Zákazníci sa sťažujú na Cybertrucky: Tesle vyčítajú „diery“ v karosérii a polovičný dojazd

  • Tesla Cybertruck vo svete vyvolala rozruch
  • Teraz sa však ukazuje, že ide aj o sklamanie
Tesla Cybertruck sklamanie, prezentácia Tesly
TASR/AP, Ringo H.W. Chiu
  • Tesla Cybertruck vo svete vyvolala rozruch
  • Teraz sa však ukazuje, že ide aj o sklamanie

Zvláštna, nepriestrelná, futuristická, elektrická, terénna aj nákladná. Tesla Cybertruck je po štyroch rokoch od jej predstavenia konečne tu, no neprichádza v takej sláve, ako dúfali jej potenciálni majitelia. Ide o auto, ktoré už len svojím výzorom spravilo v roku 2019 obrovský rozruch a získalo si srdce nejedného nadšenca. Zároveň však rozdúchalo vášne u mnohých kritikov.

Ako pripomína portál Vice, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ automobilky Tesla Elon Musk si kvôli Cybertrucku zrejme neprešiel ľahkými štyrmi rokmi. Už samotné predstavenie vozidla bolo svojím spôsobom neúspechom, informovali sme. Sľuby o nepriestrelnosti totiž narušilo rozbité okno v živom prenose.

Avšak zdá sa, že v ohľade – predsa len zbytočnej – nepriestrelnosti sa už kvalita auta zlepšila. To sa ale nedá povedať o tom najdôležitejšom parametri každého elektrického vozidla. Dojazde. A okrem toho ani o cene tejto Tesly.

Musk v roku 2019 oznámil, že Cybertruck si môže objednať ktokoľvek. Stačilo zaplatiť zálohu 100 eur, a ani to nebolo záväzné. Teraz však zrejme viacerí z vtedy nadšených potenciálnych zákazníkov siahnu po tejto sume a vezmú si ju späť.

Na základe pôvodných sľubov malo mať Muskovo obrnené vozidlo dojazd neuveriteľných 500 míľ, čiže približne 800 kilometrov. Kupec mal zaň pritom zaplatiť približne 40 000 dolárov. Teraz, o štyri roky neskôr, keď sa autá pomalým tempom doručujú prvým zákazníkom, je všetko inak.

Verzie a sklamanie

Cena Tesly Cybertruck začína na priečke vyššej o skoro 21 000 dolárov, stojí teda 60 990 USD. Dojazd má pritom len polovičný. Na jedno nabitie sľubuje, že zvládne prejsť 250 míľ (400 km). 

(To je stále v porovnaní s množstvom iných elektromobilov priemerné až dobré, pozn. red.).

Sľubovaných 500 míľ sa ale nedočkajú ani zákazníci, ktorí sú ochotní ešte viac priplatiť. Ak namiesto pôvodných 40 000 dolárov zaplatíš dvojnásobok, teda 80 000, dostaneš vozidlo s dojazdom 340 míľ (cca 550 kilometrov). Za ďalších 16 000 si môžeš zakúpiť balík so zvýšeným dojazdom, stratíš tak však približne tretinu úložného priestoru.

A ak niekto dá za Cybertruck 100 000 dolárov, dostane verziu s názvom Cyberbeast s dojazdom 450 míľ (725 km).

V skratke:

Elon Musk pred štyrmi rokmi sľuboval vozidlo s dojazdom 800 kilometrov za 40 000 dolárov.

Realita v súčasnosti:

  • verzia za 60 990 USD – dojazd cca 400 km,
  • za 80 000 USD – dojazd cca 550 km,
  • za 100 000 USD – dojazd cca 725 km.

Diery v karosérii

Viacerí zákazníci na sociálnych sieťach vyjadrujú svoje veľké sklamanie. Tesla im zrejme bude musieť v mnohých prípadoch vrátiť zaplatenú zálohu. Začínajú totiž opäť poriadne premýšľať nad tým, či to auto vlastne chcú.

Ďalším problémom, na ktorý ešte v novembri poukázal portál Unilad, sú údajne obrovské medzery v karosérii vozidla. Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie jednej z prvých týchto Tesiel a zaplnili sa neprívetivými komentármi. Tí, čo auto videli na živo, tvrdili, že jednotlivé panely sú od seba až príliš vzdialené, kvôli čomu Cybertruck vyzerá nedokončene.

Ale samozrejme, nie každý kritizoval vzhľad auta. Práve naopak. Mnohí fanúšikovia automobilky priznali, že im dizajn skutočne imponuje. V prípade údajných nevyplnených priestorov medzi panelmi poukazujú na fakt, že ide o ručne vyrábanú karosériu, a preto s istými nedokonalosťami treba počítať. O to viac ale ide o luxusnú položku, podotkli. 

Na tieto medzierky v paneloch si posvietil aj napríklad svetoznámy automobilový recenzent Matt Watson z britského kanálu Carwow. Poukázal na to, že komenty o dierach v paneloch sú zrejme prehnané a zameral sa pritom poriadne na detaily a úsmevné funkcie, ktoré vozidlo ponúka v interiéri.

Tesle a Elonovi Muskovi zároveň treba dať za pravdu, že čo sa týka jedinečnosti tohto auta, nič sa mu nevyrovná. Ani Watson sa pri prehliadke neutíšil a ukázal takmer každú maličkosť, ktorou Cybertruck vyniká.

Zdroje: Vice, Unilad, YouTube/Carwow

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá