„Začiatok konca pre barbarské impérium.“ Ukrajina masívnou protiofenzívou získava územia späť

  • Ukrajinská armáda spustila rapídnu protiofenzívu
  • Doposiaľ oslobodila 2 500 km2 územia
  • Internet uštedril Ukrajine pomyselné standing ovation
TASR/AP/Evgeniy Maloletka
  • Ukrajinská armáda spustila rapídnu protiofenzívu
  • Doposiaľ oslobodila 2 500 km2 územia
  • Internet uštedril Ukrajine pomyselné standing ovation

Od začiatku ruskej invázie 24. februára Ukrajina nemala inú možnosť, len sa brániť. Ohniská konfliktu sa zo začiatku roztrúsili po takmer celej krajine, no v priebehu týždňov a mesiacov sa ruská ofenzíva sústredila na zopár konkrétnych oblastí, najmä na juh a severovýchod krajiny.

Niekoľko mesiacov sústavných a tvrdých bojov však vyčerpá snáď každú armádu na svete, dokonca aj tú ruskú. Je nutné dodať, že mnohé zdroje označovali Rusko od začiatku za nepripravené, čo potvrdzujú aj pôvodné tvrdenia Kremľa, že si chcú podmaniť Kyjev v priebehu troch dní.

Dnes sa okupácia Ukrajiny ťahá už vyše polroka a začína sa zdať, že Ukrajina sa po počiatočnom „šoku“ postavila na nohy a je pripravená prevziať naspäť svoje územia. Každým dňom sa do médií dostávajú nové správy o oslobodení dedín a miest.

Cherson

Ako sme ťa už informovali, Ukrajina pôvodne ohlásila masívnu protiofenzívu v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. V čase písania článku sa ukrajinskí vojaci údajne prebili cez prvú líniu ruskej obrany v Chersone.

V rámci snáh o znovudobytie tejto časti krajiny ležiacej na pobreží Čierneho mora podnikli ukrajinské jednotky prednedávnom niekoľko útokov na muničné sklady a ruské vojenské pozície. Už začiatkom augusta sa pritom začali objavovať správy o oslobodeniach obcí v tejto oblasti.

Gubernátor oblasti Dmytro Butryj toho času uviedol, že Ukrajina už oslobodila 53 obcí v Chersonskej oblasti. Začiatkom septembra sa zase objavila správa o oslobodení mesta Vysokopillia. Oznámil to šéf Rady Chersonskej oblasti Jurij Sobolevskyj. Mesto obsadili ruské ozbrojené sily v marci, ale teraz ho údajne pod kontrolu dostal Kyjev. „Vysokopillia je Ukrajina,“ vyhlásil Sobolevskyj.

Ukrajinskí vojaci vystupujú na bojové vozidlo pri Kyjeve,
zdroj: SITA/AP Photo/Vadim Ghirda, File

Len 3 dni po údajnom oslobodení Vysokopillie sa objavili správy o ďalších úspechoch domácej armády. Ukrajinskí obrancovia okolo 7. septembra oslobodili ďalšie dediny na juhu krajiny.

Vojenské vedenie však zatiaľ uviedlo, že o tom bude informovať až po „vyčistení“ tejto oblasti od ruských okupantov. Referoval o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na hovorkyňu armády na juhu krajiny Nataliu Humeňukovú.

Pokračujeme v pozičných bojoch. Sú územia, ktoré sme už oslobodili, a je odhadovaný čas, keď ich vyhlásime za územia, ktoré sú už plne pod jurisdikciou Ukrajiny,“ vyhlásila Humeňuková a podotkla, že momentálne sa pracuje na príprave oficiálnej správy.

Charkov

V posledných dňoch však z frontu prichádza čoraz viac informácií aj o dobytí okupovaných území z východu krajiny, konkrétne z oblasti Charkova. Deň po najaktuálnejšom úspechu z juhu z Ukrajiny prišla ďalšia správa o získaní 400 štvorcových kilometrov územia východne od Charkova.

Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). V najnovšej správe o vývoji situácie na Ukrajine inštitút konštatoval, že ukrajinské sily „pravdepodobne využívajú presunutie ruských síl“ na juh a „uskutočňujú opatrnú, ale vysoko efektívnu protiofenzívu“ severozápadne od mesta Izium.

ISW dodal, že Rusko bolo donútené sústrediť svoje sily na juh pre prebiehajúce ukrajinské operácie v Chersonskej oblasti. Podľa agentúry SITA o tom informoval web The Guardian.

Ukrajinský vojak drží melón a pózuje pri páliacom protivzdušnom raketovom systéme
zdroj: TASR/AP

O ďalší deň na to prišiel s ešte pozitívnejšou správou prezident Ukrajiny Volodomyr Zelenskyj. Vo videu na sociálnej sieti Telegram povedal, že ozbrojené sily od 1. septembra oslobodili viac ako 1 000 kilometrov štvorcových ukrajinského územia. Tento údaj zahŕňa územia v Charkovskej aj Chersonskej oblasti.

Celkovo bolo v rámci prekvapivej protiofenzívy na severovýchode Ukrajiny oslobodených tamojšou armádou viac ako 20 obcí v Charkovskej oblasti. Referoval o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinskú armádu.

Podľa zástupcu náčelníka generálneho štábu Oleksija Hromova ukrajinské ozbrojené sily postúpili 50 kilometrov hlboko na územia okupované Ruskom pri Balakliji v Charkovskej oblasti. Napriek tomu, že armáda nepomenovala oslobodené obce, mesto Balaklija bolo potvrdené ako oslobodené ukrajinskými jednotkami.

Balaklija s predvojnovou populáciou asi 30-tisíc obyvateľov je dosiaľ najväčšou obcou, ktorú Ukrajina dobyla späť.

 

K dnešnému dátumu sa armáde podarilo oslobodiť ďalších 1 500 kilometrov štvorcových územia, zvyšujúc posledný údaj od prezidenta Zelenského na celých 2 500 kilometrov štvorcových. V najnovšej aktualizácii o tom referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Ukrajinské sily podľa inštitútu „pravdepodobne čistia vrecká dezorganizovaných ruských vojakov, ktorých prekvapil rýchly ukrajinský postup na Kupiansk, Izium a rieku Oskil“. ISW to zdôvodňuje tým, že počas ostatných 48 hodín sa objavilo viacero záberov zajatých ruských vojakov.

Ak sa Ukrajine podarí prerušiť ruské trasy severne a južne od Iziumu, pozície okupantov v oblasti by sa podľa ISW mohli zrútiť. Ak budú Ukrajinci úspešní, budú mať príležitosť vytvoriť tzv. kotol, čo vo vojenskej terminológii znamená, že takýto útok by „znehybnil“ nepriateľa a Ukrajinci by vykonali dvojité obkľúčenie ruských síl.

Dôležité víťazstvo

Najnovšie informácie pochádzajú z už spomenutých miest Kupiansk a Izium, ktoré sa podľa rôznych zdrojov podarilo ukrajinským vojenským jednotkám obsadiť len niekoľko hodín spätne. O udalosti sme ťa informovali v našom článku.

Ukrajinské ozbrojené zložky v sobotu uviedli, že v Charkovskej oblasti vstúpili do okupovaného mesta Kupiansk, ktoré je pre Moskvu kľúčovým zásobovacím centrom. TASR o tom informovala podľa správ agentúr AFP a DPA.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) podľa AFP uverejnila na sociálnej sieti Telegram fotografie zachytávajúce jej príslušníkov v Kupiansku. K snímkam napísala, že toto mesto „bolo a vždy bude ukrajinské“.

Vojaci na Ukrajine pripravujú na útok húfnice
zdroj: TASR/AP/Evgeniy Maloletk

Onedlho na to sa objavili aj správy o oslobodení mesta Izium. Prvotné neoficiálne informácie kvázi potvrdili ruské stanoviská, ktoré hovorili o stiahnutí vojakov z kľúčových častí východoukrajinskej Charkovskej oblasti, kde sa ukrajinským silám počas uplynulého týždňa podarilo dosiahnuť významný postup.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov povedal, že vojaci z oblastí v okolí miest Balaklija a Izium budú presunutí do Doneckej oblasti. Izium bolo pritom hlavnou základňou ruských síl v Charkovskej oblasti, píše AP.

Medzitým Kremeľ tvrdí, že jeho vojna proti Ukrajine pokračuje tak, ako sa pôvodne plánovalo, pričom ruský prezident Vladimir Putin v stredu 7. septembra povedal, že „Rusko nič nestratilo a nič nestratí“. Stiahnutie vojakov z Charkovskej oblasti označil Kremeľ za „strategický presun“.

Svet v nemom úžase

Zatiaľ čo na východe a juhu Ukrajiny prebiehajú boje, diváci, ktorí celý konflikt sledujú z vonka, ukrajinskej armáde prostredníctvom sociálnych sietí tlieskajú. Nižšie prikladáme prehľadnú animáciu postupu ukrajinských jednotiek od ukrajinského diplomata Olexandra Scherbu.

 

Niektoré účty dokonca označujú súčasné dianie za „najväčšiu protiofenzívu od čias druhej svetovej vojny“. V záplave príspevkov na sociálnej sieti Twitter sa dokonca objavili informácie o využívaní tankov, ktoré boli zaslané Ukrajine z Poľska.

 

Portál Ukraine World prostredníctvom sociálnej siete taktiež referuje údajné informácie o tom, že Vladimir Putin uprostred rapídneho postupu ukrajinských jednotiek zvolal mimoriadne bezpečnostné zasadnutie.

 

K situácii sa prostredníctvom Twitteru vyjadril aj poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. „Ruská jar? Kdeže, fantastická ukrajinská jeseň,“ píše v príspevku. Súčasnú protiofenzívu označil za „začiatok konca pre ruské barbarské impérium“.

 

Na sociálnych sieťach sa taktiež objavujú emotívne videá. Obyvatelia okupovaných obcí s radosťou vítajú svojich osloboditeľov, bežia k nim a nadšene ich objímajú. Jedno z týchto videí prikladáme nižšie.

 

Z iných videí sa zase javí, že Rusi aj napriek tvrdeniam Kremľa neopúšťajú dané územia „strategicky“, ale namiesto toho urýchlene a v panike. Často za sebou zanechávajú celé sklady plné munície, či dokonca parkoviská plné vojenských vozidiel.

 

Zdroje: SITA, Twitter, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá