Zachránil lesy a zaviedol prísnu recykláciu. Čo sa ex ministrovi životného prostredia za 4 roky podarilo a čo nie?

  • László Sólymos podal včera demisiu a odstúpil z postu ministra životného prostredia
  • Za štyri roky sa mu však podarilo veľmi výrazne zlepšiť povedomie o ekológii na Slovensku
  • Čo stihol a čo naopak nie?
laszlo
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR: Jaroslav Novák
  • László Sólymos podal včera demisiu a odstúpil z postu ministra životného prostredia
  • Za štyri roky sa mu však podarilo veľmi výrazne zlepšiť povedomie o ekológii na Slovensku
  • Čo stihol a čo naopak nie?

Po afére, ktorá sa pred dvoma dňami odohrala v uliciach Starého mesta, sa minister životného prostredia László Sólymos rozhodol podať demisiu. Ako prvý o incidente informoval plus7dní. Situácia, ktorá jej predchádzala, nebola závideniahodná, ale ani ospravedlniteľná. Poprieť sa mu však nemôže jedna vec – je etickým priekopníkom a má sebareflexiu. Vyvodil zo svojho činu osobnú zodpovednosť, čo pre slovenskú politickú scénu vôbec nie je bežné.

Program, ktorý sa týkal menšín a regiónov

Slovná potýčka konfrontovala priamo čínsku národnostnú menšinu, ktorá v reštaurácii pracuje a aj ju vlastní. Strana Most-Híd zastupuje v parlamente práve národnostné menšiny, preto bola hanba o trochu väčšia. Dôveryhodnosť svojej straníckej pozície by tým u Sólymosa utrpela, pokiaľ by sa nevzdal svojej funkcie. To, akým spôsobom ho dnes menšiny vnímajú, je otázne.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Jedným z hlavných bodov programu strany bolo pred voľbami v roku 2016 lepšie hospodárenie a práca v regiónoch.

Z pozície ministra životného prostredia – rezortu, ktorý je spomedzi všetkých propagovaný asi najmenej, sa však Lászlóvi Sólymosovi mohlo podariť splniť len niekoľko takých, ktoré si strana v tom čase vytýčila.

Obnoviteľné zdroje energie

Sú lacné a treba z nich čerpať. A to presne z tých verejne dostupných a prírodou ponúkaných. Na Slovensku ich je mnoho a nie sú efektívne využité. Cieľom strany bolo v roku 2016 vytvoriť priestor pre vodné elektrárne, využívanie geotermickej energie, energie zo slnka, chceli sa zamerať na recyklovateľné zdroje, biologické palivá a čerpať z veternej energie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Tie, ktoré boli na Slovensku doteraz, fungujú v nezmenenom móde, tento rok sa plánuje dokončenie výstavby nového reaktora v jadrovej elektrárni v Mochovciach.

Mysleli aj na energetickú sebestačnosť krajiny, v tomto smere sa im však na Ministerstve životného prostredia nepodarilo uspieť. Na to je nutné vytvoriť strategickú štruktúru mixu energií, ktorého súčasťou musia byť podľa slov strany aj obnoviteľné zdroje z poľnohospodárskej a lesníckej činnosti.

Separovať či neseparovať?

Jednoznačne áno. Európska únia dáva členom limity na to, ako má konktérna recyklácia odpadu v danej krajine vyzerať a ako sa máme s nadmerným plastom vyrovnávať. Našťastie už u nás existujú inovatívni starostovia či primátori, ktorí dokážu obyvateľov pozitívne motivovať. A tak patrí Slovensko po dlhom čase podľa údajov Eurostatu k najnižším producentom komunálneho odpadu v prepočte na obyvateľa.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ministerský rezort zaviedol taktiež zálohovanie PET fliaš a plechoviek a to presne od 1. januára tohto roku. Treba pripomenúť, že pokusov bolo mnoho, no nakoniec uspel práve ten, bývalého ministra Sólymosa.

Jednorazové igelitky sú od minulého roka v našej krajine spoplatnené a do tohto projektu sa zapojili s veľkým nadšením aj všetky veľké reťazce.

Čítaj >> Obľúbený reťazec oddnes na Slovensku nepredá ani jeden kus jednorazovej igelitovej tašky

Rovnako aj Kaufland a mnohé ďalšie >> Ďalšia sieť potravín končí s predajom plastových tašiek. Stopku im dá už zajtra

Zrušenie jednorazových plastov, zavedenie síce plastových, ale zálohovateľných pohárov v našej krajine znamenalo veľkú eko-revolúciu.

Ťažba dreva a národné parky

Záchrana lesov po veternej smršti, ktorá Slovensko postihla v roku 2014, ale aj po invázii drevokazného hmyzu. Lesy sú miestom pre zvieratá a ľudí.

Agrorezort oznámil, že od 1. januára sa náhodná ťažba dreva v slovenských lesoch sprísni.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Po 17-tich rokoch prešla parlamentom aj zmena v ochrane prírody a krajiny. Tá dala stopku plošným výrubom v národných parkoch. Z pozície ministerstva to bol veľmi významný krok, pretože doteraz sa ochranárom darilo zabrániť zásahom iba v najvyššom a teda 5. stupni ochrany. V národných parkoch sú však zastúpené len minimálne. Ich právomoc sa tak rozšírila na viac ako 400 000 hektárov vzácneho územia na Slovensku, čo predstavuje takmer 10 % rozlohy Slovenska.

Slowfood a malí farmári

Jedlá pripravené z miestnych surovín na základe miestnych zvyklostí sa stávajú módou v celej Európe. Slovensko má všetky predpoklady na využitie tohto trendu.

Úlohou štátu môže byť najmä poskytnutie odborného zázemia a teda v oblasti hygieny alebo aj následného vydávania povolení. To sa aj stalo. Tematické gastro-podujatia sa rozšírili nielen vo veľkých mestách, ale aj v obciach. Lokálne je dobré a vzácne. To je to, čo sme posunuli na na novú úroveň.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Zníženie emisií

Štát by mal prijať opatrenia, ktoré znížia produkciu emisií. Nariaďuje to EÚ a existujú aj konkrétne návrhy. Tie hovoria o pravidlách, ktoré treba dodržiavať, a tak môžeme do roku 2050 znížiť emisie až o 70 %, tvrdí Euractiv.

Minister, celý rezort, ale aj SHMÚ dáva na emisie a ovzdušie extrémny pozor. Na druhej strane sa však zatiaľ nič extrémne stihnúť nepodarilo.

Premiér Peter Pellegrini a predseda strany Most-Híd momentálne nad zástupcom ministra životného prostredia rokujú. Sú dve alternatívy – buď vyberú nového človeka, alebo bude dočasne zastupovať post ministra práve predseda vlády.

Zdroje: plus7dni.sk, u.smedata.sk, eractiv.sk, minzp.sk, ec.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá