Základný tábor Mount Everestu sa musí presunúť nižšie. Dôvod trápi celý svet

  • Roztápajúca voda destabilizuje ľadovec, čo vedie k trhlinám
  • Základný tábor sa posunie asi o 400 metrov nižšie
  • K roztápaniu prispievajú aj ľudia
horolezec pochyly, everest
Archív Igor Ľudma, Wikimedia/Terra
  • Roztápajúca voda destabilizuje ľadovec, čo vedie k trhlinám
  • Základný tábor sa posunie asi o 400 metrov nižšie
  • K roztápaniu prispievajú aj ľudia

Herci majú Oscarov, futbalisti titul majstra sveta či triumf v Lige majstrov, vedci Nobelovu cenu a pre horolezcov je najvyššou métou vyjsť na najvyššiu horu sveta Mount Everest, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 8 848 metrov nad morom. 

Pred výstupom na Mount Everest sú odvážlivci najprv v základnom tábore. Sky News uvádza, že Mount Everest, ktorý sa rozlieha na hranici medzi Čínou a Nepálom, je domovom dvoch táborov na opačných stranách svojej základne.

BBC informuje, že jeden z týchto dvoch, konkrétne ten južný, ktorý je na ľadovci Khumbu momentálne leží vo výške 5 364 metrov nad morom, avšak Nepál oznámil, že ho po 70 rokoch, čo tam je, presunie do nižšej nadmorskej výšky. Aký je dôvod?

Roztápajúci sa ľadovec

ZME Science píše, že napriek tomu, že ľadovec Khumbu je považovaný za najvyššie položený ľadovec na svete, ani on nie je oslobodený od dôsledkov klimatickej zmeny.

Už štúdia z roku 2018, ako informuje University of Leeds, poukazovala na to, že hrúbka ľadu sa ročne stenčuje o jeden meter a podľa nepálskej vlády už nie je bezpečné, aby základný tábor bol na ľadovci Khumbu. 

The Telegraph zdôrazňuje, že globálne otepľovanie vedie k vzniku nebezpečných a hlbokých trhlín v ľadovcoch. Okrem toho, stenčovanie ľadovca a zvyšujúce teploty spôsobujú roztápanie veľkých vrstiev ľadu, známych ako útesy, čo spôsobuje praskanie zeme. Ustupujúci ľad uvoľňuje aj veľké skaly, ktoré sa valia po úbočí hory v blízkosti stanov horolezcov.

„Na miestach, kde spíme, na naše prekvapenie vidíme, ako sa cez noc objavujú trhliny. Mnohí z nás majú ráno taký desivý zážitok, že sme do nich mohli v noci spadnúť. Trhliny na zemi vznikajú tak často, že to je dosť riskantné,“ pre BBC povedal Kishor Adhikari z nepálskej armády, ktorý sa zdržiaval v základnom tábore počas jarnej horolezeckej sezóny trvajúcej od marca do mája.

Prispievajú aj ľudia

Sky News pripomína štatistiku, že v roku 2021 nepálska vláda údajne vydala horolezcom 408 povolení na Mount Everest, ale samotný tábor využívajú tisíce ľudí, ktorí sa vydávajú na úpätie hory.

Riaditeľ nepálskeho oddelenie turizmu Tara Nath Adhikari povedal, že okrem klimatických zmien k zhoršeniu podmienok prispieva aj ľudský faktor. 

„Zistili sme napríklad, že ľudia denne vymočia v základnom tábore okolo 4 000 litrov. A obrovské množstvo palív, ako je kerozín a plyn, ktoré tam spaľujeme na varenie a otepľovanie, bude mať taktiež určite vplyv na ľadovec,“ povedal pre BBC Khimlal Gautam, jeden z členov výboru, ktorý odporúčal premiestnenie základného tábora.

Presun sa uskutoční do roku 2024

„Teraz sa pripravujeme na premiestnenie a čoskoro začneme konzultácie so všetkými zainteresovanými stranami. Ide v podstate o prispôsobenie sa zmenám, ktoré vidíme v základnom tábore, a stalo sa to nevyhnutné z hľadiska udržateľnosti podnikania s horolezectvom,“ cituje Adhikariho ZME Science.

Adhikari zároveň dodal, že sa neobáva premiestnenia tábora o 200 až 400 metrov nižšie odradí potenciálnych horolezcov, práve naopak.

„Výstup to nesťaží, ale urobí ho bezpečnejším, pretože sa musíme zamerať na udržateľnosť. Ak môžete vyliezť na horu, ale ďalšia generácia nie, nie je to dobré. Mount Everest musíme zachovať,“ uviedol pre Sky News.

Nepálski úradníci pre BBC odhadli pravdepodobný dátumu presunu základného tábora do roku 2024. 

Zdroje: BBC, Sky News, ZME Science, University of Leeds, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá