Bahrajn
Unsplash/ Todd Gardner a Antoine Julien
Disco párty
Unsplash/ Todd Gardner a Antoine Julien

Zažil som párty na arabskej Ibize. Väčší fail som ešte v živote nevidel

  • Vyskúšal som tri kluby a cítil sa trápne za všetkých
  • Na ceste naprieč Perzským zálivom, krajinami ako Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abu Dhabi), Katar, Kuvajt či Omán, ktoré sa môžu kúpať v rope i v peniazoch, som sa zastavil i v Bahrajne
  • Alkohol tu teda bežne nevidno – no kde je vôľa, tam je cesta
  • Vyskúšal som tri kluby a cítil sa trápne za všetkých
  • Na ceste naprieč Perzským zálivom, krajinami ako Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abu Dhabi), Katar, Kuvajt či Omán, ktoré sa môžu kúpať v rope i v peniazoch, som sa zastavil i v Bahrajne
  • Alkohol tu teda bežne nevidno – no kde je vôľa, tam je cesta

Na ceste naprieč Perzským zálivom, krajinami ako Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abu Dhabi), Katar, Kuvajt či Omán, ktoré sa môžu kúpať v rope i v peniazoch, som sa zastavil i v Bahrajne. Malé, ostrovné kráľovstvo s vyše milión obyvateľmi, ktoré celý tento silne moslimský región pozná ako „Ibizu arabského sveta.“ Tak sa poďme na tú ospevovanú párty pozrieť.

Vypiť viem, modliť sa viem“

Tunajšie krajiny sú naozaj silno moslimské a nábožensky konzervatívne. Alkohol tu teda bežne nevidno – no kde je vôľa, tam je cesta. Obzvlášť konzervatívna a striktná je tá najväčšia krajina na Arabskom polostrove, kde islam aj vznikol – Saudská Arábia. V nej zohnať alkohol je obzvlášť problém a snaha pašovať ho tu sa považuje za nelegálnu činnosť. Saudská Arábia je proste krajina, kde mali ešte donedávna ženy zakázané šoférovať, dobičovali vás na ulici či také kino bolo moderným dielom skazy.

zdroj: Unsplash/ Ekrem Osmanoglu. Saudská Arábia je rodiskom proroka Mohameda i islamu. Platia tu striktnejšie pravidlá než v iných moslimských krajinách.

A neďaleko veľmi nábožnej Saudskej Arábie je Bahrajn. Miesto, kde sa dá alkohol ľahko kúpiť a vymetať diskotéky jedna za druhou. Saudskú Arábiu s Bahrajnom spája 25 km dlhý most cez more. Mimochodom, po mori sa má Bahrajn spojiť aj s Katarom a vznikne tak najdlhší most sveta – teraz môžeme povedať, že kde sú peniaze, tam je cesta.

zdroj: František Kekely. Po moste, ktorý cez Perzský (Arabský) záliv spája Saudskú Arábiu s ostrovným Bahrajnom.

Takže máme tu veľmi striktnú, moslimskú krajinu, kde sú alkohol a párty zakázané, a „kúsok“ po moste krajinu, ktorá je tu týmito vecami známa. Tipnite si, čo sa stane, keď príde víkend? Desiatky a desiatky tisíc Saudov zvyknú prekročiť hranicu a hrnúť sa do Bahrajnu!

zdroj: František Kekely. Hraničný prechod medzi Saudskou Arábiou a Bahrajnom

Miestna doprava bežne kolabuje. „Odkedy dali ženám v Saudskej Arábii nedávno vodičské preukazy a učia sa jazdiť, pribudol nám počet nehôd. Bežne sú to ony,“ rozpráva mi miestna sprievodkyňa. Nemka, ktorá si tu našla Araba.

Prichádzam na recepciu svojho hotela a konzervatívnych, pobožných Saudov a Saudky (ako som si ich väčšinou predstavoval) tu vidím hneď na vlastné oči. Okamžite ma prichádza ochotne pozdraviť jedna totálne ožratá Arabka. Aby nepozametala zem, rýchlo ju pridržia dvaja muži. Ten s hlavou na stole oproti tiež už vyzerá, že veľmi nevníma. Legendy neklamali. Tu sa to vážne deje.

Plán na večer je jasný. Som predsa na Ibize arabského sveta a ja sa bavím rád. Dnes bude párty! Nemohol som tušiť, aká, no poviem vám, že každý podnik bude zaujímavejší než ten predtým.

Klub prvý: Trápne je aj odísť

Natešený vchádzam do prvého podniku. Čakám, že za dverami bude dobrá hudba, typické diskotékové prítmie, ktoré spestrujú behajúce farebné svetielka a bude to tam žiť. Pivo a drinky tam budú chodiť od baru jeden za druhým. Vbehnem a…

zdroj: Unsplash/ Antoine Julien. Očakávania...

Nikde nikoho. Pri bare len niekoľko čašníkov, ktorí hneď hodili pohľad na mňa a vyzerajú byť šťastní, že niekto konečne prišiel. A k tomu má nejaká speváčka koncert na pódiu, pre nikoho. Keď som videl tie pohľady personálu i speváčky, bolo mi trápne sa hneď na pätách otočiť a utekať, tak reku dám si tu aspoň jedno pivo za niekoľko dolárov.

Speváčka mohla konečne na niekoho pozerať a niekomu venovať svoj spev. Celý čas ako som tam sedel s tým drahým pivom, tak len civela na mňa a ja som sa cítil o to viac nesvoj. Chcel som to len rýchlo vypiť a dostať sa na miesto, aké som si predstavoval, že bude za tými dverami. Bol som naozaj šťastný, keď som z podniku číslo jedna utekal. A nechával za sebou speváčku s prázdnym podnikom…

Klub druhý: Drahé drinky za umelú komunikáciu

Ok, pri výbere číslo dva si už radšej nechám poradiť. A tak ma jeden Arab naviguje do ďalšieho klubu. Otvorím dvere a… konečne! Presne takto som si to predstavoval. Prítmie, disco svetielka, dobrá, moderná hudba, pekné baby, tanec, no žije to.

Prídem rovno k baru a hneď sa stane nečakaná vec. Priskočia dve krásne černošky, skôr hnedošky, a začnú jemne flirtovnú konverzáciu. Samozrejme, že mi to polichotí, no som tu asi biela exotika, tak je o mňa záujem.

Po chvíli jedna z nich, či jej nezoberiem akéhosi panáka. Tak ok, hovorím barmanovi, že daj jej ho. Nedá. Týmto chcem poďakovať tomu barmanovi, ktorý asi videl, že ešte nechápem miestnu hru… Pozrel na mňa a povedal mi veľmi jasne ako kamarátovi, že koľko ten jej žiadaný panák stojí – 20 a viac dolárov. Ok, hovorím, že panák nebude.

Potom slečna začne vymýšľať, či neobjednám šišu a niečo iné, a nesadneme si. Už mi začína pomaly dochádzať, že tu slečna má skôr záujem o to, čo im zoberiem, než o mňa. A skúšajú to akoby od tých najdrahších vecí po tie menej a menej drahé.

zdroj: Unsplash/ Awesome Sauce Creative

Nepozdáva sa mi to, tak odídem trochu od baru na miestny gauč. Jedna to už so mnou vzdala a druhá si prichádza sadnúť ku mne. Som zmätený, som naozaj zmätený. No našťastie mám dar reči aj v podivnej situácii a tak sa zakecáme.

Zisťujem, že to nie je mladá slečna z Afriky, čo sa prišla baviť, ale vlastne zamestnankyňa klubu, ktorej úlohou je tu robiť spoločnosť a nechať sa pozývať – inými slovami, ťahať od mužov peniaze. A ako sa tak rozhliadam po klube, všetky tie ženy tu majú rovnakú úlohu a všetky vyzerajú podobne akoby z jednej krajiny.

Hnedá pokožka, nie čierna, kučeravá hriva – všetko sú to Etiópčanky. Aj nedávno som čítal, koľko Etiópčanov sa snaží dostať cez more z Afriky na Arabský polostrov, s vidinou lepšieho života. Už viem, aké zamestnanie tu dostanú mladé, pekné baby, ktoré tu takto emigrujú.

Zo zvedavosti sa pýtam, naozaj len zo zvedavosti, že keď si ju chce nejaký muž zobrať aj na izbu, či idú. Odpovedala mi, a myslím, že to bolo naozaj úprimne, že nie, to tu je zakázané.

Nič som neobjednával a tak stratili o mňa záujem. Podľa mňa musia prinášať zisky, kšefty a keď nie, tak idú ďalej, ku ďalšiemu, aby na seba zarobili. Neviem či tu vôbec bola nejaká žena, ktorá tu takto nepracovala a len sa prišla zabaviť. Nevšimol som si. Všade len kučeravé Etiópčanky. Rýchlo som dopil ďalšie pivo a preč z tohto čudného divadla.

Klub tretí: Ďalšie divadlo a formácie ako na hokeji

Odchytil si ma týpek, ktorý mi to tu ukázal, že o poschodie vyššie je ďalší klub – arabský. Spať sa mi nechce, reku, dám tomu ešte šancu. Môže to byť zaujímavé.

Otvoria sa dvere a tam čisto arabská hudba, arabské rytmy i tance. Pripití, typickí Saudi vo svojich wahabistických červeno-bielych šatkách na hlavách tancujú pri pekných mladých Arabkách. Už so svojimi novými skúsenosťami mi netrvá dlho prekuknúť, že to tu funguje ako v klube predtým, akurát že tu sú namiesto mladých Etiópčaniek mladé Arabky.

zdroj: Unsplash/ Ghaly Wedinly. Mnoho Slovákov si takto ženu z arabského sveta nepredstaví. Nie v šatky chodia v šatkách...

Zopár z nich tancuje unudene pri Saudoch na parkete, ostatné ešte unudenejšie, až znechutene, sedia a pozerajú. Potom na povel jednej z nich sa vymenia ako hokejová päťka – niektoré naskočia na parket, tie z parketu idú na striedačku. Pri pohľade na ich „nadšené“ výrazy je mi doslova trápne.

No jedna z nich má už dobre vypité a tá sa asi jediná úprimne baví. Tancuje ako drak. Niekto ju asi dobre pozýval, až príliš. Hovorím si, že takéto uletené a opité Arabky poznám jedine z Maroka – hoci je to tiež moslimská a značne arabská krajina, tam som si zažil celkom dobré párty.

Zrazu sa daná opitá slečna pozrie na mňa a čiara rovno ku mne. Predstavte si, môj odhad je správny, áno, naozaj je až z Maroka. Pýta sa, či jej nezoberiem to a to… Nečakané, však? Hovorím, že nie. Pozrie, postaví sa a v momente trochu nahnevane odchádza. A po chvíli nechávam za opitými Saudmi zatvorené dvere i ja. Dnes už stačilo.

Pamätám si, ako som kedysi čítal rozhovor s jednou Slovenkou, ktorá pracovala ako letuška pre miestne arabské aerolinky. Spomínala v ňom, ako sa ju niektorí Arabi snažili baliť, no naozaj to nevedeli, akoby to v živote nerobili. Ak to aj na miestnej Ibize funguje takto, ani sa nečudujem.

Možno že tam niekde je lepší podnik, než na ktoré som narazil, hoci si to veľmi nemyslím. No aj tie tri ma presvedčili, že takzvaná Ibiza Arábie rozhodne nebude to, čo budem ešte niekedy vyhľadávať. Videl som. Zažil som. A doslova môžem povedať, že to boli nezabudnuteľné párty.

Najnovšie