Spoločník obvineného finančníka z východu: Sme v šoku, všetko fungovalo podľa dohody

  • Tridsaťročný Dávid Gedeon podniká deväť rokov a na sociálnych sieťach sa prezentuje bohatstvom, aké si môže dovoliť len málokto
  • Luxus však teraz vymenil za väzenskú celu
  • Pre Startitup.sk prehovoril jeden zo spoločníkov mladého podnikateľa z východu
Instagram
  • Tridsaťročný Dávid Gedeon podniká deväť rokov a na sociálnych sieťach sa prezentuje bohatstvom, aké si môže dovoliť len málokto
  • Luxus však teraz vymenil za väzenskú celu
  • Pre Startitup.sk prehovoril jeden zo spoločníkov mladého podnikateľa z východu

Finančníka Dávida Gedeona, podľa informácií Startitup.sk, zadržali policajti minulý týždeň v utorok presne o dvanástej hodine a dvadsiatej minúte. Ako prvý o kauze informoval portál kosicednes.sk O niekoľko hodín neskôr ho obvinili zo zločinu podvodu v jednočinnom súbehu s prečinom neoprávneného podnikania.

Tri dni po zadržaní sa finančník postavil pred sudkyňu Okresného súdu Košice-okolie. Tá rozhodovala o žiadosti prokurátora, ktorý žiadal pre Gedeona väzbu. Po zvážení a naštudovaní informácií, ktoré sudkyni predložili, rozhodla o tom, že luxus si finančník najbližšie dni musí odoprieť. Vyšetrovať ho totiž budú vo väzbe.

Dôvody, pre ktoré sa tak sudkyňa rozhodla, boli dva. Tým prvým bola obava, že Dávid Gedeon by mohol ovplyvňovať svedkov a tým druhým, že by mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti, pre ktorú ho zadržali.

Obhajca obvineného zahlásil podanie sťažnosti, o ktorej bude rozhodovať Krajský súd v Košiciach,“ informovala Startitup.sk hovorkyňa košického súdu Anna Pančurová. O tom či finančník zostane za mrežami, alebo bude vyšetrovaný na slobode, bude v najbližších dňoch rozhodovať druhostupňový súd.

Takmer tri desiatky eseročiek

Informácia o zadržaní Dávida Gedeona šokovala množstvo ľudí hlavne z východu Slovenska. Mladík, ktorý sa znenazdajky ocitol v rukách polície, sa totiž verejne prezentoval ako úspešný finančný poradca, ktorý to s peniazmi vie.

zdroj: indexpodnikatela.sk

Prekvapení sú aj jeho tichí spoločníci. Startitup.sk našiel vo verejne dostupných zdrojoch 28 eseročiek, v ktorých figuruje Gedeonova firma NLF Invest ako 15 percentný spoločník. Drvivá väčšina spoločností má sídlo na východnom Slovensku. Niektoré majú obraty aj niekoľko desiatok tisíc eur. Niektoré z firiem majú len pár mesiacov. Jeden z majiteľov takejto eseročky poskytol Startitup.sk rozhovor. Podmienkou bolo, že zachováme jeho anonymitu.

ROZHOVOR

Kedy ste začali s pánom Gedeonom podnikať a ako to vzniklo?

Netrvá to dlho, len zopár mesiacov. Na začiatku nám pán Gedeon ponúkol nejakú spoluprácu, ukázal nám model, ako to bude fungovať, z čoho budú zisky. Poznal som aj ďalších ľudí, ktorí s ním v tom čase takto spolupracovali, nikto nemal žiadne problémy, tak sme išli do toho.

Ja som tiež jeho klientom, mám zmluvu, mám tam svoje peniaze, ktoré som si zarobil poctivo svojimi rukami a potom som tiež sprostredkovateľom. Uzavreli sme zmluvu o tichom spoločenstve, minimálny vklad bol desaťtisíc eur, ale koľko tam kto dá navyše, to bolo na každého zvážení.

Koľko ste do podnikania s pánom Gedeonom dali vy?

Ja som tam dal niekoľko desiatok tisíc eur.

Mali ste nejaké problémy s vyplácaním ziskov?

Až doteraz všetko fungovalo tak, ako to bolo dohodnuté. Nepoznám nikoho, komu by prestal vyplácať peniaze. Ak nás on uviedol do omylu, tak ja sa cítim byť poškodený, ale musíme počkať, čo ukáže vyšetrovanie, lebo my sme z toho, čo sa deje, úplne v šoku. Nemám vôbec žiadne informácie ani od neho, ani od jeho právnika, len z médií. Podľa toho, čo ja viem, tak nikto zatiaľ nepodal trestné oznámenie, lebo všetko fungovalo tak, ako to bolo dohodnuté.

Ako vás pán Gedeon presvedčil, aby ste vložili desaťtisíce do spoločného podnikania? 

Ja som jednal iba s ním, žiadny iný človek pri ňom nebol, aspoň ja o tom neviem. Bral som ho ako seriózneho človeka, vidíte, čo všetko sponzoroval, kde figuroval, takže som nemal žiadnu pochybnosť. Model, ktorý mi odprezetoval, sa mi pozdával, nemal som vôbec žiadnu pochybnosť. A tú som nemal až pokiaľ ho nezadržali, lebo skutočne všetko fungovalo podľa dohody. Ale ak ma uviedol do omylu a fungovalo to na báze pyramídovej hry, tak sa cítim byť poškodený, lebo my sme o tom nevedeli.

Vy ste poznali projekty, do ktorých sú investované vaše peniaze?

Ja som vôbec nevedel, kam on tie peniaze dáva, ani o žiadnom startupe. Ono to fungovalo, tak sme to nemali dôvod riešiť.

Čo budete teraz robiť? Podáte trestné oznámenie?

Musím sa stretnúť s právnikom, počkať na to, čo zistí polícia a potom sa zariadim.

Sponzor Gedeon

Meno Dávida Gedeona z Medzeva pri Košiciach sa len v poslednom období objavilo pri viacerých mediálne známych investíciách. Vari najznámejší sa stal Gedeonov vstup do futbalového klubu Partizán Bardejov.

Mladého finančníka len pred pár dňami v klube predstavili ako generálného riaditeľa a pred názvom klubu sa objavili skratka NLF Partizán Bardejov, ktorá je súčasťou firiem, v ktorých Gedeonovo meno figuruje. Podľa zmluvy z konca roka sa mladík sponzorsky podieľa aj na fungovaní prešovského tenisového klubu, kde vložil svoj sponzorský príspevok vo výške 80 000 eur.

zdroj: instagram

Ako sponzor tiež figuroval pri koncertoch Kataríny Knechtovej a počas majstrovstiev sveta v hokeji venoval dva lístky a slovenský dres chorému chlapcovi. Na prvý pohľad bol teda Dávid Gedeon synonymom úspechu. Tak prečo mladého finančníka zadržala polícia?

Garantované 60 percentné výnosy

Podľa spornej zmluvy, ktorá sa stala predmetom vyšetrovania, založil Dávid Gedeon firmu NLF Invest so sídlom v Prahe. Tá mala byť sprostredkovateľom pre cyperskú firmu NLF PLUS LIMITED. Gedeon tvrdil, že firma investuje peniaze do nových perspektívnych firiem a popritom dokáže zhodnocovať peniaze aj na finančných trhoch.

zdroj: Instagram

Na začiatku s klientmi uzatváral zmluvy o pôžičke. Minimálna výška požičaných peňazí Gedeonovej firme mala byť 10 000 eur. Veriteľom podľa zmluvy garantoval 60 percentný výnos, ktorý im bude vyplácať mesačne.

Neskôr s potenciálnymi investormi prestal uzatvárať zmluvy o pôžičke, ale prišiel s návrhom, aby sa stali tichými spoločníkmi. Všetci veritelia si mali zriadiť eseročky, v ktorých sa stala Gedeonova firma NLF Invest spoločníkom. Nová zmluva o tichom spoločenstve zaviazala spoločníkov vložiť peniaze do spomínanej cyperskej firmy NLF PLUS LIMITED, ktorá môže kedykoľvek skrachovať. Poverená prijímaním vkladov bola česká firma NLF invest.

Zatiaľ neoficiálne informácie hovoria o tom, že zisky, ktoré boli každý mesiac veriteľom vyplácané, pochádzali z pôžičiek nových veriteľov. Ak by tomu tak bolo, išlo by o klasické pyramidové hry známe z 90. rokov. Či to tak skutočne bolo, ukáže až vyšetrovanie.

zdroj: Instagram

Podobný model fungovania mali kedysi BMG Invest či Horizont Slovakia. Oklamaných skončilo niekoľko stotisíc Slovákov. Finančníci v pozadí týchto spoločností skončili pred súdom.

Varovania Národnej banky Slovenska

Pred cyperskou spoločnosťou varovala ľudí na svojej oficiálnej stránke aj Národná banka Slovenska. V stanovisku napísala, že spoločnosť NLF PLUS LIMITED nepodliehala dohľadu NBS a finančné prostriedky investované do aktivít tejto spoločnosti nie sú chránené podľa zákonov Slovenskej republiky.

„NBS neeviduje uvedenú spoločnosť ani ako poskytovateľa finančných a investičných služieb na základe jednotného európskeho povolenia a zároveň upozorňuje potenciálnych investorov, že nie je možné ani sprostredkovať (predávať) služby tejto spoločnosti treťou stranou na území SR,“ píše na svojej stránke.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá