Záhadné Jazero kostier: Na dne odpočívajú stovky ľudských pozostatkov, radí sa medzi najzáhadnejšie miesta sveta

  • Jazero Rúp Kund má ukrývať 300 až 700 kostrových pozostatkov
  • Existuje viacero hypotéz, ako sa tam kostry dostali, žiadnu sa ale spoľahlivo nedokázalo preukázať
jazero kostí
Flickr/Abhijeet Rane
  • Jazero Rúp Kund má ukrývať 300 až 700 kostrových pozostatkov
  • Existuje viacero hypotéz, ako sa tam kostry dostali, žiadnu sa ale spoľahlivo nedokázalo preukázať

Vysoko v indických Himalájach leží jazero Rúp Kund obklopené vysokými štítmi, nepriehľadnou hmlou a mrazivým vetrom. Tento opis by sedel na viacero vodných telies, no jedno jazero v Indii je výnimočné. Stačí trocha nepozornosti a človek môže stúpiť na ľudské pozostatky.

Na brehoch jazera aj priamo v ňom sa nachádzajú stovky ľudských kostier, pričom niektoré kostrové pozostatky majú na sebe ešte mäkké tkanivo.

Nikto doteraz nevie objasniť, ako sa kostry do jazera dostali. Nevie sa tiež ani to, kto boli ľudia, ktorých našli. Preto jazero v indickom štáte Uttarákhand, ktoré dostalo prezývku „Jazero kostier“, dodnes vyvoláva množstvo otázok. Radí sa medzi najzáhadnejšie miesta sveta.

K objaveniu strašidelného nálezu v jazere Rúp Kund došlo v roku 1942. Kosti v jazere spozorovali miestni strážcovia. Keďže kosti sa našli v období druhej svetovej vojny, britskí predstavitelia sa obávali, že patria japonským vojakom, ktorí pripravovali inváziu.

Až vek kostier ukázal, že kostrové pozostatky sú staršieho dáta, a podozrenie, že ide o Japoncov, sa nepotvrdilo. Vedcov, ale aj verejnosť napriek tomu neprestávalo jazero fascinovať a viacerí sa pokúsili záhadu jazera kostí rozlúštiť.

Vznikli preto viaceré teórie o tom, kto našiel svoj osud na dne jazera a čo stálo za ich skonom. Ani jednu z nich sa doteraz nepodarilo preukázať, a práve to zvyšuje fascináciu miestom. 

Spočiatku sa verilo, že ľudia, ktorí odpočívajú na dne jazera, umreli pri jednej udalosti, spáchali rituálnu samovraždu alebo sa stali obeťami nejakej epidémie. Vylúčiť sa nedal ani pohrebný charakter jazera.

Viacero teórií, ale ani jednu sa nepodarilo spoľahlivo preukázať 

Hovorilo sa aj o pútnikoch, ktorí mohli v nehostinnom vysokohorskom prostredí zablúdiť a stať sa obeťou počasia. Rúp Kund sa totiž nachádza v nadmorskej výške 4 800 metrov nad morom, iný zdroj dokonca hovorí o 5 029 metroch nad morom. V takýchto výškach sa vie počasie zmeniť v priebehu pár minút a zaskočiť pri tom nepripravených.

Kruté a premenlivé počasie nie je jedinou teóriou. Niektorí sa domnievajú, že telá nájdené v jazere patria vojakom z trinásteho storočia, ktorých vyslal sultán z Dillí pri nešťastnom pokuse o inváziu do neďalekého Tibetu. Vojaci mohli v krutých vrchoch zablúdiť a skonať pri jazere.

Existuje aj teória o obchodníkoch, ktorých prekvapilo zlé počasie, čo malo za následok ich nečakanú smrť.

Miestni majú jasno 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The New Yorker, Nature, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá