Zaži Game of Thrones na vlastnej koži a bez turistov. Vyľudnené Chorvátsko poskytuje jedinečný zážitok

  • Zľavy v reštauráciách a hotely využité len na 30 percent
  • Prinášame ti zažité Chorvátsko na vlastnej koži
Chorvatsko
Chorvátsko, Laura
  • Zľavy v reštauráciách a hotely využité len na 30 percent
  • Prinášame ti zažité Chorvátsko na vlastnej koži

Po pandémii sa viacerí obávajú vycestovať na letné dovolenky. Cestovný ruch utíchol a Slováci dávajú prednosť ostať na Slovensku a vycestovať skôr do prírody, než riskovať nakazenie vírusom cestou do obľúbenej destinácie. Obavy sú aj z aktuálnej situácii v Chorvátsku, našej obľúbenej destinácie. 

Ľudia nevedia koľko budú stáť na hraniciach, či ich vôbec pustia, alebo aké ochranné opatrenia pripravila krajina pre prvú vlnu turistov. My sme prednedávnom do Chorvátska vycestovali, preto ti poskytneme informácie a fotky hneď z prvej ruky. Neber to však ako manuál, situácia sa môže kedykoľvek zmeniť. 

Chorvátsko
zdroj: Laura

Ak si milovník mora, stredomorskej kuchyne a úžasnej prírody, pravdepodobne už máš Chorvátsko párkrát zmapované. Krajina patrí k najobľúbenejším letoviskám Slovákov. Európsky štatistický úrad uvádza, že len za rok 2018 hotely zaznamenali 5,6 milióna prenocovaní  turistov z našej krajiny. Ako to však pri slovenskom mori vyzerá tento rok?

Vlak či auto?

Možno si už zaznamenal, že česká firma RegioJet prednedávnom spojazdnila stálu linku z Prahy do Rijeky, ktorá prechádza cez Bratislavu. Podstatne veľkou nevýhodou tejto dopravy je čas strávený s pomerne veľkým množstvom cudzích ľudí, čo by mohlo byť problematické obzvlášť v čase pandémie.

regiojet
zdroj: TASR/Michal Svítok

Ľudoprázdna krajina

My sme sa však na rozhodli vycestovať autom. Pred cestou sme museli vyplniť formulár zo stránky Ministerstva zahraničných vecí, kde sme zodpovedali otázky ohľadom našich osobných údajov, spôsobu dopravy, ubytovania a cieľovej destinácie. Išli sme cez Rakúsko, Slovinsko až do Chorvátska a keďže našou hlavnou zastávkou bol Dubrovník, museli sme prejsť aj cez hranicu s Bosnou a Hercegovinou.

Chorvátsko

Vybrať si teda počas pandémie cestu, na ktorej prechádzate cez 4 rôzne štátne hranice, bolo  trochu odvážne, ale dopadlo to absolútne bez problémov. Na hraniciach sme len ukázali občiansky preukaz a išli sme ďalej. Colníci si dotazník očividne prečítali, pretože sa vždy spýtali, či ideme do Dubrovníka a popriali nám šťastnú cestu. Žiadne zápchy ani ďalšie otázky.

Obsadenosť len na 30 percent

Chorvátske diaľnice boli ľudoprázdne, takže podmienky na výlet sme mali ideálne. Hotely sme si väčšinou bookovali noc predtým. Recepčná v hoteli v Dubrovníku nám prezradila, že za normálnych okolností by boli v čase našej dovolenky vybookovaní na 100%, no momentálna obsadenosť bola len 30%.

Vďaka tomu sme si užili Dubrovník s minimálnym počtom turistov, čo je pre každého cestovateľa, od vzniku seriálu Game of Thrones, absolútne nereálna predstava.

Chorvátsko
zdroj: Laura

Dôsledky pandémie

Hospodárska kríza v dôsledku pandémie sa odzrkadlila na viacerých prevádzkach.  Niektoré reštiky a zmrzlinárne, ktoré podľa Google Maps mali existovať, sme na ulici nenašli.

Na druhú stranu sme ako turisti dostali zľavy za ubytovanie, reštaurácie tiež bežne ponúkali 10 až 20 % zníženie z ceny.

Chorvátsko
zdroj: Laura

Chorváti bez rúšok

Ľudia v Chorvátsku a Rakúsku (okrem pracovníkov v službách) rúška vôbec nenosia, čo môže byť pre Slovákov nezvyk, no všetky hotely, kaviarne a reštaurácie, ktoré sme navštívili, na hygienu dbali veľmi dôsledne. Všetko sa pravidelne dezinfikovalo, dokonca aj lehátka pri bazéne a na pláži, podlahy, stoly, stoličky. 

Chorvátsko
zdroj: Laura

Ak sa teda rozhodneš vycestovať, treba mať na pozore, že ochorieť môžeš aj počas cesty, nielen v letovisku. A stále platí, umývaj si ruky, dodržuj odstup a buď zdravý. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK