Závažné zistenia v megakauze: Prokurátorka mala za prepustenie z väzby inkasovať 100-tisíc eur

  • Akcia NAKA s krycím názvom Corrumpere naberá nevídané rozmery
  • Prokurátor vypovedá o svojej nadriadenej kolegyni
  • Vo výsluchoch sa spomínajú úplatky pre prokurátorku aj sudcu
František Polák na pravej strane
Advokát František Polák vľavo a mafiánsky boss Mikuláš Černák, TASR/Martin Baumann
  • Akcia NAKA s krycím názvom Corrumpere naberá nevídané rozmery
  • Prokurátor vypovedá o svojej nadriadenej kolegyni
  • Vo výsluchoch sa spomínajú úplatky pre prokurátorku aj sudcu

Vyzerá to na poriadny škandál, ktorý smeruje do radov prokurátorov Krajskej prokuratúry v Bratislave. Práve bratislavskí prokurátori mali brať podľa viacerých výpovedí úplatky za prepustenie obvinených ľudí z väzby. Informácie, ktoré získali reportéri Startitup, prichádzajú po akciách s krycím názvom CORRUMPERE 1 a CORRUMPERE 2.

V tejto súvislosti postupne koncom augusta a koncom septembra 2023 obvinili elitní policajti NAKA troch advokátov. Medzi nimi bývalého právnika Mikuláša Černáka Františka Poláka, Alexandra Fila, v minulosti odsúdeného pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a Petra Jankovského.

Policajti po zadržaní Františka Poláka informovali, že: „Zadržaná osoba je obvinená z toho, že sa mala v minulosti dopustiť korupčnej trestnej činnosti, a to v súvislosti s vybavovaním prepustenia väzobne stíhaných osôb, ktoré boli vzaté do väzby.“ Informácie verejnosti sprostredkovali s tým, že korupcia sa týkala obvinených, ktorí boli zadržaní pri akciách s krycím názvom Média. Prípad vyšetrovala Národná kriminálna agentúra v rokoch 2017 až 2021.

Podobne policajti informovali aj po zadržaní advokátov Alexandra Fila a Petra Jankovkého. „Príslušníci NAKA P PZ realizujú policajnú akciu s krycím názvom ,CORRUMPERE 2‘, v rámci ktorej boli zadržaní obvinení advokáti JUDr. A. F. a JUDr. P. J. a lekár MUDr. M. L. Osoby sú obvinené z toho, že sa mali v minulosti dopustiť korupčnej trestnej činnosti, a to v súvislosti s vybavovaním prepustenia väzobne stíhaných osôb, ktoré boli vzaté do väzby v rámci policajnej akcie známej pod krycím názvom ,MÉDIA‘ vyšetrovanej na NAKA P PZ v rokoch 2017 až 2021,“ prezradili koncom septembra 2023 policajti.

V oboch prípadoch žiadali prokurátori pre zadržaných advokátov väzbu. Ani v jednom prípade im však sudca Špecializovaného trestného súdu a neskôr ani Najvyššieho súdu nevyhovel.

To, čo sa však píše v rozhodnutí súdu, ďalej naberá priam škandalózne rozmery. Tie sa týkajú hlavne štruktúry, ktorá podľa vyšetrovateľa stojí v pozadí celej kauzy zvanej CORRUMPERE.

Hneď v úvode sa píše: „Doposiaľ neznámi páchatelia v presne nezistenej dobe roku 2018 na doposiaľ nezistenom mieste poskytli úplatok vo výške 100 000 eur pre doposiaľ nezistených páchateľov, vystupujúcich v tom čase ako prokurátori Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktorí úplatok prijali, a to v súvislosti so zabezpečením prepustenia obvinených osôb z výkonu väzby, kde tento úplatok bol odovzdaný prostredníctvom nezistenej osoby na doposiaľ nezistenom mieste, pričom k prepusteniu z výkonu väzby obvinených osôb, v súvislosti s výkonom právomoci odporujúcim zákonu doposiaľ nezistených páchateľov, vystupujúcich v tom čase ako prokurátori Krajskej prokuratúry v Bratislave, došlo.“

Vybavovanie prepustenia na slobodu za úplatky pre prokurátorov sa v tomto prípade týkalo obvinených z akcie s krycím názvom MÉDIA.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá