Zatúlaného psíka už nájdeš aj inak, ako zavesením fotky na Facebook. Hľadaj v celoštátnej databáze

  • Na stránkach registra odchytených zvierat nájdeš informácie o všetkých odchytených zvieratách
  • Sú tu čísla čipov, fotografie, aj údaje o lokalite
  • V zozname sú nielen stratené zvieratá, ale aj zvieratá na adopciu
pes
TASR/Pavel Neubauer
  • Na stránkach registra odchytených zvierat nájdeš informácie o všetkých odchytených zvieratách
  • Sú tu čísla čipov, fotografie, aj údaje o lokalite
  • V zozname sú nielen stratené zvieratá, ale aj zvieratá na adopciu

Ak sa tvoj štvornohý miláčik stratí a skončí u policajtov alebo v útulku, môžeš ho veľmi ľahko nájsť.

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky spustila verejne prístupný elektronický Register odchytených a túlavých zvierat (ROTZ), do ktorého sú registrované všetky osoby schválené na odchyt túlavých zvierat, karanténne stanice a útulky. Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva.

Verejný register

Do registra sa evidujú všetky odchytené túlavé zvieratá v čase ich prijatia do karanténnej stanice, resp. útulku, vrátane čísla čipu, dátumu, času a miesta odchytu a fotodokumentácie. V súčasnosti sa v aplikácii nachádzajú údaje o zvieratách, ktoré boli odchytené v mesiaci máj, jún a júl.

Aplikácia sprístupňuje informácie o zvieratách prijatých do útulkov a karanténnych staníc obciam aj verejnosti. Obciam poskytuje prehľad o zvieratách, ktoré boli odchytené v ich katastrálnom území, a verejnosti zjednodušuje hľadanie stratených zvierat a prípadnú adopciu.

Neziskovka vysadila už 100 miliónov stromov. Jeden zasadia len za 0,75 sekundy a pridať sa vieš aj ty

Zvieratko bude skôr doma

Cieľom tejto iniciatívy je zjednotiť evidenciu odchytených a túlavých zvierat pre orgány, ktoré sa podieľajú na starostlivosti o ne a sprístupniť register verejnosti. Má pomôcť majiteľom stratených zvierat, ktorí si podľa dátumu, miesta, fotky alebo čísla čipu okamžite môžu overiť, či ich zviera bolo odchytené a prijaté do útulku alebo karanténnej stanice. 

Aplikácia ROTZ pozostáva z administratívnej časti, prístupnej oprávneným subjektom a časti určenej pre verejnosť. Verejnosť má okrem registra zvierat, ktorý eviduje dátum, čas a miesto odchytenia zvieraťa, fotografiu a v prípade čipovaných zvierat číslo čipu, prístup aj k zoznamu útulkov, karanténnych staníc a veterinárnych lekárov.

Štát takto podáva ďalšiu pomocnú ruku túlavých zvieratám a pomôže zvýšiť pravdepodobnosť ich návratu k majiteľom. ROTZ je systém, ktorý pomôže skrátiť túlavému zvieraťu pobyt mimo domova. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá