 prítomných poslancov. Podľa dôvodovej správy zákon vytvára podporné sociálne opatrenia pre ženu, ktorá zvažuje umelé ukončenie tehotenstva.

SaS to vidí na 12 pozmeňujúcich návrhov 

Strana SaS a rovnako aj poslankyňa Janka Bittó Cigániková zverejnili na svojich sociálnych sieťach príspevky, v ktorých informujú verejnosť o 12 pozmeňujúcich návrhoch, ktoré by mali byť popri návrhu zákona o pomoci tehotným ženám ústretovejšie, nápomocnejšie a rovnako aj samotný zákon bude znieť a vyzerať omnoho lepšie.

ZÁKON NA POMOC VŠETKÝM ŽENÁM 💜 Keďže na kolegov z koalície aj opozície sme už stokrát apelovali, aby zákon…

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Wednesday, November 3, 2021

„Ide o 12 pozmeňujúcich návrhov, ktoré obsahujú širokú paletu 30 rôznych zmien. Verím, že kolegovia za drvivú väčšinu z nich zahlasujú a ak zákon pani kolegyne Záborskej prejde, bude oveľa lepší, než keby sme ho nechali tak. Ak chcú kolegovia v parlamente ženám skutočne pomáhať, tak si určite vyberú,“ uviedla Janka Bittó Cigániková vo svojom príspevku.

Vo videu, ktoré zverejnila Facebooková stránka Pre ženy odborne, boli odborníci a odborníčky z tejto iniciatívy odovzdať otvorený list poslancov a poslankyniam NR SR práve ohľadom návrhov na zmenu zákona o interrupciách.

Tento list, ako aj informovala Janka Bittó Cigániková, podpísalo takmer 45 000 ľudí, vrátane zdravotníkov. Samozrejme, medzi nimi boli aj iní, takí, ktorým záleží na ochrane reprodukčných práv na Slovensku, uviedla organizácia Amnesty International Slovakia.

Odborníčky a odborníci z iniciatívy Pre ženy odborne boli dnes odovzdať otvorený list poslancom a poslankyniam NR SR…

Posted by Amnesty International Slovakia on Thursday, November 4, 2021

„Ďakujeme všetkým, ktorí a ktoré ste sa zapojili do tejto alebo iných výziev adresovaných NR SR. Veríme, že poslanci a poslankyne si vypočujú výhrady odbornej aj laickej verejnosti a pri hlasovaní o návrhu zákona obmedzujúceho prístup k bezpečným a včasným interrupciám budú brať na zreteľ vedecky podložené fakty, uznávané medicínske štandardy a ľudskoprávne záväzky našej krajiny,“ uviedla nezisková organizácia Amnesty International Slovakia.

Medzi jednotlivými zmenami v zákone, ktorý chce strana SaS predložiť sa na nachádza aj čakacia lehota, ktorá by mohla ostať na súčasných 48-hodinách. „Podávame ale aj úplné zrušenie, skrátenie na hodinu, alebo 24 hodín,“ uvádza SaS.

Ďalej by taktiež mohlo prísť k doplneniu medikamentóznej formy interrupcie či zmenu názvu z materskej dovolenky na takzvanú rodičovskú starostlivosť.

Zdroje: SITA, Facebook/SaS, Facebook/Janka Bittó Cigániková - Fungujúce zdravotníctvo, Facebook/Pre ženy odborne, Facebook/Amnesty International Slovakia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá