„Zasadíme im údery, o ktorých sa im ani nesnívalo.“ Vojna medzi Izraelom a Hamasom je na spadnutie

  • Izrael zažil ďalšiu nepokojnú noc. Obe strany pokračovali vo vzájomnom ostreľovaní sa v prihraničných regiónoch Izraela
  • Skupina Hamas oznámila, že je pripravená ukončiť boje. Izrael sa na mier ešte nechystá
  • Napätie stúpa aj medzi obyvateľstvom Izraela. Pribúdajú etnické útoky
  • Americký prezident Joe Biden uviedol, že „Izrael má právo brániť sa“
izrael
TASR/AP, Yonatan Sindel, Ariel Schalit
  • Izrael zažil ďalšiu nepokojnú noc. Obe strany pokračovali vo vzájomnom ostreľovaní sa v prihraničných regiónoch Izraela
  • Skupina Hamas oznámila, že je pripravená ukončiť boje. Izrael sa na mier ešte nechystá
  • Napätie stúpa aj medzi obyvateľstvom Izraela. Pribúdajú etnické útoky
  • Americký prezident Joe Biden uviedol, že „Izrael má právo brániť sa“

Izrael zažil ďalšiu nepokojnú noc. Obe strany pokračovali vo vzájomnom ostreľovaní sa v prihraničných regiónoch Izraela. Vo štvrtok ráno opäť rozozvučali varovné sirény a radikáli z územia pásma Gazy znovu odpaľujú rakety smerom na túto časť Izraela. Informuje TASR.

Rakety, stovky zranených a „smrť Arabom“. Prečo má Svätá zem a Izrael v týchto dňoch od pokoja opäť ďaleko

Hovorca izraelskej armády Jonatan Konrikus vo štvrtok na brífingu informoval, že palestínski radikáli od začiatku tohto týždňa vystrelili z pásma Gazy na Izrael viac ako 1 600 rakiet. Izraelská armáda na to zareagovala zasiahnutím 600 vojenských cieľov v tejto pobrežnej palestínskej enkláve.

Izrael zatiaľ ukončenie bojov odmieta 

Palestínske islamistické hnutie Hamas v stredu informovalo, že je pripravené ukončiť boje s Izraelom na základe princípu vzájomnosti a tlaku, ktorý na Izrael vyvinie medzinárodné spoločenstvo. Izrael ale zatiaľ ukončenie bojov odmieta.

Izraelská armáda počas svojich operácií zabila asi 30 príslušníkov skupín Hamas a Islamský džihád vrátane niekoľkých vysoko postavených veliteľov. „Vyradili sme vysokých veliteľov Hamasu a je to len začiatok,“ cituje izraelského premiéra Benjamina Netanjahu The Times of Israel.  „Zasadíme im rany, o ktorých sa im ani nesnívalo.“

zdroj: TASR/AP, Jonatan Sindel. Izraelské delostrelectvo páli na ciele v pásme Gazy na hraniciach Izraela s Gazou

Hnutie Hamas v stredu potvrdilo, že počas izraelských leteckých útokov prišli o život viacerí z vrchných veliteľov vrátane veliteľa v meste Gaza.

Izrael neplánuje zastaviť svoju vojenskú operáciu v Gaze, kým nebude dosiahnutý „úplný pokoj“. Naopak, plánuje ešte zintenzívniť svoje útoky na pozície hnutia Hamas.

„Izrael sa nepripravuje na prímerie. Momentálne nemá dátum ukončenia operácie,“ cituje izraelského ministra obrany Bennyho Gantza The Times of Israel. „Nebudeme počúvať morálne kázanie, ktoré je v rozpore s našou povinnosťou chrániť občanov Izraela.“

zdroj: TASRA/AP, Oded Balilty. Ľudia prehľadávajú zničený byt po raketovom útoku na budovu z pásma Gazy v izraelskom meste Petach Tikva 13. mája 2021.

Hrozba podzemnej invázie do pásma Gazy 

Podľa The Times of Israel generálny štáb izraelskej armády sa vo štvrtok oboznámi s plánom možnej pozemnej invázie do pásma Gazy. Tieto plány, ktoré zostavuje divízia pre Gazu a južné velenie, môžu byť následne predložené na zváženie politickému vedeniu Izraela.

Izraelská armáda v uplynulých dňoch nasadila k hraniciam s pásmom Gazy ďalšie pozemné jednotky – výsadkárov, pechotu i 7. obrnenú brigádu. Zatiaľ však nepadlo rozhodnutie o ďalšom postupe.

Od pondelka zomrelo pri raketových útokoch vedených z pásma Gazy šesť izraelských civilistov a jeden vojak.

Konrikus poukázal na to, že „Hamas zámerne umiestňuje vojenské zariadenia do stredu civilistami husto obývaných oblastí pásma Gazy“. V tejto súvislosti však izraelská armáda podľa neho prijíma všetky možné preventívne opatrenia, aby počas svojich operácií nezasiahla palestínskych civilistov. Napríklad pri zničení 14 poschodovej budovy boli jej obyvatelia dopredu varovaní.

Úrady pásma Gazy vo štvrtok informovali, že počet obetí izraelských náletov sa po noci na štvrtok zvýšil na 83, medzi nimi je i 17 maloletých. Pokiaľ ide o zranených, od pondelka ich na palestínskej strane evidujú 487.

zdroj: TASR/AP, Ariel Schalit. Izraelský protiraketový systém odráža rakety vystrelené z pásma Gazy, v meste Aškelon na juhu Izraela 11. mája 2021.

Krajina smeruje k občianskej vojne, myslí si poslanec Frej

Súčasne stúpa aj napätie medzi obyvateľmi Izraelu. Zaznamenané boli etnicky motivované útoky židovských a arabských davov v zmiešaných štvrtiach v Izraeli. Izraelská televízia zaznamenala naživo útok na motoristu, ktorý bol považovaný za Araba, uvádza The Times of Israel. Incident sa odohral v pobrežnom meste Bat Yam, zachytil ho izraelský kanál 11 počas raketovej paľby medzi Izraelom a  skupinou Hamas.

Na záberoch je vidieť, ako Izraelčania muža obkľúčili a bili ho. Ďalšie zábery ukazujú, ako leží na zemi a má na sebe motorkársku prilbu, do ktorej ho kopali.

„Sledujeme„ lynčovanie“ (slovo použité v hebrejčine označuje brutálny útok) v reálnom čase,“ povedal reportér Daniel Elazar v hebrejčine. Polícia sa na miesto dostala až o 15 minút, obeť je vo vážnom ale stabilizovanom stave.

Predseda vlády Benjamin Netanjahu povedal, že takéto incidenty sú „netolerovateľné“. „Nezaujíma ma, či ti vrie krv,.. Zákon nemôžete vziať do vlastných rúk,“ uviedol. „Nemôžeš prísť k arabskému civilistovi a pokúsiť sa ho napadnúť, a tiež nemôžme vidieť, že by arabskí občania robili to isté voči židovským občanom. Toto neobstojí.“

Issawi Frej, arabský poslanec z ľavicovej strany Meretz, uviedol, že je to znakom toho, že krajina smeruje k „občianskej vojne“.  Podobné incidenty boli zaznamenané aj v ďalších mestách, na oboch stranách.

zdroj: TASR/AP, Heidi Levine. Izraelskí policajti počas potýčok medzi arabskou komunitou a políciou v národnostne zmiešanom, arabsko-židovskom meste Lod v utorok 11. mája 2021. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil v noci na stredu 12. mája výnimočný stav v meste Lod, ktoré je dejiskom násilností, výtržností a rabovania.

Biden pracuje na deeskalácii

Americký prezident Joe Biden v stredu vyhlásil, že „Izrael má právo brániť sa“ proti paľbe raketami vystrelenými hnutím Hamas a ďalšími palestínskymi skupinami z pásma Gazy.

Biden podľa tlačovej agentúry AP dodal, že sa rozprával s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ich telefonát sa týkal niekoľko dní trvajúceho násilia, ktoré si vyžiadalo desiatky mŕtvych, aj na strane civilistov.

 Šéf Bieleho domu novinárom povedal: „Očakávam a dúfam, že toto násilie Izrael čoskoro ukončí. Ale Izrael má právo brániť sa, keď nad jeho územím lietajú tisícky rakiet.“

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki na tlačovej konferencii uviedla, že Spojené štáty so svojimi partnermi a zainteresovanými stranami pracujú na deeskalácii situácie.

Nepokoje od začiatku mája 

K najnovšej eskalácii medzi Izraelom a Palestínčanmi došlo po tom, ako ešte začiatkom mája v Jeruzaleme vypukli nepokoje v mešite al-Aksá a jej okolí. Tieto zrážky medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými zložkami vyprovokovalo rozhodnutie izraelského súdu o vysťahovaní niekoľkých arabských rodín z ich domov na východojeruzalemskom predmestí Šajch Džarrá. Tieto domy majú podľa súdu pripadnúť židovským osadníkom, pretože ich rodinám patrili aj pred rokom 1948.

„Kráľ Bibi“: Ako sa stal z člena elitného komanda politik, ktorý polarizuje izraelskú spoločnosť. Inšpiroval aj Fica

K napätiu prispelo aj rozhodnutie izraelských úradov nepovoliť zhromažďovanie väčších skupín ľudí počas ramadánu.

Situácia sa vystupňovala, keď po sporadickom ostreľovaní Izraela z pásma Gazy a následných odvetných krokoch palestínski radikáli v pondelok začali s masívnymi raketovými útokmi. Izraelská armáda na to reagovala cielenými útokmi na vojenské objekty v palestínskej enkláve.

Zdroje: TASR, The Times of Israel, The Times of Israel , The Times of Israel , White House

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech