Zamestnaj mladých a dostaneš lákavý bonus. Štát chce o pár týždňov spustiť unikátny program

  • Ide o program Právo na prvé zamestnanie
  • Informoval o tom minister práce Erik Tomáš
slovensko študenti práca továreň automobilka
Ilustračné fotografie, Canva/Veronika Mihaliková, Jaroslav Bublinec
  • Ide o program Právo na prvé zamestnanie
  • Informoval o tom minister práce Erik Tomáš

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravuje veľký program na podporu zamestnávania mladých ľudí. Po výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach, zameranom na výrobu automobilov a prechod na elektromobilitu, to uviedol šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD), informuje TASR.

Podľa neho chcú zatraktívniť pracovné prostredie na Slovensku tak, aby tu mladí ľudia zostávali či sa sem vracali.

Štát chce spustiť príspevok pre zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú mladých ľudí

„Chystáme príspevok pre zamestnávateľov, ktorí sa rozhodnú zamestnať mladého človeka okamžite po škole – či už po vysokej alebo po strednej. Bude to veľmi zaujímavý príspevok. Tento náš program by sme chceli spustiť 1. apríla – aby od 1. mája, teda na Sviatok práce, začal platiť, aby sa už pracovalo s príspevkom pre zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú mladých ľudí,“ povedal s tým, že ide o program s názvom Právo na prvé zamestnanie.

Plánujú aj realizáciu programu zameranú na návrat takzvaných šikovných mozgov na Slovensko.

na snímke je žena, ktorá pracuje na počítači
zdroj: pexels/Polina Zimmerman

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) uviedla, že s prechodom na elektromobilitu a s tým súvisiacu automatizáciu a elektronizáciu výrobného procesu, bude väčší nárok automobiliek na vysokoškolsky či stredoškolsky vzdelaných ľudí technického zamerania.

„Určite bude väčší dopyt po technikoch, ľuďoch s IT vzdelaním, po strojároch. Tam vidíme aj príležitosť pre mladých ľudí, ktorí budú opúšťať naše vysoké školstvo, aby mali pracovné príležitosti priamo na Slovensku,“ povedala s tým, že s rezortom školstva hovoria aj o navýšení počtu poslucháčov, študujúcich na technických univerzitách.

„Za posledných 20 rokov sa znížil a potrebujeme znova začať produkovať technicky vyškolených mladých ľudí, ktorí by hneď po vysokej škole, aj s pomocou vlády, ktorá pomáha automobilkám, dostávali nové pracovné príležitosti priamo na Slovensku,“ uviedla.

Príspevok, ktorý ti uľahčí prvé kroky podnikania

Ako sme ťa už informovali, mnohí mladí a cieľavedomí Slováci sa často rozhodnú aj pre podnikanie. Začať podnikať môže byť ale výzva, hlavne kvôli potrebe navštevovať úrady a vyplňovať rôzne formuláre. Mnohí podnikatelia možno nevedia, že môžu získať finančné príspevky, ktoré im pomôžu s prvými krokmi.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže ponúknuť finančný príspevok na pokrytie časti nákladov začínajúcich podnikateľov. Tento príspevok je dostupný pre ľudí hľadajúcich prácu, ktorí sú zaregistrovaní na úrade práce. Výška príspevku na podnikanie možno neohromí, ale určite poteší, keďže môže pokryť tvoje začiatočné náklady. Na získanie príspevku musíš spĺňať určité kritériá.

Najskôr sa musíš registrovať ako uchádzač o prácu na minimálne tri mesiace. Ak si v posledných šiestich mesiacoch pred registráciou prerušil alebo ukončil podnikanie, musíš sa registrovať na aspoň 12 mesiacov.

Ďalej musíš plánovať podnikanie podľa zákona o živnostenskom podnikaní a chystať sa začať s poľnohospodárskou výrobou podľa zákona o súkromnom podnikaní. Je dôležité, aby tvoja činnosť fungovala bez prestávky minimálne dva roky. Požiadať o príspevok môžeš jednoducho na príslušnom úrade práce v lokalite, kde chceš podnikať.

Uchádzači o zamestnanie, ktorí majú zdravotné postihnutie a už dostali príspevok podľa paragrafov 57 a 60 zákona o službách zamestnanosti, si nemôžu tento príspevok nárokovať. Ak spĺňaš všetky kritériá, úrad, kde si požiadal, ti príspevok poskytne. Pri žiadosti musíš priložiť podnikateľský plán a kalkuláciu nákladov na tvoju podnikateľskú činnosť. Tieto dokumenty sú kľúčové pre rozhodovaciu komisiu.

Úrad ti môže vyplatiť až 60 % z celkovej sumy príspevku do 30 dní po podpise dohody o jeho poskytnutí. Na získanie zvyšných 40 % sumy musíš úradu poslať prvú správu o fungovaní tvojej samostatnej zárobkovej činnosti (SZČ) a využití príspevku. Túto správu odošleš po roku fungovania tvojej živnosti.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá