Zabudni na Big Ben či Hyde park. Tieto menej známe časti Londýna si zamiluješ

  • Navštív bývalé sídlo kráľovskej rodiny - Kensingtonský palác alebo pôvodný palác Hampton Court
  • Prejdi sa popri malebnom kanáli priamo v centre Londýna
  • Objav krásu priľahlých miest ako Richmond a jeho park
Notting Hill (Flickr, Olivier Bruchez), Regentov Kanál (Flickr, Olivier Bruchez)
Notting Hill (Flickr, Olivier Bruchez), Regentov Kanál (Flickr, Olivier Bruchez)
  • Navštív bývalé sídlo kráľovskej rodiny - Kensingtonský palác alebo pôvodný palác Hampton Court
  • Prejdi sa popri malebnom kanáli priamo v centre Londýna
  • Objav krásu priľahlých miest ako Richmond a jeho park

Kto už dnes nebol v Londýne, akoby ani necestoval. London Eye, Big Ben, Oxford Street poznajú už hádam všetci. Ak si po týchto miestach neprešiel po vlastných nohách, minimálne si ich stokrát videl vo filmoch a seriáloch. Možno si myslíš, že máš túto miliónovú európsku metropolu pochodenú tak, že ťa nemá čím prekvapiť.

Londýn a jeho okolie je však členitá lokalita, ktorá dýcha zmesou všetkých kultúr, architektonických slohov a medzikontinentálnych vplyvov. Tretie najobývanejšie mesto Európy má čo ponúknuť pre každého a ulice jeho centra zďaleka nie sú to jediné, čo sa oplatí vidieť. S jeho návštevou ti odporúčame poponáhľať sa, keďže koniec októbra a s ním aj Brexit sa nenávratne blížia.

Namiesto Buckinghamského paláca navštív ten Kensingtonský či Hampton Court

V Londýne a v jeho okolí nájdeš hneď niekoľko palácov. Ten najznámejší je, samozrejme, Buckinghamský, keďže v ňom sídli kráľovská rodina. Nebolo tomu tak však vždy. Buckingham sa stal sídlom britských kráľov až v roku 1837 s nástupom kráľovnej Viktórie. Dovtedy sídlili britskí vládcovia v Kensingtonskom paláci, ktorý sa nachádza zhruba 3 kilometre západne od Buckinghamu. V luxusnej štvrti Kensington je obklopený krásnymi záhradami, aké sa postupne napájajú až na Hyde Park.

Niektoré miestnosti sú dokonca otvorené pre verejnosť a nájdeš tu vystavené mnohé maľby a umelecké diela vlastnené kráľovskou rodinou.

zdroj: Kensingtonský palác (Pexels.com)

Posledný monarcha, ktorý tento palác obýval, bol Juraj II., no za jeho vlády priestory Kensingtonu upadali. Po jeho smrti v roku 1760 palác obýval napríklad jeho šiesty syn Juraj III. Svoje detstvo tu prežila aj kráľovná Viktória. Kensingtonský palác obývali kráľovia a kráľovné od roku 1689.

Pôvodné sídlo britských monarchov sa vôbec nenachádzalo v Londýne. Nájdeš ho asi 20 kilometrov od mesta v londýnskom obvode Richmond a nesie názov Hampton Court. Jeho priestory sú momentálne prístupné verejnosti a pozrieť si môžeš tiež miestne parky, záhrady a labyrint. V parku pri paláci sa každý rok koná kvetinová slávnosť Hampton Court Palace Flower Show. Palác slúžil ako sídlo Henryho VIII. a Tudorovskej dynastie, obývať ho začali v 16. storočí. Dostaneš sa sem napríklad zo stanice Waterloo priamym spojom, ktorý tu má aj konečnú zastávku. Cesta ti zaberie približne trištvrte hodiny.

zdroj: Hampton Court (Flickr, Dun.can)

Miesto prechádzky pri Temži zablúď k Regentovmu kanálu

Ak ťa omrzí ruch veľkomesta a budeš chcieť na chvíľu vypnúť, ideálnym miestom na to je Regentov kanál. Tiahne sa od lokality, ktorú Londýnčania volajú tiež malé Benátky cez Regentov park, londýnsku ZOO až do rušného Camden Town. Je skutočnou oázou v hlučnom a turistami prepojenom Londýne. Kde-tu stretneš turistu aj na tejto alternatívnej trase, no je ich tu určite menej ako v centre mesta.

Prejdeš sa popri malých hausbótoch, záhradkách, rodinných aj obytných domoch, a to všetko úplne mimo áut, dopravy a hlavných ulíc. Pravidelne sa tu konajú vyhliadkové plavby, člnkovanie, no kanál pohodlne prejdeš aj pešo či na bicykli. Na chvíľu budeš mať vďaka tomuto malebnému miestu pocit, že sa naozaj nachádzaš v malých Benátkach.

zdroj: Regentov Kanál (Flickr, Martin Hearn)

Namiesto Oxford Street nakúp v Camden Town

Fanúšikovia alternatívnej módy a umenia sa zaručene nájdu práve v Camden Town, ktoré je centrom nielen nákupov, ale aj undergroundovej kultúry. Na hlavnej ulici Camden High Street nájdeš nekonečné množstvo navzájom si konkurujúcich obchodíkov, barov, klubov aj slávny Camden Market.

Nakúpiš tu všetko od typických magnetiek na chladničku s motívom Big Ben až po steam punkové okuliare a gotické korzety. Nachádzajú sa tu klasické obchody s módou, aké nájdeš aj u nás, značkové butiky aj súkromné obchodíky ponúkajúce z každého tovaru niečo. Ak narazíš na súkromníka, akých je tu naozaj požehnane, niektorí sú dokonca ochotní sa s tebou dohodnúť na cene. Dávaj si však pozor na to, čo kupuješ, pretože sa tu predáva fakt veľa napodobenín, ktoré nerozoznáš od originálov.

V noci sa nákupná štvrť mení na párty oblasť, kde si na svoje prídu úplne všetci. Či už máš rád hip-hop, pop, salsu, punk alebo metal, určite si tu nájdeš práve ten svoj podnik, kde ťa čaká zábava až do rána. Do Camdenu sa dostaneš napríklad cez Regentov kanál, ale jazdí sem aj metro, konkrétne Northern Line.

zdroj: Camden Town (Wikimedia, J.Ligero & I.Barrios)

Namiesto Hyde parku Richmondský park

Richmond je malé mestečko na Temži ležiace iba 15 kilometrov od centra Londýna. Richmondský park sa rozpína na ploche s rozlohou 1 012 hektárov a je 7-krát väčší než Hyde Park. Zatiaľ čo Hyde Park je skôr mestským parkom, ten Richmondský dýcha prírodou a životom. Ide o národnú prírodnú chránenú oblasť, keďže sa tu nachádza veľké množstvo ohrozených živočíchov aj rastlín.

Do parku sa z Londýna dostaneš priamym vlakovým spojením zo stanice Waterloo. Ak máš rád prechádzky, odporúčame ti vystúpiť v meste Kingston Upon Themes, odkiaľ prejdeš historickou časťou mosta ponad Temžu priamo do Richmondu. V parku je mnoho altánkov, miest na posedenie, jazierok aj čarovných romantických zákutí.

zdroj: Richmondský park (Flickr ,Claire Herbaux

Namiesto uličiek centra daj šancu štvrti Notting Hill

Nízke koloniálne domčeky, farbami hýriace fasády, tradičné anglické krčmičky a lokálne výrobky. Notting Hill je narozdiel od zvyšku Londýna pomerne pokojnou švtrťou, kde nájdeš množstvo zelene a parkov. Výškové budovy tu nahradili nízke domčeky, ktoré svietia všetkými možnými farbami, táto často Londýna je celkom iná a jedinečná ako zvyšok. Celá oblasť sa spája s umelcami a s nezávislou lokálnou tvorbou. Obľúbené sú tu rôzne umelecké obchodíky, kaviarne, ale aj starožitnosti a antikvariáty.

Slávny Portobello Market sa koná na Portobello Road každý deň okrem nedele a ponúka veľký výber miestnych výrobkov, oblečenia, doplnkov, umeleckej tvorby a starožitností. Hlavným dňom trhov je sobota, kedy sa tu stretnú miestni a návštevníci, aby si uchmatli svoj vlastný originálnych kúsok od lokálnych predajcov.

zdroj: Notting Hill (Pixabay.com)

V Notting Hille sa tiež každý rok koná veľký karneval, ktorý býva často označovaný za najväčší pouličný festival v Európe. Karneval má byť oslavou multikultúrnosti britskej metropoly a odvoláva sa aj na karibskú komunitu, ktorá tu žila najmä v 50. rokoch minulého storočia. Tento rok sa bude odohrávať už túto nedeľu a pondelok 25. až 26. augusta.

Štvrť je známa tiež vďaka rovnomennému filmu z konca 90. rokov, kde hlavné úlohy stvárnili Julia Roberts a Hugh Grant.

Zdroj: Historic Royal Palaces, Canal River Trust, Royal Parks, Portobello Road, Time Out

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK