Záhadná „humanitárna mimovládka“ v Bardejove: Operuje s falošnými pasmi, jej tajomníka vyznamenal sám Putin

  • Investigatívny tím zistil, že viacerí funkcionári humanitárnej organizácie majú za sebou pestrú škálu zločineckých aktivít
  • Riaditeľ dcérskej spoločnosti CIPDH v Bardejove je Milan Herstek. Pokúšali sme sa s ním spojiť
pas, policia
unplash/ converrkit, Daniel Tafjord
  • Investigatívny tím zistil, že viacerí funkcionári humanitárnej organizácie majú za sebou pestrú škálu zločineckých aktivít
  • Riaditeľ dcérskej spoločnosti CIPDH v Bardejove je Milan Herstek. Pokúšali sme sa s ním spojiť

V meste Bardejov od minulého roka sídli pobočka ruskej humanitárnej organizácie – CIPDH (Comité International pour la Protection des Droits de L’Homme). Podľa portálu Investigace.cz, ktorý prináša pôvodné investigatívne kauzy o cezhraničnom organizovanom zločine a jeho dopadoch na Českú a Slovenskú republiku, ide pravdepodobne o falošnú humanitárnu organizáciu. 

Uvádzajú, že logo CIPDH pripomína logo Organizácie spojených národov. Zemeguľa na modrobielej mape ovinutá olivovým vencom. „Funkcionári CIPDH sa vykazujú falošnými pasmi aj poznávacími značkami na svojich vozidlách. Mnohí títo „humanitárni pracovníci“ majú za sebou pestrú škálu zločineckých aktivít,“ píše portál vo svojom článku o podvodnej organizácii.

Spoločník obvineného finančníka z východu: Sme v šoku, všetko fungovalo podľa dohody

Webový portál Investigace.cz vznikol v roku 2013, prevádzkuje České centrum pre investigatívnu žurnalistiku a je to neštátna nezisková organizácia založená skupinou novinárov. V Česku a na Slovensku ide o jedinú skupinu, ktorá je súčasťou medzinárodných sietí investigatívnych novinárov Organised Crime and Corruption Reporting Project a International Consortium of Investigative Journalists.

Podozrivá mimovládka

Podľa webu Európskej komisie (ec.europa.eu) mimovládne organizácie sú neziskové organizácie, ktoré fungujú nezávisle od štátnej správy často formou charitatívnej činnosti a obzvlášť aktívne bývajú v boji proti chudobe, riešení nedostatočnej zdravotnej starostlivosti, environmentálnych otázok a sociálneho vylúčenia.

zdroj: cipdh.fr/OSN

Nanešťastie sa medzi nimi nachádzajú aj falošné, ktoré sú často namočené aj do rôznych zločinov a ak sa príliš neukazujú, môžu svoje nekalé činnosti „prevádzkovať“ dlhé roky. Investigatívny portál si myslí, že medzi ne patrí aj CIPDH a že ich zločiny sú orientované na Sovietsky zväz a Európu.

CIPDH má dokopy 11 pobočiek po celom svete. Napríklad v Moskve, Sofii, Astane, Instanbule, Ankare, Vilniuse, aj v Spojených štátoch, konkrétne vo Virginii a takisto aj v Bardejove.

Čo je CIPDH?

Na svojej stránke uvádzajú, že sú medzinárodné združenie na ochranu chránených území pred nezávislosťou nezávislého vládneho zhromaždenia, verejnej politickej tendencie, stredného ekonomického rozvoja a náboženskej skupiny. CIPDH podľa vlastných slov združuje mnoho odborníkov, ktorí sú si vedomí potreby vo svojej oblasti ochrany ľudských práv. Členmi CIPDH sú aktéri občianskej spoločnosti: právnici, lekári, vedci, umelci, novinári, inštitúcie a podnikatelia. Prezidentom zoskupenia je Gerard Salvato.

Ako združenie bola zaregistrovaná v roku 2009 v hlavnom meste Francúzska, v Paríži, z čoho možno dedukovať aj to, že ich stránka je celá po francúzsky. Kto za ňou stojí, nie je jasné, a to aj napriek tomu, že má medzinárodný dosah a nie je to len malá mimovládna skupina. Prezidentom organizácie je spomínaný Gerard Salvato. Ten sa však nikdy pred médiami o tejto skutočnosti nezmienil a jednoducho sa k tomu nechcel vyjadriť.

Webový portál Investigace.cz preskúmal jeho LinkedIn a prišla na to, že je poradcom Iskandera Jusupova – veľvyslanca ruskej republiky Tatarstan vo Francúzsku, zároveň je generálnym tajomníkom združenia. Uvádzajú, že v roku 2018 bol Jusupov vyznamenaný prezidentom Vladimirom Putinom jedným z najvyšších ruských vyznamenaní – Rádom za zásluhy o vlasť. „Jusupov oznámil americkému časopisu Foreign Policy, že jeho pôsobenie v CIPDH bolo čisto dobrovoľné a skupina mu za jeho prácu nikdy neplatila.“

zdroj: unplash/ Blake Guidry

Viceprezidentom je Alexandr Ionov. Ten zas vedie ruskú mimovládnu organizáciu nazvanú Antiglobalizačné hnutie. Podľa portálu spolupracuje so separatistickými skupinami po celom svete.

Organizácia sa tvári, že spolupracuje s Organizáciou spojených národov, čo píše aj na svojom webe. Investigatívny portál Bellingcat, založený britským žurnalistom Eliotom Higginsom, obvolal všetky agentúry na ich webe, ako napríklad Svetovú banku, Rozvojový program OSN… Zistil, že nikto s nimi nespolupracoval. Bellingcat vo svojom článku píše: „Výskum uskutočnený za posledný rok tiež zistil, že CIPDH nemá vzťah s Organizáciou spojených národov.“ Momentálne sa OSN zaoberá aj ich logom, ktoré sa veľmi podobá tomu ich.

Pobočka na Slovensku

Riaditeľ dcérskej spoločnosti na Slovensku je Milan Herstek. Na ich webe je uvedené, že je špecialista na implementáciu charitatívnych a environmentálnych projektov. Skúšali sme sa mu niekoľkokrát dovolať, ale buď nám niekto zložil telefón, alebo nedvíhal. Nakoniec sme sa dovolali s tým, že dotyčná osoba na druhej strane povedala: „Odkiaľ máte toto telefónne číslo, nie ste jediná, čo mi dnes volá.“ 

Dožadovali sme sa toho, či hovoríme s Milanom Herstekom, na čo nám odpovedal, že nás to nemá čo zaujímať. Následne bolo číslo už nedostupné, na ďalšie kontakty, ktoré sme získali, nikto neodpovedal. Zaujímalo nás, ako sa stal prezidentom pobočky a na čo konkrétne sa na Slovensku špecializuje.

zdroj: Screen /cipdh.fr

Bellingcat informuje, že na základe verejne dostupných zdrojov sa zdá, že došlo k mnohým prípadom súvisiacich s použitím alebo zneužitím pasov. CIPDH totiž vydáva spolupracovníkom tzv. diplomatický pas. CIPDH je podľa oboch investigatívnych skupín na zozname Európskej komisie z roku 2017, kde sú všetky známe pasy vedené ako neplatné.

Neplatné pasy

Bellingcat informuje, že minulý rok v marci sa Milan Herstek pokúsil použiť svoj pas, čo kvôli registrácii CIPDH vo Francúzsku riešila francúzska polícia.

V septembri 2019 bol naopak v Baku zatknutý Alakbarov Firdovsi, ktorý sa prezentoval ako „generál“ (s použitím vojenskej uniformy v štýle CIPDH) a podviedol niekoľko ľudí, ktorým sľúbil predaj diplomatických pasov a vojenských hodností.

Portál píše aj o poznávacích značkách áut, ktoré sú podobné tým OSN. Odkazujú na zistenie investigatívneho novinára v Kazachstane, ktorý sa týmto prípadom zaoberal v roku 2018. Uvádzajú, že pred dvoma rokmi v septembri bol jeden zo spolupracovníkov organizácie zastavený valencijskou políciou, keď šoféroval svoje auto. Riadil totiž vozidlo, ktorého ŠPZbola „analogická k značkám vozidiel OSN“.

„CIPDH krátko potom zverejnila príspevok na blogu, v ktorom obvinila Španielsko z útlaku obhajcov ľudských práv.“ Bellingcat kontaktoval OSN, opäť potvrdili, že žiadne ŠPZ nedali CIPDH.

Zdroje: Investigace.cz, ec.europa.eu), CIPDH, Bellingcat, Cabar, Foreign Policy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech