Zadržanú ruskú „špiónku“ Kosovo prepustilo

  • Napätie medzi Kosovom a Srbskom sa začalo vyostrovať na konci júla
  • Kosovo v noci zadržalo ruskú novinárku Darju Aslamovovú
  • Tvrdí, že ide o ruskú špiónku
  • Napätie medzi Kosovom a Srbskom sa začalo vyostrovať na konci júla
  • Kosovo v noci zadržalo ruskú novinárku Darju Aslamovovú
  • Tvrdí, že ide o ruskú špiónku

Medzi Kosovom a Srbskom to po rokoch opäť vrie. Situácia nie je taká dramatická ako v roku 2008, no mnohí sa obávajú, že by sa konflikt mohol obnoviť. A keďže Európa má iné starosti a je v tieni vojny na Ukrajine, Rusku to očividne vyhovuje.

Dôkazom je aj to, že v Kosovo v noci zadržalo ruskú novinárku Darju Aslamovovú a podozrievajú ju zo špionáže. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

Novinárka alebo špiónka?

Darja Aslamovová je špeciálna korešpondentka pre mainstreamový ruský denník, uvádza CBC. Dnes už nie je tajomstvom, že svojimi aktivitami je aj aktívnou šíriteľkou ruskej propagandy.

Kosovský minister vnútra Xhelal Sfečla v noci na svojom Facebooku uverejnil jej fotografie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.

„Viacero krajín preukázalo, že je zapojená do špionáže pre ruskú spravodajskú službu a vydáva sa za novinárku,“ uviedol na margo Aslamovovej.

Tvrdí, že jej pokus o vstup do krajiny sa nielenže zhoduje s vývojom na severe Kosova, ale jasne svedčí o ruských prepojeniach a propagande, ku ktorej sa už Srbsko pripojilo. Agentúra Reuters však upozorňuje, že Sfečlove tvrdenia sa jej nateraz nepodarilo nezávisle overiť.

Napätie na severe Kosova

Sever Kosova na seba pritiahol pozornosť minulý víkend, kedy sa tam rozozneli sirény, ktoré signalizujú letecký útok, a bolo počuť streľbu. Ako sme ťa už informovali, malo dôjsť aj k ozbrojenej potýčke medzi civilnými zložkami srbskej vlády a kosovskými policajtmi.

Napätie medzi týmito dvoma krajinami by sa dnes dalo krájať a mnohí sa obávajú, že by mohlo eskalovať do konfliktu. Túto situáciu vyvolalo opatrenie, podľa ktorého si mali ľudia so srbskými dokumentami pri vstupe na územie Kosova vymeniť doklady za dočasné.

Nový zákon mal platiť od 1. augusta. Faktom však je, že podobnú reguláciu má Belehrad zavedenú voči Kosovčanom už dlhšiu dobu. Kosovská vláda tak chce Srbsku ukázať, že má na svojom území právo vymáhať rovnaké pravidlá, aké sa očakávajú od Kosovčanov v Srbsku.

Vyjadrenia o denacifikácii

Ako uvádza TASR, Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Väčšina členských štátov EÚ ju uznala, avšak Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko tak doteraz neurobili.

Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom pod záštitou Európskej únie, ktoré sa začali v roku 2011, zatiaľ neviedli k normalizácii vzťahov. K súčasnej situácii sa vyjadrila aj mierová misia NATO, ktorá je v Kosove umiestnená.

„Naša misia KFOR pod vedením NATO sa plne sústreďuje na každodennú implementáciu svojho mandátu OSN na zabezpečenie bezpečného prostredia a slobody pohybu pre všetkých obyvateľov Kosova,“ uviedla misia vo vyhlásení.

Naopak, zo Srbska prichádzajú vyjadrenia o denacifikácii. Na základe toho sa tak vynárajú obavy, že by sa scenár z Ukrajiny mohol zopakovať aj na Balkáne. Ako informuje The New York Times, prezident krajiny uviedol, že Srbsko zvíťazí.

O prepojení Srbska a Ruska sa hovorí už nejaký čas. Nie je preto prekvapením, že Rusko žiada Kosovo, aby dodržiavalo práva etnických Srbov. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová tvrdí, že ide o provokáciu z Kosova a od Spojených štátov a Európskej únie.

Zdroje: TASR, The New York Times, CBC, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá