„Záborskej dávame čas kým skukne celý náš Youtube kanál,“ tvrdia Svedkovia Liehovovi. S registráciou to myslia vážne

  • Registrovať novú cirkev je na Slovensku takmer nemožné, dosiahnuť príspevky katolíckej cirkvi sa nepodarí nikomu
  • Záborská povedala, že si najskôr potrebuje všetko detailne naštudovať. Preto jej dávajú čas
  • Nechcú ju odvolávať, no ak im nepomôže, ukáže, že neháji všetky náboženstvá a preto by bolo jej odvolanie zrejme na mieste, tvrdia
Svedkovia Liehovovi
Facebook/Svedkovia Liehovovi, TASR/Jakub Kotian
  • Registrovať novú cirkev je na Slovensku takmer nemožné, dosiahnuť príspevky katolíckej cirkvi sa nepodarí nikomu
  • Záborská povedala, že si najskôr potrebuje všetko detailne naštudovať. Preto jej dávajú čas
  • Nechcú ju odvolávať, no ak im nepomôže, ukáže, že neháji všetky náboženstvá a preto by bolo jej odvolanie zrejme na mieste, tvrdia

Svedkovia Liehovovi vznikli pôvodne ako satirická stránka Gaba Žifčáka. Počas sčítania obyvateľov sa však začali prezentovať serióznejšie. Tvrdia, že sa považujú za bežnú cirkev, ktorá zatiaľ len nie je registrovaná. O pomoc s jej zoficiálnením požiadali aj nedávno zvolenú splnomocnenkyňu vlády pre ochranu slobody vierovyznania, Annu Záborskú.

Meno Anna Záborská sa na Slovensku rozozvučalo kvôli jej neutíchajúcemu odhodlaniu sťažiť ženám prístup k interrupciám. Jej rozhodnutia sú vo všeobecnosti skôr konzervatívne, no Svedkovia Liehovovi sa mohli obrátiť vďaka jej novému postaveniu len na ňu. A tak aj urobili.

Zatiaľ sa to neposunulo nikam. Záborská povedala, že si potrebuje naštudovať potrebné informácie, tak jej dávame čas kým skukne celý náš Youtube kanál,“ hovorí zastupiteľ cirkvi Svedkovia Liehovovi na celom svete, ako sa sám nazval, stand-up komik Gabo Žifčák pre Startitup.

Svedkovia Liehovoví nám povedali, že ich kroky nie sú podlé a nejde ani o provokáciu. Záborskú z jej novej funkcie odvolať nechcú: „Našim cieľom nie je odvolať pani Záborskú z funkcie. Našim cieľom je zaregistrovať cirkev. Preto sme ju požiadali o pomoc. Ak nám však nepomôže, ukáže tým, že neháji slobodu všetkých náboženstiev a presvedčení a vtedy bude asi najlepšie ju odvolať a dať do tejto funkcie človeka, ktorý sa jej ujme zodpovedne.“

Chcú vedieť, či sa im oplatí zbierať podpisy

Vystupovať seriózne začali, keď sa pod ich vierovyznanie mohli ľudia zapísať pri sčítaní ľudu: „Cieľom sčítania je zistiť, koľko ľudí sa hlási k tomuto vyznaniu. Na registráciu cirkvi treba 50 000 podpisov a my potrebujeme vedieť, či sa oplatí spustiť ich zbieranie,“ povedal hlavný predstavený cirkvi Gabo Žifčák.

Z novej funkcie Anny Záborskej sa potešili aj Svedkovia Liehovovi, ktorí jej na svojej sociálnej sieti aj pogratulovali. Dodali však, že dúfajú, že nebude obhajovať práva iba jednej cirkvi. Vierovyznaní môže byť totiž viacero, ako sa ukázalo aj pri sčítaní obyvateľstva.

Výsledky sčítania stále nie sú k dispozícii a tak nevedia, koľko veriacich sa k nim hlási oficiálne. Na sociálnych sieťach ich však podporuje viac než 120 tisíc ľudí.

Na otázku, aké sú najbližšie plány Svedkov mal Žifčák jednoznačnú odpoveď: „Čo najskôr by sme chceli spustiť zbieranie podpisov na registráciu cirkvi.“

zdroj: Facebook/Svedkovia Liehovovi

Cítia sa ukrivdení, počtom veriacich patria medzi najväčšie cirkvi Slovenska

Spolu so zvolením Anny Záborskej na post splnomocnenkyne vlády pre ochranu slobody vierovyznania zbadali Svedkovia Liehovovi aj príležitosť, ako svoju vieru dostať na oficiálnu úroveň. Na Facebooku Anne Záborskej adresovali otvorený list: „Pomôžte zabrániť neprávosti páchanej na našich veriacich a zabojujte aj za našu náboženskú slobodu a presvedčenie,“ prosia.

Konštatujú, že s počtom ľudí, ktorý sa ku nim hlási cez sociálne siete by spadali do najväčších piatich cirkví Slovenska, ak by do úvahy brali výsledky sčítania z roku 2011. Preto si myslia, že si zaslúžia pozornosť aj príslušné práva: „Naše práva a náboženské slobody sú stále zatláčané, ako korok vo vínovej fľaši. Slovenská republika totižto uznáva len registrované cirkvi a postavila zákon tak, aby zaregistrovať novú cirkev bolo nemožné, ako vstať v sobotu ráno z postele pred deviatou.“

Veria, že práve Záborská bude hájiť ich práva, tvrdia, že na ňu čakali roky.

OTVORENÝ LIST POSLANKYNI ANNE ZÁBORSKEJ:Vážená pani Anna Záborská, V prvom rade mi dovoľte, z celej mojej pečene…

Posted by Svedkovia Liehovovi on Thursday, September 9, 2021

Záborská na ich prosbu nechcela reagovať, nemohla však zostať ticho

Záborská sa ich krokom nepotešila: „Z môjho pohľadu ide o pohoršujúci status, ktorý ďaleko prekročil hranice kultúrnosti. Normálne by som na to nereagovala, ale už nemožno zostať ticho,” uviedla pre JOJ.

„Zosmiešňovanie základných ľudských práv, kam nepochybne sloboda vierovyznania a presvedčenia patria, je jedným z prvých krokov k popretiu základných ľudských práv ako celku a teda k zničeniu demokratického a právneho štátu. Možno to vyzerá na prvý pohľad zábavne, ale história nás učí, že aj pohromy sa začínali zosmiešňovaním,” dodala Záborská.

Gabo Žifčák za nádejnú novú cirkev hovorí, že sa ich Záborská ešte nikdy nepokúsila kontaktovať priamo. Dodáva, že nejde o provokáciu: „Pani Záborská sa stala ochrankyňou práv všetkých náboženstiev a keďže my sa už dlho trápime s registráciou, oslovili sme práve ju, keďže veríme, že nám z jej novej pozície vie pomôcť.

Záborská
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Sčítanie obyvateľov je pre cirkvi bojom o peniaze

V novembri 2019 sa prijal bez vedomia verejnosti zákon, ktorý sčítanie obyvateľov v roku 2021 zmenil na boj o peniaze. Za východiskový bod zákonu zobrali do úvahy rozpočet príspevkov za rok 2019, kde každej cirkvi napočítali konkrétnu výšku príspevku, ktorá im bola zaručená, informuje portál Prometheus.

Okrem toho trom najväčším cirkvám pripočítali k celkovému príspevku aj dotáciu na činnosť charity, katolíckej cirkvi 2 397 006 €, evanjelickej 216 022 € a reformovanej 41 019 €.

Navyše, katolícka cirkev dostala aj príspevok na činnosť Konferencie biskupov Slovenska 198 964 € a Konferencie vyšších predstavených ženských i mužských reholí 573 480 €. Evanjelická cirkev zas dostala k rozpočtu aj ročné náklady Ekumenickej rady cirkví SR 74 238 €.

Financie, ktoré jednotlivým cirkvám prisúdia, výsledok sčítania obyvateľov na prvý pohľad výrazne nezmení. Podielom z počtu veriacich sa bude prerozdeľovať len ročný nárast príspevku, informuje Promehteus. Základom príspevku každej cirkvi je to, čo dostali predchádzajúci rok, ku ktorému prirátajú prerozdelený nárast príspevku podľa zisteného počtu veriacich.

Systém je pre novo-registrovanú cirkev nevýhodný po všetkých stránkach

Portál ďalej vysvetľuje, že táto skutočnosť v praxi znamená, že podiel katolíckej cirkvi bude postupne medziročne narastať. Na prvý pohľad sa môže zdať, že nejde o veľa peňazí, pretože ich príspevok bude narastať pomaly a percentuálne, no v skutočnosti ide o veľa peňazí. Zatiaľ čo katolícka cirkev bude zarábať stále viac, ostatné cirkvi budú peniaze pomaly strácať.

Len v roku 2020 narástol príspevok štátu katolíckej cirkvi o 3 554 264 €. Pri novoapoštolskej cirkvi išlo len o 166 €. Ak bude trend pokračovať a katolícka cirkev každým rokom zaznamená nárast o 2 %, do roku 2030 si prilepší o 3 % z celkovej hodnoty, čo predstavuje 8 508 864 €. Za rovnakú dobu, teda 10 rokov, si spomínaná novoapoštolská cirkev prilepší o 417 €.

Na zaregistrovanie novej cirkvi je na Slovensku potrebných minimálne 50 000 veriacich, čo je samo o sebe náročné. V susednom Česku ide napríklad o 300 členov, v Poľsku vyžadujú podpisy od 100 ľudí. Na Slovensku platia najprísnejšie pravidlá v celej Európskej únii, informuje web Ekonómia ľudskou rečou.

Keď môžu mať umelci, môžu mať aj kňazi, tvrdia

V roku 2020 išlo cirkvám na Slovensku takmer 52 miliónov eur. S tým mnohí, najmä neveriaci, nesúhlasia. Nechcú, aby peniaze z ich daní putovali na miesto, ktoré sami nepodporujú. Práve z tohto dôvodu vznikajú iniciatívy, ktoré sa snažia o odluku cirkvi od štátu.

Argumentom cirkvi a veriacich je, že štát dáva finančný príspevok aj kultúre, napríklad na divadlá a koncerty, na ktoré podľa ich slov tiež nechodí každý, píšu Sekularisti. Vlani dostali divadlá a divadelná činnosť približne 36 miliónov eur z rozpočtu ministerstva kultúry a na hudbu a koncertnú činnosť vyhradili necelých 19 miliónov eur.

Svedkovia Liehovovi
zdroj: Facebook/Svedkovia Liehovovi

Svedkovia majú podporu aj v parlamente, hovorí sa aj o návrhu na odvolanie splnomocnenkyne

Televízia JOJ uviedla, že nová cirkev má podporu aj vo vládnej koalícii. Poslanec SaS Miroslav žiak im chce pomôcť zaregistrovať ich ako riadnu cirkev. Sám uviedol, že ak sa s nimi nová splnomocnenkyňa pre ochranu slobody a vierovyznania so Svedkami nestretne, podá návrh na jej odvolanie. Podľa jeho slov na registrácii Svedkov Liehovových momentálne pracujú aj s právnikmi.

Ak by dnes existovala nová cirkev, o čo sa snažia Svedkovia Liehovovi, pri povinnom počte 50 000 veriacich by zo štátneho rozpočtu roku 2020 dostala 49 392 €, čo na jedného veriaceho predstavuje 0,99 €. Len pre porovnanie, Pravoslávna cirkev, ktorá má 49 133 veriacich by dostala 2 078 249 €, čo je na jedného veriaceho 42,30 €. Ich príspevok by sa zvýšil až ďalším prerozdeľovaním peňazí v budúcom roku.

Žifčák pre SME uviedol, že peniaze, ktoré by od štátu dostali, by použili na vybudovanie ich chrámov. Tie by slúžili ako kultúrne centrá v regiónoch.

Zdroje: Phrometeus, Ekonómia ľudskou rečou, Sekularisti, SME, JOJ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK