VEDCI: Zaznamenali sme o 52% menšiu úmrtnosť. Vitamín D je doslova prelomový pri koronavíruse

  • Dostatok vitamínu D pomáha imunitnému systému bojovať s chorobami
  • Koronavírus najviac škodí ľuďom, ktorí majú nedostatok vitamínu D
  • Dostatok vitamínu D pomáha aj v prevencii pred COVID-19
testovanie na koronavírus
TASR/František Iván
  • Dostatok vitamínu D pomáha imunitnému systému bojovať s chorobami
  • Koronavírus najviac škodí ľuďom, ktorí majú nedostatok vitamínu D
  • Dostatok vitamínu D pomáha aj v prevencii pred COVID-19

Ak má pacient s koronavírusom nedostatok vitamínu D, je pravdepodobnejšie, že zomrie. Naopak, ak ho má dostatok, jeho šanca na prežitie sa zvyšuje až o 50 percent. Ukázala to štúdia Univerzity v Bostone.  Taktiež je dôležitou štúdiou je aj medrxiv.

Hospitalizovaní pacienti, ktorí mali dostatok vitamínu D v organizme, mali výrazne nižší podiel komplikácií pri ochorení COVID-19, ako napríklad bezvedomie, hypoxia (keď telu chýba kyslík) a napokon aj smrti. Mali tiež v krvi nižšiu koncentráciu zápalového markeru (C-reaktívny proteín) a vyšší počet lymfocytov, teda imunitných buniek.

552 nových prípadov koronavírusu na Slovensku. Piatok zlomil rekord, prichádzajú nové opatrenia

„Táto štúdia poskytuje priamy dôkaz, že dostatok vitamínu D redukuje komplikácie, vrátane cytokínovej búrky (najhoršia a najsmrteľnejšia reakcia tela na koronavírus, ktorá často zabije pacienta skôr ako vírus samotný, pozn. red.) a napokon aj smrti,“ uvádza autor štúdie Michael F. Holick, PhD, profesor medicíny, fyziológie, biofyziky a molekulárnej medicíny.

Dr. Holick sa stal známym vďaka svojmu výskumu koronavírusu a vitamínu D. Podľa jednej z jeho štúdií je vitamín D aj slušnou prevenciou. Ľudia s dostatkom tohto vitamínu majú až o 51 percent nižšiu šancu, že sa u nich rozvinie ochorenie COVID-19. Vitamín D najlepšie získaš vystavovaním svojej pokožky slnku, alebo zo stravy- mäsa, rýb, vajec, aj rastlinných tukov. Nedostatkom vitamínu D trpia obvykle starší ľudia a ľudia s tmavšou pleťou, vrátane černochov a hispáncov. Najmä v USA sú tieto skupiny najviac ohrozené koronavírusom.

Nakaziť sa môžeš, aj ak máš dostatok vitamínu D

Tento vitamín nezabráni koronavírusu napadnúť tvoje telo, no podporí imunitu, a vďaka tomu máš zvýšenú šancu prežiť víruové ochorenia.

V momente, keď sa telo stretne s vírusom, snaží sa agresívne brániť. Táto obrana však môže spôsobiť, tzv. cytokínovú búrku, vážne hyperzápalové ochorenie, ktoré môže viesť k poškodeniu pľúc a následnej smrti. Vitamín D dokáže imunitnú reakciu tela usmerniť a predísť z toho plynúcim problémom.

Väčšinu pacientov zabila reakcia ich tela, nie vírus samotný

Do štúdie sa v rámci postdoktorandského výskumu zapojil aj Ali Daneshkhah.

“Zdá sa, že väčšinu pacientov s ochorením Covid-19 zabila táto autoimunitná reakcia, nie poškodenia pľúc spôsobené koronavírusom samotným.” 

Zdroj: BostonUniversity

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech