Záchranári v noci absolvovali 1 463 zásahov. 9-ročnému chlapcovi údajne hodili petardu do oka

  • Záchranári neoddychovali ani v noci
  • K najčastejším príčinám ich výjazdov patrili problémy s tlakom, akútne bolesti brucha a sťažené dýchanie.
sanitka
TASR/Martin Baumann
  • Záchranári neoddychovali ani v noci
  • K najčastejším príčinám ich výjazdov patrili problémy s tlakom, akútne bolesti brucha a sťažené dýchanie.

Agentúra SITA informuje, že počas silvestrovskej noci absolvovali záchranári presne 1 463 zásahov.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Zdravotnej záchrannej služby (ZZS) Alena Krčová, k najčastejším príčinám patrili problémy s tlakom, akútne bolesti brucha a sťažené dýchanie.

„Zásahov pri úrazoch spôsobených neodbornou manipuláciou s pyrotechnikou bolo 12, z toho až šesť v Banskobystrickom kraji. Najmladším pacientom bol deväťročný chlapec z Prešovského kraja, ktorému údajne hodili petardu do oka. Záchranári ho museli po ošetrení previezť do nemocnice. Dobrou správou je, že v porovnaní s predchádzajúcim Silvestrom nastal pokles. Vtedy sa zranilo 27 ľudí,“ uviedla hovorkyňa.

K typicky častým silvestrovským príčinám zásahov patrí podľa záchranárov otrava alkoholom. „V tejto súvislosti pomohli záchranári 33 osobám, z toho až šiestim deťom. V Prešovskom kraji sa ťažko opil 12-ročný chlapec a vzhľadom na jeho zdravotný stav musel byť prevezený do nemocnice. Opäť ide o pokles, počas predchádzajúcej silvestrovskej noci sa intoxikovalo alkoholom až 57 osôb,“ dodala Krčová.

zdroj: TASR/František Iván

V Prešove hlásia netradične pokojnú noc

Ako ďalej agentúra SITA informuje, silvestrovská noc roka 2020 bola pre opatrenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19 jednou z najpokojnejších na oddelení úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove.

Skonštatovala to hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková s tým, že prešovskí traumatológovia na prelome rokov 2020 a 2021 medzi 19:00 až 7:00 ošetrili iba päť pacientov, z toho jednu ženu a štyroch mužov.

Ako konkretizovala Cenková, do polnoci boli všetci ošetrení pacienti triezvi. 55-ročná žena sa obarila vriacou vodou a utrpela drobné poranenie členku. Dvadsaťročný muž si poranil bradu a 96-ročný pacient utrpel po páde doma zlomeninu. „Bol hospitalizovaný a čaká ho operačný zákrok,“ uviedla Cenková.

FOTO: Vyľudnené námestia po celom svete zívali prázdnotou, takýto Silvester ešte svet nezažil

Po polnoci ošetrovali lekári pacientov, u ktorých bol sprievodným znakom aj alkohol. 24-ročnému mužovi vybuchla v ruke petarda, následkom čoho utrpel početné rany a popáleniny na ruke a na predlaktí a zlomeninu záprstnej kosti. Dvadsaťdvaročný opitý vodič, ktorý bol účastníkom dopravnej nehody, utrpel vonkajšie poranenia a bol ošetrený ambulantne.

Pre porovnanie, pred rokom ošetrili prešovskí traumatológovia pri vítaní Nového roka 28 pacientov, na prelome rokov 2018 a 2019 to bolo 18 ľudí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech