Zabudni na „okukané“ pamiatky: 5 nepoznaných unikátov Slovenska, ktoré stoja za návštevu

  • Slovensko má množstvo zákutí, o ktorých si možno ani nepočul
  • Počas teplých víkendov si môžeš oddýchnuť aj v týchto lokalitách
Ilustračná foto
Ilustračná foto, REPROFOTO: Košice Región Turizmus Unsplash/Tomas OTEBJFW
  • Slovensko má množstvo zákutí, o ktorých si možno ani nepočul
  • Počas teplých víkendov si môžeš oddýchnuť aj v týchto lokalitách

Slovensko skrýva niekoľko miest, o ktorých si zrejme jakživ nepočul, no ich návšteva ťa priam naplní energiou a šťastím z toho, v akej krajine plnej pamiatok a svetových zákutí vlastne žiješ. Teplé dni už prekročili slovenský prah a my si ich môžeme užívať na plno.  

Pred nami je hŕba víkendov, počas ktorých si budeš môcť aktívne oddýchnuť v prírode bez toho, aby ťa trápila zima, dážď či nebodaj mráz. Ako inšpirácia, kam vyraziť na oddychovú dovolenku, ti môžu poslúžiť aj tieto tipy na miesto, o ktorých si možno ani nevedel, že existujú.

Malebný kaštieľ v Borši

Rákociho kaštieľ v Borši patrí medzi stavby, ktoré sa človeku zapíšu do pamäte veľmi rýchlo. Ide o rodné sídlo Františka Rákocziho II., ktoré stojí do dnešných dní v obci Borša. V kaštieli sa v roku 1676 narodil, no v jeho priestoroch sa dlho nezdržal a väčšinu svojho detstva prežil na hrade Mukačeve.

František II. Rákoczi bol naozaj najslávnejším rebelantom v celých našich dejinách. Začiatkom 18. storočia viedol posledné a najväčšie z radu protihabsburských povstaní. Do tohto povstania sa mu podarilo zaangažovať ľudí zo všetkých kútov krajiny a zo všetkých spoločenských vrstiev.

Rákoczi v rámci svojho ťaženia ovládol celé Slovensko a Sedmohradsko. Vo veľkej bitke pri Trenčíne bol však cisárskymi vojskami porazený a ušiel do Turecka.

Tento renesančný kaštieľ na juhu Zemplína je najvýznamnejšou pamiatkou obce Borša. Sú tu dobovo zariadené pamätné izby, ktoré akoby boli vystrihnuté z dávnej doby. Tunajšie expozície približujú život a pôsobenie Františka Rákocziho II, históriu rodu Rákocziovcov, a tiež dejiny samotného kaštieľa.

Na bicykli k Sans Souci

Spiš je poznačený vplyvom rodu Csákyovcov. V minulosti sa prechádzali Hornádskou kotlinou. Ide o 6-kilometrovú trasu, ktorú si teraz môžeš prejsť aj na bicykli.

Trasa vedie zo Spišskej Novej Vsi pri spoločnosti Embraco do Harichoviec, centrálnej časti Hornádskej kotliny v údolí Levočského potoka, na mieste, kde sa doň vlieva Iliašovský potok. Oba tieto potoky ti poskytnú veľmi pekný pohľad na miestnu kotlinu.

Už v Harichovciach ležia na brehoch miestneho potoka kamene pôvodného obvodového muriva kostola. V roku 1763 bola v obci veľká povodeň, ktorá poškodila kostol a preto dali Anna Csákyová a Štefan Csáky ako patróni v rokoch postaviť dnešný kostol.

Po prekročení železničného priecestia ťa cyklotrasa dovedie k Iliašovskému potoku. Dostaneš sa tak popod Tisícročnú kaplnku Sans Souci.

Namieriť si to môžeš až do samotných Iliašoviec, obce v severozápadnej časti Hornádskej kotliny. Výhodou je, že táto cyklotrasa nevedie cez mesto alebo popri hlavnej ceste, ale prepája dva katastre popri lese.

Tipy v blízkosti kaplnky:

  • približne 200 metrov od Sans Souci sa nachádza lesná prírodná sauna,
  • v blízkosti areálu nájdeš Salaš pod tisícročnou kaplnkou, kde sa dajú kúpiť ovčie výrobky či žinčica,
  • približne 700 metrov od areálu Sans Souci je novootvorená kaviarnička MK maringotka kaffe.

Kaštieľ grófa Csákyho

Kaštieľ v Žehre – Hodkovciach si spoločne s rezidenciou v neďalekých Bijacovciach vybudoval vplyvný uhorský rod Csákyovcov. Bolo to potom, ako kamenné múry jeho tradičného sídla Spišského hradu prestali spĺňať zvyšujúce sa nároky na komfort.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: kosiceregion.com, sanssouci.sk, domovina-no.sk, slovakia.sk, tripadvisor.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá