Zahraničným turistom sa neoplatilo navštíviť Slovensko a míňať tu peniaze. Opatrenia spôsobili cestovnému ruchu veľké problémy

  • Hotely a penzióny mali vlani v novembri 120-tisíc návštevníkov
  • Ich počet medziročne vzrástol o tri štvrtiny
  • V porovnaní s obdobím pred pandémiou to však nie sú dobré čísla
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Victor Malyushev,Marek Levák
  • Hotely a penzióny mali vlani v novembri 120-tisíc návštevníkov
  • Ich počet medziročne vzrástol o tri štvrtiny
  • V porovnaní s obdobím pred pandémiou to však nie sú dobré čísla

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku mali vlani v novembri takmer 120-tisíc návštevníkov, medziročne ich počet vzrástol o tri štvrtiny, ale oproti predpandemickému roku 2019 to predstavovalo iba štvrtinu. Počet prenocovaní v predposlednom mesiaci roka 2021 sa medziročne zvýšil 1,4-násobne takmer na 372-tisíc nocí.

Počet domácich medziročne rástol

V novembri 2019 to bolo 1,2 milióna. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad SR s tým, že v novembri minulého roka boli ubytovacie zariadenia cestovného ruchu vo vybraných okresoch Slovenska zatvorené pre bežných návštevníkov z dôvodu protipandemických opatrení.

Podiel domácich ubytovaných hostí v novembri pri počte 78-tisíc osôb predstavoval 65 %. Počet domácich návštevníkov medziročne rástol v takmer všetkých okresoch okrem Prešovského (pokles o 36 %) a Košického kraja (pokles o 8 %). Najviac domácich hostí a najvýraznejší medziročný nárast zaznamenal Bratislavský kraj, nasledovali Žilinský a Banskobystrický kraj.

zdroj: unsplash/Markus Spiske

Štvrtinová zahraničná návštevnosť

Ubytovacie služby využilo 42-tisíc cudzincov, na celkovej návštevnosti mali podiel 35 %. Podiel cudzincov sa tak priblížil hodnotám pred pandémiou, ide o štvornásobné hodnoty v porovnaní s novembrom predminulého roka, avšak oproti rovnakému mesiacu v roku 2019 je to len štvrtinová zahraničná návštevnosť.

zdroj: unsplash/Danila Hamsterman

Za jedenásť mesiacov roka 2021 sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo spolu 2,65 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 16 %.

V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou bol celkový počet hostí nižší o 56 %, pričom najvýraznejší prepad, a to o 76 % zaznamenala návštevnosť cudzincov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá