Záchrana domčeka deduška Večerníčka je v plnom prúde. Opäť bude ako nový

  • Záchrana domčeka deduška Večerníčka sa začala
  • Pomoc prišla aj od Ministerstvo kultúry SR v podobe dotácii vo výške 70-tisíc eur
Chalupka
Domček deduška Večerníčka, RTVS
  • Záchrana domčeka deduška Večerníčka sa začala
  • Pomoc prišla aj od Ministerstvo kultúry SR v podobe dotácii vo výške 70-tisíc eur

Azda najznámejšia chalúpka na Slovensku sa dočkala svojej záchrany. Schátraný domček deduška Večerníčka sa tento týždeň začal rekonštruovať. Ide o jeden z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja, ktorý verejnosť pozná a vyhľadáva. Chalúpku poznáme zo znelky pred rozprávkou z RTVS.

Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

 

Do domčeka zatekalo a obec preto v minulosti prekryla slamenú strechu nepremokavými plachtami. Na mnohých miestach bola opadaná aj hlinená omietka, preto už bolo nutnosťou, aby došlo k rekonštrukcii tohto zrubu. Kompletná rekonštrukcia sa uskutoční pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove.

Vymení sa nielen strecha, ale aj poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere, drevené podlahy, vymuruje sa komín a nanovo zvonku i zvnútra omietne. RTVS ako verejný obstarávateľ zadal zákazku v súlade so Zákonom o verejnom obstarávaní v plnom znení. Konečným úspešným uchádzačom sa stal Dušan Žipaj z Matiašky, ktorý predložil najvýhodnejšiu cenu a splnil tak všetky požiadavky verejného obstarávateľa.

Chalúpka za vyše 100-tisíc

Cena diela je vyčíslená na 114 789,06 eur s DPH. Drevenú stavbu vlastník RTVS presťahuje, zostane však v Novej Sedlici na mieste, kde bude pre turistov dostupnejšia.

Je to drevenica z drevených trámov, ktoré sú okresané a spájané bez klincov, pokope držia vlastnou váhou. Pri oprave sa využijú tradičné techniky, majstri naviažu aj slamenú strechu,“ informoval zhotoviteľ Dušan Žipaj.

Dotácie od ministerstva

Na premiestnenie a rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky požiadala RTVS o finančné prostriedky aj Ministerstvo kultúry SR. Prostredníctvom dotačného programu Obnovme si svoj dom rozhodlo Ministerstvo kultúry SR o pridelení dotácie v sume 74 500 eur. Rekonštrukcia a obnova tejto kultúrnej pamiatky by mala prebiehať päť mesiacov.

Zaži Game of Thrones na vlastnej koži a bez turistov. Vyľudnené Chorvátsko poskytuje jedinečný zážitok

Plánovaný termín ukončenia je november 2020. Projekt pripravila spoločnosť TANOT s.r.o., stavebný dozor bude vykonávať Ján Velebír. RTVS plánuje vo vynovenom domčeku deduška Večerníčka zriadiť stálu expozíciu a depozitár detských programov.

Verím, že o nejaký čas sa v tomto domčeku otvorí expozícia televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska,“ skonštatoval generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Zdroj: RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK