Zákulisie Penty: Na SKY PARKu robilo 1 000 robotníkov naraz. Ten, kto zefektívni stavbu, bude miliardárom

  • Penta do 3 rezidenčných veží v novom bratislavskom downtowne investovala milióny, byty sa vypredali rýchlejšie, ako čakali
  • Pracovalo na ňom tisíc robotníkov, mnohé procesy sa však museli opakovať na viackrát
  • Unikátom celého projektu je rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne
Untitled design – 2022-01-08T084740.695
Penta Real Estate
  • Penta do 3 rezidenčných veží v novom bratislavskom downtowne investovala milióny, byty sa vypredali rýchlejšie, ako čakali
  • Pracovalo na ňom tisíc robotníkov, mnohé procesy sa však museli opakovať na viackrát
  • Unikátom celého projektu je rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne

Bratislavská štvrť budúcnosti začala svoj príbeh písať ešte v roku 2010. Ubehlo však už viac než desaťročie od architektonickej súťaže na návrh projektu SKY PARK by Zaha Hadid, ktorú vyhlásila Penta Real Estate.

Penta Real Estate dnes verejnosť púšťa do zákulisia, a to svojím podcastom. Zdravotníctvo a realitný development sú nosnými témami Penta Podcastu.

„V podcaste sa poslucháči môžu dozvedieť veľa noviniek z Penty, jej firiem a projektov, pričom zámerom je hovoriť aj o komplikovaných témach prijateľnejším spôsobom pre poslucháča v porovnaní s formátmi klasickej firemnej komunikácie,“ ozrejmuje Nicole Nevolníková z PR oddelenia. Penta Podcast odštartovala spoločne so svojou kolegyňou Lenkou Vargovou.

Bratislavský unikát bol výzvou aj pre tých najlepších  

Do architektonickej súťaže na návrh projektu SKY PARK sa zapojilo 90 ateliérov z celého sveta. Víťazom medzinárodnej súťaže sa stal návrh štúdia Zaha Hadid Architects, ktorý je dnes už takmer kompletne zrealizovaný.

„Architektka Zaha Hadid sa vďaka svojim prepracovaným návrhom stala ikonou svetovej architektúry. Jej dekonštruktivistické projekty dýchajú jej vášňou pre detail a získali množstvo ocenení. V roku 2003 získala ako vôbec prvá žena najvýznamnejšie ocenenie za architektúru – Pritzkerovu cenu. Sme hrdí, že vďaka projektu SKY PARK sa táto architektka zapíše veľkými písmenami aj do histórie Bratislavy,“ uvádza developerská spoločnosť Penta Real Estate, ktorá má celý projekt pod palcom.

zdroj: Penta Real Estate – Projekt SKY PARK navrhlo architektonické štúdio Zaha Hadid Architects, aktuálne je v pokročilej výstavbe už aj štvrtá veža. Naľavo jedna z dvoch Panorama Towers, napravo nízky komplex Twin City. Parkoviská majú vymeniť už ohlásené projekty Metropolis či Portum Towers, ktoré ceny nehnuteľností zrejme ešte zvýšia.

Architektonické štúdio Zaha Hadid Architects má na svojom konte desiatky luxusných stavieb. Stavba v metropole Slovenska však pre nich predstavovala výzvu.

„Štúdio Zaha Hadid Architects pri realizácii stavieb v arabských krajinách a v Číne budget nepozná. Dbá sa tam na prestíž a monumentálny vzhľad, keďže ide predovšetkým o „pomníky“ a „show of“ návrhy. To však neplatí pri projektoch pre New York, Londýn či Viedeň. Napriek tomu je projekt SKY PARK považovaný za ich prvý cenovo dostupný projekt na bývanie. Podobnú referenciu vo svojom portfóliu zatiaľ nemajú. Zároveň týmto projektom nielen Zaha Hadid Architects, ale aj Penta ukázala, že je možné robiť svetovú architektúru za dostupnú cenu,“ ozrejmuje Juraj Nevolník.

Kráľovná kriviek má stavby na celom svete, vrátane Slovenska

Zaha Hadid Architects je architektonické štúdio, ktorého projekty sú všade vo svete, vrátane Slovenska. Zakladateľkou štúdia bola nesmierne uznávaná architekta s irackými koreňmi, Zaha Hadid. Pre kráľovnú kriviek boli charakteristické dlhé oblé tvary, luxusné a poriadne drahé konštrukčné riešenia a mimoriadne staviteľsky náročné projekty.

Slávna architektka pred piatimi rokmi zomrela, jej stavby ale žijú dodnes. Počas kariéry sa jej podarilo získať tie najprestížnejšie architektonické ocenenia. Písal sa rok 2004, kedy sa dokonca stala prvou ženskou nositeľkou jedného z najdôležitejších ocenení svetovej architektúry – Pritzker prize.

Zaha Hadid
zdroj: TASR/AP/Kevork Djansezian
Oceňovaná aj rešpektovaná

Jej kvality neboli ocenené len vecnými cenami. Pochvalu a rešpekt si vyslúžila aj od uznávaných architektov.

„Nikto z architektov, ktorí vstúpili na scénu v posledných dekádach, nemal taký vplyv ako ona,“ cituje britský Guardian Richarda Rogersa, autora parížskeho Centre Pompidou.

„Bola absolútne odlišná od všetkých ostatných. Nikam nezapadala a myslím to v tom najlepšom zmysle slova. Bola výnimočná,“ napísal známy architekt Graham Morrison.

Bratislavský unikát, ktorý nikde inde nenájdeš

Výherný návrh ateliéru Zaha Hadid Architects dnes vytvára novú panorámu centra Bratislavy. SKY PARK vyrástol na zanedbaných brownfieldoch, obklopených prístavom a rezidenčnými štvrťami Nivy a 500 bytov.

„SKY PARK je unikátny tým, že je odlišný. Nemožno si ho s ničím zameniť. Budova, ktorá vyzerá ako SKY PARK, na Slovensku ani v strednej Európe nie je. Zároveň nenájdete na svete budovu, ktorá by mala rovnaký odtieň farby ako táto budova. Farba bola robená na mieru,“ opisuje Juraj Nevolník, ktorý v súčasnosti vedie Penta Real Estate na Slovensku.

zdroj: Penta Real Estate - Budova, ktorá vyzerá ako SKY PARK, na Slovensku ani v strednej Európe nie je, tvrdí Juraj Nevolník, ktorý v súčasnosti vedie Penta Real Estate na Slovensku.

Office snov aj mestský park plný zelene 

Projekt SKY PARK by Zaha Hadid tvoria tri rezidenčné veže a kancelárska budova SKY PARK Offices. Kancelárska budova má 18 podlaží a na prenájom ponúka 31-tisíc metroch štvorcových. Viac ako 1 200 metrov štvorcových je určených pre drobné obchodné a gastro prevádzky.

Okrem kancelárskych priestorov je v budove k dispozícii takmer 600 parkovacích miest a 90 miest určených pre bicykle. Kancelárska budova je zároveň najekologickejšou kancelárskou budovou na Slovensku.

„Zamestnancom budova poskytne nadštandardný komfort a každodenné úkony a pobyt v nej im uľahčia smart technológie ovládané cez mobilnú aplikáciu. Prepojením kancelárskej a rezidenčnej časti projektu, doplnenej o obchody a služby, zároveň vzniká výnimočná multifunkčná mikrolokalita, ktorá posúva štandard realitného developmentu v hlavnom meste o niekoľko úrovní dopredu,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate pre Slovensko.

zdroj: Penta Real Estate - SKY PARK Offices ponúka nadštandardný komfort. Pobyt v kanceláriách uľahčujú smart technológie.

V nasledujúcich rokoch v projekte pribudne aj výšková kancelárska budova SKY PARK Tower.SKY PARK Tower sa vďaka svojej výške, takmer 120 metrov, a unikátnej architektúre zaradí medzi dominanty Bratislavy a zároveň bude zakončením celého projektu SKY PARK by Zaha Hadid,“ uvádza Penta Real Estate.

Súčasťou projektu je aj nový mestský park s rozlohou viac ako 35-tisíc metrov štvorcových, ktorý je dostupný pre každého. Park oživujú detské ihriská, oddychové zóny, fontána, množstvo zelene, stromov a kvetinových záhonov. 

zdroj: Penta Real Estate

Národná kultúrna pamiatka v modernom štýle

K celému projektu tiež patrí zrekonštruovaná Jurkovičova Tepláreň, ktorú Penta Real Estate pretvorila na unikátny industriálny priestor, v ktorom sa nachádzajú flexibilné kancelárie base4work, kaviareň s galériou moderného umenia či reštaurácia.

Jurkovičova Tepláreň predstavuje netradičnú funkcionalistickú budovu, ktorá bola vybudovaná v roku 1940. Viktor Korba, construction consultant Penty Real Estate, tvrdí, že Jurkovičova Tepláreň je srdcom projektu SKY PARK by Zaha Hadid a je jedným z posledných odkazov na priemyselnú históriu lokality.

Jurkovičova Tepláreň bola čiastočne zasiahnutá počas bombardovania rafinérie Apollo v roku 1944. Roky po ukončení svojej prevádzky chátrala, no nám, v Penta Real Estate, sa podarilo túto pamiatku zrekonštruovať a dať jej nový význam,“ ozrejmuje Korba, ktorý pri rekonštrukcii Teplárne stojí od samého začiatku.

„K rekonštrukcii Jurkovičovej Teplárne, ktorá si vyžiadala investíciu viac ako 13 miliónov eur, sme pristupovali od začiatku s úctou a veľkou zodpovednosťou. Po rokoch náročnej rekonštrukcie sme tepláreň v lete 2021 otvorili  a dnes je prístupná aj verejnosti.

Nachádza sa tu kaviareň s galériou moderného umenia DOT Gallery, prednášková sála či reštaurácia. Na nadzemných podlažiach teplárne sa nachádzajú flexibilné kancelárie BASE, ktoré v kombinácii s industriálnym priestorom vytvárajú unikátne pracovné prostredie,“ dodáva Korba.

zdroj: Penta Real Estate - Jurkovičova Tepláreň je unikát považovaný za srdce projektu SKY PARK.

Pôvodné prvky aj spolupráca viacerých architektonických štúdií

Spoločnosť Penta Real Estate v rámci rekonštrukcie Jurkovičovej Teplárni zachovala mnohé z pôvodných častí ako napríklad obvodové steny, násypníky na uhlie, železobetónové stĺpy, ale aj historický prepravný žeriav, uvádza v Penta Podcaste Viktor Korba.

„Niektoré steny v interiéroch sú navyše vyhotovené z pôvodných tehál, zasklená stena medzi lobby a reštauráciou je vyhotovená z pôvodných okien a lavičky  v galérii sú vyrobené z pôvodných oceľových stĺpov.

Penta zachovala aj pamiatkovo chránené násypníky na uhlie, ktoré sú dominantou celého priestoru. Nad násypníkmi vznikla napríklad unikátna zasadačka s presklenou podlahou, cez ktorú môžu ľudia nazrieť priamo do násypníkov, dopĺňa Korba.

Na rekonštrukcii Jurkovičovej Teplárni sa podieľali viaceré architektonické štúdiá. Autorom víťazného návrhu konverzie je architekt Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP a fasádu mal pod palcom ateliér Pamarch. Koncept kancelárií BASE bol zas navrhnutý architektonickým štúdiom Perspektiv.

Rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne si vyžiadala investíciu v hodnote viac ako 13 miliónov eur. „Jurkovičova Tepláreň má však potenciál stať sa výstavným klenotom Penty Real Estate. Je to niečo úplne iné ako štandardný projekt na holej lúke, staviame v pôvodnej budove národnej kultúrnej pamiatky a dávame jej nový život,“ konštatuje Viktor Korba.

zdroj: Penta Real Estate - Koncept BASE bol navrhnutý architektonickým štúdiom Perspektiv, ktoré sa inšpirovalo mestským trhom.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Ako sa ti páči projekt SKY PARK?

Developeri sa na projektoch „nenabalia“

Prvé tri rezidenčné veže priniesli na trh spolu 792 bytov, ktoré sú už odovzdané majiteľom.

Súčasťou každej rezidenčnej veže sú aj dva obrovské penthousy, ktoré sú na najvyššom poschodí každej z veží. Cena jedného z luxusných bytov v centre Bratislavy sa pohybovala na úrovni 1,7 milióna eur.

Štvrtá rezidenčná veža vyrastá na pozemku susediacom s pôvodným projektom, ktorého rozloha je takmer 7-tisíc metrov štvorcových. Celková výška investície do druhej fázy projektu je v hodnote 54 miliónov eur.

Penta Real Estate celkovo investovala do projektu SKY PARK viac ako 420 miliónov eur. Koľko však na projekte zarobila?

„Určite sme nezarobili toľko, koľko by sa za tých 11 rokov patrilo. Množstvo ľudí si myslí, že koľko musia developeri zarábať a ako sa na projektoch nabalia. V praxi sa pri týchto rezidenčných projektoch marža pohybuje niekde medzi 20 až 25 % zisku z projektu,“ tvrdí Nevolník.

zdroj: Penta Real Estate - Projekt SKY PARK by Zaha Hadid tvoria tri rezidenčné veže a kancelárska budova SKY PARK Offices.
Líder na realitnom trhu

Penta Real Estate vznikla odčlenením realitnej divízie od spoločnosti Penta Investments, ktorej počiatky siahajú do roku 1994. Do realitného sektora vstúpila v roku 2005 s projektom Digital Park a odvtedy sa stala lídrom na realitnom trhu na Slovensku a v Českej republike.

Jej cieľom je vytvárať projekty, ktoré prispievajú k urbanistickému rozvoju danej lokality. Portfólio Penta Real Estate zahŕňa viac ako 30 projektov v komerčnom, rezidenčnom a retail sektore.

Najznámejšie na Slovensku:

SKY PARK by Zaha Hadid – multifunkčný projekt, navrhnutý svetovým architektonickým štúdiom Zaha Hadid Architects predstavuje súbor štyroch rezidenčných veží, dvoch kancelárskych budov a zrekonštruovanej národnej kultúrnej pamiatky, prepojených priestranným mestským parkom.

Digital Park – kancelársky projekt pre moderné a progresívne spoločnosti, ktoré vyžadujú flexibilitu, komfortné pracovné prostredie a ktoré ocenia originálny a neprehliadnuteľný dizajn.

Bývanie Bory – rezidenčný projekt je rozdelený do viacerých etáp. Po dokončení prinesie cenovo dostupné bývanie v modernom architektonickom štýle s vysokým podielom zelene a kompletnou občianskou vybavenosťou.

Izby ako v hoteli, na toto Slováci nie sú zvyknutí. Nemocnica Bory odhalila ďalšie podrobnosti

Bory Mall – obchodno-zábavné centrum prinieslo do novovznikajúcej štvrte Bory moderný koncept zameraný na rodiny.

Rosum – kancelársky projekt v Ružinove ponúkol viac ako 22 000 m2 prenajímateľných kancelárskych priestorov najvyššieho štandardu.

Tisíc robotníkov v špičke a náročné požiadavky klientov

Na Slovensku sa doposiaľ nerobil taký rozsiahly projekt, ktorý by sa dokončoval a odovzdával naraz v porovnateľnej technickej komplexnosti, akým je SKY PARK.

„SKY PARK je skutočne technologicky veľmi pokroková budova. Išlo o technicky náročný projekt a bolo to umocnené tým, že sa dokončovalo 800 bytov naraz. V špičke tu behalo po stavbe tisíc robotníkov,“ opisuje Juraj Nevolník, ktorý do Penta Real Estate nastúpil ešte v roku 2010 ako brigádnik. Jeho prvou úlohou bolo pracovať na vyhodnocovacej matici architektonickej súťaže na SKY PARK, na základe, ktorej sa potom určovali kritériá pre výber víťaza.

Juraj Nevolník tvrdí, že najväčšou výzvou projektu boli klientske požiadavky. Tie mnohé veci komplikovali a viaceré procesy sa museli opakovať na viackrát. „Päť percent zanedbanej logistiky, ktorá by sa na inom projekte zvládla, tu spôsobilo 90 % problémov,“ konštatuje Nevolník v Penta Podcaste.

zdroj: Penta Real Estate/SKY PARK

Ten, kto zefektívni procesy na stavbe, sa stane miliardárom

Zároveň Juraj Nevolník dodáva, že vybudovať taký komplexný projekt, aby nevznikla chyba, nie je 100 % možné. „Žijeme v 21. storočí, smartfóny máme ako zo sci-fi filmu, ale stavba stále funguje v podstate primitívnymi metódami. Nemyslím technológie, ktoré sú zabudované v projekte, ale samotné procesy, kedy stavbár musí po stavenisku behať ešte stále s „kýblikom a fúrikom“.“

„Štúdie dokonca hovoria, že stavebný priemysel je najmenej efektívny zo všetkých priemyslov na svete. Ten, kto to vyrieši, sa stane okamžite miliardárom,“ dopĺňa.

zdroj: Penta Real Estate

Viac zaujímavostí o ikonickom projekte SKY PARK sa dozviete v Penta Podcaste, kde sa hovorí aj o najmodernejšej nemocnici na Slovensku – Nemocnici Bory. Penta Real Estate podniká vo viacerých odvetviach – realitný development, zdravotníctvo, retail alebo výroba. Tieto okruhy sú aj hlavnými témami Penta Podcastu.

„Dlhší formát podcastu nám umožňuje témy vysvetľovať komplexnejšie, a to najmä v oblasti zdravotníctva či realít. Zároveň, nakoľko je vnímanie Penty verejnosťou vo veľkej miere značne odlišné od toho, ako ju vnímame my, zamestnanci, chceme priblížiť našu spoločnosť či naše projekty prostredníctvom našich kolegov,“ ozrejmuje Nicole Nevolníková, moderátorka podcastu.

Zdroje: theguardian.com, archív Startitup, Facebook/Penta Real Estate

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá