Zápchy pod Strečnom by mali byť kultúrnym dedičstvom UNESCO. Žilinčania spisujú petíciu

  • Úsek cesty pod Strečnom je neslávne známy svojím príšerným stavom
  • Časté zápchy by mali byť podľa dvoch Žilinčanov zapísané do zoznamu UNESCO
cesta strečno
TASR/Pavol Ďurčo, TV Markíza/Reportáž
  • Úsek cesty pod Strečnom je neslávne známy svojím príšerným stavom
  • Časté zápchy by mali byť podľa dvoch Žilinčanov zapísané do zoznamu UNESCO

Slovensko má na konte hneď niekoľko unikátov. Drevené kostolíky, maľované domčeky v Čičmanoch či fujary sú len niektoré z množstva pamätihodností, ktoré sú zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Podľa dvoch obyvateľov Žiliny by si ich okres taktiež zaslúžil miesto v zozname. Ich unikát sa vraj nachádza pod Strečnom.

Pekná tradícia

„Je úplne normálne, že keď idete na 15-kilometrovú pešiu túru, tak si so sebou zoberiete potraviny, zásoby vody, pršiplášť, snáď nejakú teplú deku. Ale je úplne nenormálne, keď na týchto 15 kilometrov, čo je zhruba cesta od Strečna po Vrútky, potrebujete to isté,“ začína svoj preslov jeden z dvojice mužov na videu uverejnenom na sociálnej sieti Facebook.

Podľa portálu Žilinak za natočením spomenutého videa stojí dvojica Roman Grešák, podnikateľ a kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Žiline, a Martin Píry, právnik.

No, ale aby to nebolo len o nadávaní, keďže státie v kolónach nemá hlbší zmysel, my sme sa rozhodli s Romanom mu ho dať. V týchto dňoch koncipujeme návrh na ministerstvo kultúry o zápis tejto zápchy Strečnom ako kultúrneho nehmotného dedičstva do zoznamu UNESCO,“ vysvetľuje Píry ďalej.

Dvojica pritom naráža na neslávne známy úsek cesty pod Strečnom (smer Žilina – Vrútky), ktorý je pravidelne neprejazdný, upchatý či úplne uzavretý. Taktiež je ohniskom mnohých, často fatálnych, dopravných nehôd.

Vyriešiť tento problém sľubuje výstavba tunela Višňové, ktorá však už trvá roky. Prvá prieskumná štôlňa bola podľa portálu Žilinak razená už v roku 1998.

Je to predsa pekná tradícia, ktorá trvá 30 rokov, zúčastňujú sa tu toho stovky až tisíce ľudí,“ pokračuje ďalej ironicky právnik. Ďalej tvrdí, že Slovensko ešte „takú tradíciu nemá“ a je „smelo porovnateľná z terchovskou muzikou“ či dokonca s „drotárskym umením“.

Za 34 rokov sa toho stihlo veľa

Na mieste je podľa Martina aj poďakovanie všetkým predošlým vládam, ktoré „poctivo udržiavali tradíciu“ a „umožnili tak ľuďom tento veľkolepý zážitok“. „Sú tam aj črpáky v tom nehmotnom kultúrnom dedičstve,“ dodáva Roman Grešák. „Tie si môžete vyrezávať v aute počas toho, ako stojíte,“ navrhuje ľuďom.

Dodáva však, že „sa nemusia báť, že tým niekoho ohrozia“, pretože „sa prakticky nehýbu“.

Ku koncu videa dvojica vysvetľuje, že cieľom tejto iniciatívy je upozorniť na absurdnú situáciu s výstavbou tunela a „naštartovať tých, ktorých naštartovať má“. „Je to absolútna hanba,“ dodáva Geršák.

autá v kolóne na úseku cesty pod strečnom
zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Za tú istú dobu postavili vo Švajčiarsku najdlhší tunel na svete, Turci vyvŕtali 15 kilometrov pod morom, Nóri, najväčší cestný tunel,“ porovnal Roman. „A Arabom sa podarilo postaviť Dubaj,“ dodal Píry.

Problémový úsek

O problémovosti úseku svedčia aj časté dopravné nehody. O jednej z nich sme ťa informovali len pár dní dozadu v našom článku. Na cestu pod Strečnom 16.8. popadali skaly, ktoré spôsobili havárie až dvoch áut a úsek zablokovali na 30 minút v oboch smeroch jazdy.

Stabilita skalného brala nad spomínaným úsekom cesty je však horúcou témou už niekoľko rokov. V roku 2017 bola uskutočnená sanácia brala, aby nedochádzalo k zosuvom skál na vozovku.

Ako však vtedy podotkol spomínaný portál Žilinak, sanácia bola len čiastková a skaly sa môžu zosunúť kedykoľvek. K tomu došlo práve v polovici augusta a tiež krátko po ukončení sanácie, v roku 2017. Vtedy sa zrútila časť skalného brala a ohrozila nielen dopravu, ale aj životy.

Situácia je dokonca takú zúfalá, že úsek si vyslúžil vlastnú webovú stránku, ktorá situáciu na ňom neustále sleduje a vodičov informuje o tom, či je v danej chvíli prejazdný alebo nie.

Ak sa ti iniciatíva pozdáva a myslíš si, že je cesta pod Strečnom skutočným kultúrnym dedičstvom, za jeho zapísanie do zoznamu môžeš bojovať formou petície tu.

Zdroje: Žilinak, Facebook/Roman Grešák, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá