Záborskej kontroverzný návrh zákona prešiel do druhého čítania, ženám by sťažil prístup k interrupciám

  • Národná rada SR hlasovala ohľadom návrhu zákona o pomoci tehotným ženám
  • Ten by pozmenil aj prístup žien k interrupciám, putuje do druhého čítania
Na snímke poslanci hnutia OĽaNO sprava Anna Záborská a Juraj Gyimesi počas tlačovej konferencie
Na snímke poslanci hnutia OĽaNO sprava Anna Záborská a Juraj Gyimesi počas tlačovej konferencie, TASR/Jakub Kotian
  • Národná rada SR hlasovala ohľadom návrhu zákona o pomoci tehotným ženám
  • Ten by pozmenil aj prístup žien k interrupciám, putuje do druhého čítania

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám, za ktorý bojovala Anna Záborská vyvolal v Národnej rade aj verejnosti zmiešané pocity, postúpil do druhého čítania.

Zákon upravuje prístup tehotných žien k interrupciám. Viaceré organizácie upozorňujú na nezhody v návrhu, ktoré môžu spôsobiť, že interrupcie nebudú sprístupnené ani ženám s úhynom plodu. Na túto možnosť upozornila aj Vladimíra Marcinková.

Anna Záborská tvrdenie označila za hoax. „V jej dojemnom príbehu zverejnenom aj na jej facebooku opisuje tzv. zamĺknuté pôrody. Chcem na začiatok povedať, že pre každú ženu je ťažké, keď sa dieťatko prestane vyvíjať a samo odumrie v jej lone.“

„Často o tom nevie a o niekoľko dní sa to prejaví krvácaním a spontánnym potratom. Keď sa to zistí pri prehliadke, gynekológ stanoví najlepší spôsob ako mŕtve dieťatko dostať z tela matky. Je to veľmi individuálne,“ tvrdí Záborská na Facebooku.

Návrh zákona upravuje lehotu na rozmyslenie o podstúpení umelého prerušenia tehotenstva až na 96 namiesto 48 hodín.

Ak nejde o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií,“ píše sa v návrhu.

Poslanci to odôvodňujú tým, že žena si bude môcť pokojne a bez časového tlaku premyslieť rozhodnutie umelo ukončiť tehotenstvo.

Rodičia s ťažko postihnutým dieťaťom by mali dostať jednorazový finančný príspevok, ktorý Jana Bittó Cigániková komentuje ako chorý.

„Prečo chceme motivovať ženy, aby porodili ťažko zdravotne postihnuté dieťa? A čo s ním a jeho rodinou bude potom? Štát nedokáže garantovať slušný život ani tým rodinám, ktoré roky vychovávajú deti s postihnutím. Pre tieto rodiny je toto jednorazové navýšenie príspevku urážkou, lebo vôbec nerieši ich situáciu. Skutočným dôsledkom bude, že v detských domovoch začnú pribúdať ťažko zdravotne postihnuté deti,“ konštatuje na svojom blogu.

OĽaNO počas tlačovej besedy poprosilo médiá, aby sa na zákon pozerali z jeho prínosnej strany. Zároveň „poďakovalo v mene žien“.

Zaviesť by sa mohol osobitný príspevok vo výške 3 170,14 eura pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením.

„Choroby alebo stavy, ktoré budú považované za zdravotné znevýhodnenie, budú ustanovené všeobecne záväzným právnym prepisom, ktorý vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ uviedli poslanci v materiáli.

Zaviesť by chceli tiež tzv. kočíkovné v plnej výške aj pre štvrté dieťa v rodine, dopĺňa TASR.

Zákon by mal vytvoriť žene možnosť požiadať o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Žena, ktorá sa rozhodla pre utajený pôrod, by mala mať podľa návrhu vytvorené podmienky na donosenie dieťaťa a nárok na nemocenské už od 21. týždňa tehotenstva.

Za návrh zákona hlasovalo 75 poslancov, proti bolo 26 poslancov, hlasovania sa zdržalo 26 poslancov.

Nová legislatíva by mohla byť účinná od 1. mája 2022.

Vyjadrenia političiek k návrhu zákona

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku sa na svojej sociálnej sieti, na Facebooku, vyjadrila k návrhu zákona o pomoci tehotným ženám.

Uviedla, že v tomto prípade už nejde o samotné sprísňovanie kritérií ako o „víťazstvo ponižovania a ostrakizácie žien za účasti 75 poslankýň a poslancov NR SR. Lebo počet UPT na Slovensku dlhodobo klesá. A slovenské ženy sú dostatočne zodpovedné a uvedomelé nato, aby svoje rozhodnutia robili premyslene.“

Monika Beňvá tvrdí, že navrhovateľky zákona žiadala už skôr, aby miesto tohto návhru predložili legislatívu, ktorá životy žien matiek zlepší. Legislatívu, ktorá by týmto matkám, častokrát samoživiteľkám pomohla najmä ekonomicky a sociálne.

Na konci príspevku pridala taktiež výzvu, ktorú môže vykonať ktokoľvek z občanov. „Pripájam aj výzvu, pre všetkých nás, ktorí si ženy v spoločnosti ctíme, napíšte poslankyniam a poslancom mail, adresy najdete na stránke NR SR. Napíšte im, aby si ženy vážili a ctili, aby ich prestali prenasledovať náboženskými doktrínami a aby im životy uľahčili,“ dodala.

Pekný deň, milí priatelia. Dnes v NR SR prešiel do druhého čítania návrh na úpravu zákona o umelom prerušení…

Posted by Monika Beňová on Wednesday, October 6, 2021

 

Na Facebooku sa prostredníctvom videa vyjadrila aj Janka Bittó Cigániková (SaS), ktorá taktiež ostro skritizovala všetkých, ktorí za tento návrh zákona zlasovali kladne. 

„Do druhého čítania teda postúpil návrh, ktorý okrem iného, stanovil 96-hodinovú časovú lehotu, kedy žena nemôže ísť na interrupciu, po tom ako príde ku gynekológovi a oznámi mu, že už sa rozhodla. Túto 96-hodinovú etapu nazýva pani Záborská ako pomoc ženám preto, lebo vraj im pomáha rozmýšľať. Lebo bez pani Záborskej a kolegov z OĽaNO by žiadne ženy predsa nerozmýšľali. Žena bude teda tak dlho rozmýšľať, a v to kolegovia dúfajú, že sa na interrupciu vôbec nedostane,“ hovorí Janka Bittó Cigániková.

Za ženy budeme ďalej bojovať

OBMEDZENIE PRÍSTUPU K INTERUPCIÁM PREŠLO ❗ POZRITE SA, KTO AKO HLASOVAL 👇Iba my v SaSke máme úplne jasno v tom, že má byť výhradne rozhodnutím ženy, kedy vynosiť, porodiť a vychovať dieťa a hlasovali sme jednoznačne proti. Bohužiaľ, iní poslanci si myslia, že ženy potrebujú na rozmýšľanie zákon a pokyn z parlamentu. 📢 Aj naďalej budeme bojovať proti takýmto škodlivým zákonom, ktorých hlavným cieľom je obmedziť prístup žien k interrupcii. My za ženami stojíme, nerozhodujeme za ne, ale dôverujeme ich rozhodnutiu 💪💚

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Wednesday, October 6, 2021

Janka Bittó Cigániková vo videu taktiež spomínala a graficky predstavila, ktorý poslanecký klub hlasoval za návrh tohto zákona a ktorí konkrétni poslanci to boli. Zo strany SaS nehlasoval žiaden z poslancov za návrh tohto zákona. „Čo je ale zaujímavé, Za ľudí, všetci štyria poslanci hlasovali za obmedzenie práv žien vrátane pána Šeligu alebo pani Žitňanskej,“ dodala Cigániková vo videu.

Lucia Ďuriš Nicholsonová považuje posunutie zákona o interrupciách do druhého čítania za pokus obmedziť práva žien. Vo svojom príspevku na Facebooku uvádza, že 75 poslancov najvyššieho zákonodarného zboru zabudlo, že „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“

„Životy žien na Slovensku nemá čo riadiť ideológia katolíckej cirkvi ani spiatočnícki poslanci. V krajine, ktorá sa neviaže na nijakú ideológiu, ani náboženstvo by ich ideologické presvedčenia nemali opúšťať hranice ich vlastných spální,“ uviedla Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Ďalej tvrdí, že sú len dve možnosti, a to, buď zmeniť ústavu alebo spustiť odluku cirkvi od štátu.

Posunutie Záborskej zákona o interrupciách do druhého čítania považujem za pokus obmedziť práva žien, garantované…

Posted by Lucia Ď. Nicholsonová on Wednesday, October 6, 2021

 

Zdroje: NR SR, TASR, Facebook/Anna Záborská - Kresťanská únia, Facebook/Monika Beňová, Facebook/Janka Bittó Cigániková, Facebook/Lucia Ďuriš Nicholsnová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá