Zaujímavé dôvody, pre ktoré nosia niektorí úspešní ľudia každý deň to isté

  • V poslednom období sa v odvetví módy čoraz viac hovorí o novom fenoméne, tzv. „capsule wardrobe - kapsulový šatník“. Podstata spočíva v tom, že vlastníš 10-15 základných a jednoduchých kusov oblečenia. Samotná myšlienka pritom nie je žiadnou novinkou, nakoniec, riadil sa ňou už Steve Jobs. Prívržencov medzi ľuďmi má však čoraz viac. Nasledujúce dôvody ti dajú odpoveď na otázku, prečo je tomu tak.
collagea
  • V poslednom období sa v odvetví módy čoraz viac hovorí o novom fenoméne, tzv. „capsule wardrobe - kapsulový šatník“. Podstata spočíva v tom, že vlastníš 10-15 základných a jednoduchých kusov oblečenia. Samotná myšlienka pritom nie je žiadnou novinkou, nakoniec, riadil sa ňou už Steve Jobs. Prívržencov medzi ľuďmi má však čoraz viac. Nasledujúce dôvody ti dajú odpoveď na otázku, prečo je tomu tak.

Menej rozhodnutí

V prípade, že musíte učiniť viacero rozhodnutí, istotne vás to unaví. Preto pre ľudí, ktorí musia robiť dôležité rozhodnutia denne je odstránenie už len jediného – výberu oblečenia – spojené s lepšou psychickou pohodou a vyššou produktivitou po celý deň. Túto filozofiu zastáva aj Mark Zuckerberg a tvrdí, že „odstránenie potreby jedného rozhodnutia hneď ráno vedie k lepšej schopnosti rozhodovať sa počas dňa o veciach, ktoré sú omnoho dôležitejšie“.

Menej strateného času

Niekedy nemáme ani tušenia, ako nás niektoré veci ťažia, až kým ich neodstránime. Keď sa ale odhodláš, mnohokrát získaš slobodu a nové príležitosti. Môže to tak byť aj pri prechode na tento štýl obliekania. Mnoho času totiž zaberá nielen samotný ranný výber oblečenia, ale aj jeho výber počas nákupov. Pokiaľ si tento čas chceš ušetriť a „experiment“ ťa zaujal, no je pre teba príliš radikálny, skús to formou „Projektu 333“, ktorý sa stal veľmi obľúbeným. Vyčleň si presne 33 kusov oblečenia, ktoré budeš nosiť po dobu 3 mesiacov. Pokiaľ ti to prinesie výsledky, s ktorými budeš spokojný, po 3 mesiacoch ich môžeš zredukovať ešte na polovicu.

steve-jobs

Zdroj: lifeedited.com

Menej stresu

„Kapsulovému šatníku“ podľahla aj kreatívna riaditeľka jednej z popredných reklamných agentúr z New Yorku, Matilda Kahl. Svoje rozhodnutie zdôvodňuje pocitmi, ktoré mala každé ráno hneď po tom, čo vyšla z domu. Hlavou jej neustále vírili otázky, či je oblečená vhodne, či jej sukňa nie je prikrátka, či zvolila vhodnú obuv, vhodné farby… Týmito otázkami sa zaoberala celý deň. Preto sa rozhodla učiniť zásadné rozhodnutie. Počas jej pracovného dňa ju neuvidíte v ničom inom, než v elegantnom bielom tričku a čiernych nohaviciach. Problém vyriešený.

landscape-1453745821-zuck-closet

foto:esquire.com

Menej stratenej energie

Christopher Nolan, anglické režisér, producent a scenárista, taktiež nedá na „kapsulový šatník“ dopustiť. Aj jeho outfit je každý deň rovnaký a hovorí, že odkedy aplikoval túto filozofiu do svojho života, má omnoho viac energie. Prebytok oblečenia si totiž nevyžaduje len viac času na rozhodovanie, ale taktiež viac času na starostlivosť, ktorú mu je potrebné venovať. Preto považuje za rozumné investovať túto energiu inde.

Pocit zvýšeného sebavedomia

O zvýšenom sebavedomí hovoria takmer všetci ľudia, ktorí tejto filozofii podľahli. Dôvod je jednoduchý. Môžeš mať vo svojom šatníku stovky kusov oblečenia, avšak, ruku na srdce – v koľkých z nich sa cítiš naozaj dobre? Toto ti je primalé, tamto priveľké, v tomto nevyzeráš tak, ako vo svojich predstavách, tamto vyzeralo na obrázku inak… To, že máš tieto veci neustále na očiach, ťa len zbytočne frustruje. Naopak, ideou „kapsulového šatníka“ je investovať do vecí, ktoré ti sadnú na 100%. Čokoľvek zo svojich pár kúskov si vyberieš, budeš vyzerať výborne. Pretože v jednoduchosti je krása.

mark-zuckerberg

Zdroj: techpoint.ng

Staneš sa ikonou

Spisovateľka Alice Gregory o tomto spôsobe výberu svojho oblečenia vraví, že je „lacným a jednoduchým spôsobom, ako sa cítiť slávny“. Spisovateľka tiež poukazuje nato, že týmto štýlom o sebe zároveň dáš vedieť svojmu okoliu a staneš sa neprehliadnuteľným a nezabudnuteľným. Aj bez toho, aby si na seba každý deň upozorňoval extravagantnými módnymi kúskami.

Menej výdavkov

Naše šatníky sú plné oblečenia a topánok, z ktorých však väčšina vôbec nie je opotrebovaných. Koľkokrát si si už kúpil niečo, čo si potom nikdy nemal na sebe? Skús si tiež orientačne vyrátať hodnotu všetkého oblečenia, ktoré vlastníš. A teraz si predstav, čo si za tie peniaze mohol mať. Stále si myslíš, že „kapsulový šatník“ nie je dobrým riešením?

Vnútorný pokoj

Skús dať tejto filozofii šancu aspoň na jeden mesiac. Ak ti nič nedá, môžeš sa vrátiť späť k svojim zabehnutým spôsobom obliekania sa. Množstvu ľudí však dá „kapsulový šatník“ okrem mnohých iných hodnôt aj vnútorný pokoj. Výber oblečenia, či už ráno, alebo v obchode, pre teba už nebude bojom. Ušetrený čas, energia, priestor v skrini a iné prispejú aj k tvojej vnútornej pohode.

Zdroj: brightside.me, zdroj titulnej fotografie: koláž

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK