Zarába na pandémii koronavírusu? Miliardár Bill Gates sa vyjadril ku „zlým a šialeným“ konšpiračným teóriám a dezinformáciám

  • Miliardár v stredu hosťoval v relácii The Beat With Ari Melber na televízii MSNBC
  • V relácii sa vyjadril k osobným útokom, konšpiračným teóriám a dezinformáciám
  • Podľa Gatesa sú konšpiračné teórie škodlivé a nazval ich „šialené a zlé“
  • Miliardár uviedol odhad kedy sa vrátime do normálu. Odhad mnohých poteší
bill gates
TASR/AFP/Nicholas Kamm
  • Miliardár v stredu hosťoval v relácii The Beat With Ari Melber na televízii MSNBC
  • V relácii sa vyjadril k osobným útokom, konšpiračným teóriám a dezinformáciám
  • Podľa Gatesa sú konšpiračné teórie škodlivé a nazval ich „šialené a zlé“
  • Miliardár uviedol odhad kedy sa vrátime do normálu. Odhad mnohých poteší

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates sa často objavuje v médiách ako respondent ohľadom pandémie koronavírusu. 65-ročný rodák zo Seattlu predpovedal hroziacu pandémiu ešte v roku 2015.

Miliardár v stredu hosťoval v relácii The Beat With Ari Melber na televízii MSNBC, kde sa vyjadril k osobným útokom, konšpiračným teóriám a dezinformáciám.  

Vďaka nemu by sme sa mohli vrátiť na futbal i na koncerty. Česi si brúsia zuby na nový žuvačkový test, ktorý chcú predávať v obchodoch

Moderátor Ari Melber sa ho spýtal, ako vníma útoky na jeho osobu. Ako príklad si vybral moderátorku televízie Fox News, ktorá zaútočila na trasovanie kontaktov nakazených osôb a naznačila, že skutočnosti chcú zneužiť súkromné dáta ľudí. „Kontaktné trasovanie je neuveriteľne prospešné, ukázali to miesta ako Južná Kórea. Keby sme to urobil aj my u nás, dnes žijú stovky, tisíc ľudí. Nemusíte sa vzdať osobných údajov,“ uviedol Gates, ktorý dodal, že Fox News to opísali nefér.

Negatívny efekt „šialených“ konšpiračných teórií 

Melber sa ho spýtal aj na dezinformácie, ktoré o koronavíruse šíria. „Áno, tak ja a Dr. Fauci (Anthony Fauci riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby a poradca Bieleho domu pozn. red.) vystupujeme v týchto konšpiračných teóriách. Jedna hovorí, že Dr. Fauci sa snaží zarobiť peniaze z vakcín a mnoho rôznych negatívnych vecí o mne,“ uviedol Gates.

Podľa miliardára to môže mať za následok negatívny efekt. „Povzbudzuje to ľudí, aby nedôverovali radám o rúškach alebo vakcinácii, čo by mohlo byť škodlivé. Je to nový fenomén,“ uviedol Gates a dodal, že vakcíny chránia nielen samotných príjemcov, ale aj ľudí v ich okolí, lebo zabraňujú prenosu vírusu.

Tento týždeň sa Gates už druhýkrát vyjadril ku konšpiračným teóriám.

„Existencia sociálnych médií a pandémie zároveň je kombinácia, ktorú sme nikdy neskúsili. A viete, nikto by nepredpokladal, že ja a doktor Fauci budeme takí dôležití pre akúsi teóriu zla, v ktorej sme vytvorili pandémiu, alebo že sa na nej snažíme zarábať a tak ďalej. Viete, veľmi ma to prekvapilo…Nie je mi jasný podiel ľudí uvedený týmito konšpiračnými teóriami do omylu. Sú milióny správ, v ktorých sú naše mená,“ uviedol Gates v rozhovore pre agentúru Reuters. Dodal, že budeme musieť skúmať vplyv sociálnych sieti na túto problematiku a to, ako vplyv minimalizovať.

Návrat k normálu už tento rok 

V rozhovore pre Reuters odhadol aj kedy pandémia skončí. „Bohaté krajiny by sa z tejto krízy mohli dostať, pokiaľ sa podarí zaočkovať 70 až 80 percent populácie. Je to dosiahnuteľné, ak sa toho ujmú schopné vlády a očkovacia stratégia sa bude dobre komunikovať. Vieme, že tieto vakcíny majú len zanedbateľné vedľajšie účinky. Ich výhody sú ale celkom jasné, je treba o tom presvedčiť maximálny možný počet ľudí.

Aj keď je jasné, že bláznivé konšpirácie túto úlohu neuľahčujú. Ale áno, tento rok by sme sa mohli vrátiť k normálu v bohatých krajinách. Pravdepodobne bude potrebné nosiť na verejných miestach rúška a masové akcie budú podliehať obmedzeniam. Pokiaľ zároveň pomôžeme rozvojovým krajinám s tým, aby sa tam infekcia znovu nerozšírila, tak naozaj si myslím, že už vidíme svetlo na konci tunela,“ uviedol Gates. 

Po tom, ako pandémia koronavírusu prepukla, miliardár daroval 1,75 miliardy amerických dolárov na boj s koronavírusom. Sám šiel príkladom a nechal sa verejne zaočkovať, k vakcíne sa dostal vďaka svojmu vyššiemu veku.

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (Bill and Melinda Gates Foundation) je druhým najväčším prispievateľom do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá poskytla 9,76 % celkových prostriedkov. Gates má kontrakt s britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca, ktorá s vedcami z Oxfordskej univerzity vyvinula jednu z vakcín proti koronavírusu.

Zdroje: MSNBC, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech