Začali preteky v nákupe revolučného lieku na COVID-19, novinka by mohla potešiť aj tvrdohlavých antivaxerov

  • Bohaté krajiny sa pretekajú v objednávkach na neschválený liek
  • Vedci sú voči nemu skeptickí, uznávajú však, že môže pomôcť
  • Dúfajú, že sa nestane alternatívou k očkovaniu, ktoré je stále najspoľahlivejšie
  • V predbežných testoch bol liek úspešný na približne 50 percent
Na snímke zdravotníci v skafandroch.
TASR/AP Photo/Sophia Sandurskaya
  • Bohaté krajiny sa pretekajú v objednávkach na neschválený liek
  • Vedci sú voči nemu skeptickí, uznávajú však, že môže pomôcť
  • Dúfajú, že sa nestane alternatívou k očkovaniu, ktoré je stále najspoľahlivejšie
  • V predbežných testoch bol liek úspešný na približne 50 percent

Pandémia je aj napriek rôznym optimistickým teóriám stále aktuálna. Očkuje sa už niekoľko mesiacov, lenže v krajinách buď panuje nedôvera voči vakcínam a lekárom, alebo imunita spoločnosti stále nie je dostatočná. 

Preto niektoré krajiny pristúpili k riziku a objednávajú neschválený liek proti Covid-19, píše CNN. Najnovšia zbraň, Molnupiravir, je vyrábaná americkou farmaceutickou spoločnosťou Merck a niektorí dúfajú, že by mohla pomôcť najmä najohrozenejšej skupine – neočkovaným.

Spoločnosť Merck už požiadala Americkú správu potravín a liečiv o povolenie na núdzové použitie lieku. V prípade, že to úrad povolí, tabletka sa stane prvou orálnou antivírusovou liečbou proti Covid-19. 

Preteky v nákupoch

Situácia podobná tej, keď sa krajiny predbiehali v nákupoch vakcín, sa znova opakuje. Nový Zéland, Austrália a Južná Kórea už podpísali zmluvy a začali rokovať o nákupe. 

Niektorí odborníci sa však obávajú, že ľudia tabletku budú chápať ako alternatívu k vakcínam, ktoré sú stále najspoľahlivejšou ochranou. 

Navyše, bohaté krajiny sa zásobia tabletkami a budú ich hromadiť, zatiaľ čo krajiny s nižšími príjmami budú opäť diskriminované a nedostanú sa k liekom včas. 

vakcína tehotenstvo dojčenie covid-19
zdroj: Unsplash/CDC

Molnupiravir

Vedci sa zhodujú, že pacientom môže Molnupiravir pomôcť s liečbou ochorenia, znížiť počet hospitalizácií a úmrtia ľudí na polovicu, píše Nature

Akonáhle je pacientovi diagnostikované ochorenie Covid-19, začnú mu lekári podávať 200 miligramov látky vo forme kapsule dvakrát denne. Celá dávka je 40 tabletiek. 

Na rozdiel od očkovacích dávok, ktoré vyvolávajú imunitnú odpoveď, Molnupiravir narúša replikáciu vírusu. To znamená, že sa nebude šíriť tak silne a imunitný systém ho bude mať väčšiu šancu poraziť. V tento efekt verila vedecká obec aj pri lieku Ivermektín.

Predbežné výsledky štúdie s viac ako 700 neočkovanými pacientmi ukázali, že pilulka znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti o približne 50 %. 

Očkovanie je lepšia voľba 

Obavy, že ľudia budú prehĺtať radšej tabletky, než sa dajú zaočkovať, sú na mieste. Slabé stránky lieku oproti očkovaniu sú najmä v tom, že nepôsobia ako prevencia. Čím ťažší priebeh nákazy má človek, tým menej mu liek pomôže. 

Neregistrovaný liek má svojich kupcov 

V tichomorskom regióne rokuje alebo podpísalo zmluvy o objednávkach piluliek už 10 krajín. Niektoré krajiny sa snažia vyhnúť chybám z minulosti, keď pomalé objednávky vakcín viedlo k ich pomalému dodaniu. 

Cena Molnupiraviru ešte nie je farmaceutickou firmou stanovená, pretože liek nebol schválený na použitie. O kúpu prejavili záujem aj Spojené štáty, ktoré s firmou uzavreli predbežnú kúpnu zmluvu. 

lekári zdravotníctvo nemocnica
zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Spoločnosť Merck uviedla, že plánuje použiť odstupňovaný cenník a cena sa bude odvíjať podľa krajiny, ktorá o liek bude mať záujem. Taktiež uzavrela licenčné zmluvy s výrobcami liečiv v chudobnejších krajinách, aby sa k lieku dostali čo najrýchlejšie. 

Lekári bez hraníc označili liek ako „starostlivosť, ktorá zachráni životy“. Liek bude pomáhať v oblastiach, kde sú mnohí neočkovaní a náchylní nakaziť sa. 

Zdroje: CNN, Nature, Lekári bez hraníc

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá