Zákaz výstavby v Tatrách bol len naoko. Projekty zjazdoviek, parkoviska aj lanovky stále žijú

 • V Tatrách bola naplánovaná masívna výstavba nových parkovísk, lanovky a zjazdovky
 • Po nátlaku občanov aj ministra životného prostredia obec Štrba prisľúbila projekty stopnúť
 • Občania Štrby však upozorňujú, že projekty sú stále živé
TASR/Roman Hanc
 • V Tatrách bola naplánovaná masívna výstavba nových parkovísk, lanovky a zjazdovky
 • Po nátlaku občanov aj ministra životného prostredia obec Štrba prisľúbila projekty stopnúť
 • Občania Štrby však upozorňujú, že projekty sú stále živé

V Tatrách malo v krátkom čase vyrásť množstvo nových projektov. V okolí Štrbského plesa bola v pláne nová lanovka, parkovisko aj nová zjazdovka. Miestni obyvatelia sa vzbúrili a podpísali petíciu.

Obec Štrba nakoniec informovala, že päť projektov sa realizovať nebude, neskôr aj minister životného prostredia Ján Budaj potvrdil, že veľká výstavba v Tatrách nehrozí.

Občianska iniciatíva Nová Štrba však upozorňuje, že plány sú stále na stole a rokuje sa o nich, akoby žiadna petícia ani prísľub ministra neexistovali.

Viktor Vincze by na Štrbskom Plese zniesol výstavbu a má na to jasné dôvody

Dňa 16.6.2020 (7 dní pred skončením pripomienkovacej lehoty k návrhu, 23. 6.) bolo totižto pri overovaní si a nahliadnutí do dokumentácie a písomností k aktuálne posudzovanému návrhu zmien ÚPN Štrba občanom priamo na pracovisku Odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade potvrdené, že návrh zmien ÚP sa naďalej posudzuje v plnom a teda pôvodnom znení a rozsahu (vrátane 5 avizovaných bodov),“ informovala Zuzana Deptová z občianskej iniciatívy Nová Štrba.

Päť projektov dostalo stopku naoko

Obec Štrba v tlačovej správe informovala že sa nebudú realizovať nasledujúce projekty:

 • Nový parkovací dom, ktorý chcela obec vybudovať ako obecné a obcou prevádzkované viackapacitné parkovisko pre základné fungovanie Štrbského Plesa
 • Nová nadzemná lanovka na Štrbskom Plese – ako verejný dopravný systém zabezpečujúci prepravu návštevníkov medzi železničnou stanicou a športovým areálom
 • Nová zjazdová trať pri existujúcom Liečebnom dome Helios na Štrbskom Plese, ktorá sa tu v minulosti  nachádzala
 • Nový bytový dom s obecnými nájomnými bytmi postavenými cez ŠFRB (v počte do 24 bytov) na Štrbskom Plese
 • Nové záchytné parkovisko pre potreby Štrbského Plesa pri zastávke zubačky na Lieskovci v Tatranskej Štrbe

Občania združení v iniciatíve Nová Štrba sa na postup obce sťažovali, v najbližších dňoch sa má uskutočniť verejné zhromaždenie, kde starosta všetko vysvetlí. Občania však poukazujú na prístup obce, ktorý považujú za netransparentný.

Obec zavádza

Ako občania obce Štrba sme veľmi znepokojení a pobúrení aj z toho, že obec o celej situácii sústavne poskytuje občanom skreslené a zavádzajúce informácie prostredníctvom všetkých svojich komunikačných kanálov: web stránka obce, FB stránka, miestny rozhlas, obecná televízia, obecné noviny, list od starostu, už od polovice mája, hoci do medializácie kauzy obec o plánovaných zmenách v ÚP mlčala a občanov ani verejnosť vôbec neinformovala,“ hovorí členka občianskej iniciatívy Zuzana Deptová.

Dodáva, že obec, ani poslanci obce nereagujú na mnohé listy občanov, obec si neplní svoje zákonné povinnosti odpovedania na žiadosti o poskytnutie informácií podľa zákona č. 211/2000 Z.z., resp. neposkytuje odpovede k otázkam.

Navyše, členovia občianskej iniciatívy, ktorí poukazujú na problematiku ochrany Štrbského Plesa a kontroverzné konanie zástupcov obce, sú podľa nej zo strany obce očierňovaní. „Naši spoluobčania sympatizujúci s inicitatívou žijú  v obavách, že pre ich názory môžu prísť oni alebo ich rodinní príslušníci o zamestnanie na obecnom úrade, či v iných spoločnostiach obce, prípadne, že pri vybavovaní žiadostí v budúcnosti im obec nemusí vyhovieť, napr. nevydať stavebné povolenie,” dodáva ďalšia členka občianskej iniciatívy Miroslava Petrušková.

Zdroj: NováŠtrba

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech