Zbav sa svojho 20-ročného auta a dostaneš cez 13 000 eur na nové. Krajina EÚ prichádza s veľkým plánom

  • Taliansko pripravuje plán na pomoc ľuďom so starými autami
  • Podporí tak predaj elektromobilov
na snímke je staré auto a peniaze
wikimedia/rudolf, SIU
  • Taliansko pripravuje plán na pomoc ľuďom so starými autami
  • Podporí tak predaj elektromobilov

Predaj elektromobilov naďalej rastie a v súčasnosti dosahujú na celom svete – vrátane Slovenska – vysokú popularitu. Ako sme ťa informovali, od decembra 2016 sa v Európe, Spojených štátoch amerických a Číne dovedna predalo vyše 1,8 milióna kusov týchto áut.

Najväčší dopyt na počet obyvateľov evidujú v Nórsku, no mnohé krajiny sa svojím spôsobom snažia predaj elektromobilov podporovať. So skutočne zaujímavou ponukou vyrukovalo Taliansko, ktoré podľa Automotive News Europe svojim občanom možno ponúkne zaujímavú možnosť.

Ide o plán v hodnote 930 miliónov eur, ktorý má povzbudiť ľudí, aby sa vzdali svojich benzínových či naftových áut a kúpili si elektrické vozidlá, píše Bloomberg.

Ministerstvo priemyslu má materiály, na základe ktorých by občania s nižším (ročným) príjmom než 30 000 eur mohli získať príspevok až 13 750 eur. Museli by sa zbaviť svojich áut plniacich normu Euro 2 – teda vozidiel dnes už starších ako 20 rokov. Udelený príspevok by im potom poslúžil ako pomoc na nákup elektrického auta, upozornil Fontech.

Staré autá v Taliansku

Cieľom projektu by podľa Bloombergu bolo „zmeniť taliansky vozový park“. Ide totiž o jeden z najstarších v Európe, s najmenej 11 miliónmi áut, ktoré spĺňajú len normu Euro 3 či vozidiel nižšej triedy.

Plán by taktiež podporil rodiny s nízkymi príjmami a nákup áut vyrobených v Taliansku. Predstaviť ho majú na stretnutí so zástupcami automobilového sektora už 1. februára.

Vozidlá s elektrobatériami majú mnoho výhod a počet nabíjacích staníc sa zvyšuje aj na Slovensku. Aj v našej krajine sa totiž množstvo ľudí rozhodlo pre kúpu tohto typu auta vďaka štátnym dotáciám. Oproti iným krajinám však v takýchto príspevkoch podľa Fontechu výrazne zaostávame.

Tempo predaja klesá

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) však avizovala, že na takéto dotácie sa môžu použiť financie z plánu obnovy. Za tretí kvartál 2023 sa na Slovensku podľa Križanského predalo iba 2,5 percenta elektrických áut. Priemer Európskej únie sa pritom pohybuje na úrovni 16 percent.

Po rokoch rýchleho nárastu predaja elektromobilov v Európe sa však už začína zdať, že toto tempo klesá, podotýka Automotive News Europe. Od svojich elektrifikačných plánov napríklad ustupuje Audi, aby sa vyhlo zaťaženiu tovární a predajcov.

V októbri opísal finančný riaditeľ Mercedes-Benz Harald Wilhelm konkurenciu v oblasti elektromobilov ako „brutálnu“ a nezdravú.

Ako si vybrať správny elektromobil?

Fontech sa tejto téme venuje na širokej škále vo svojich článkoch a ako píše, elektrické autá už viac nie sú len vozidlami na krátke vzdialenosti. Redaktorovi portálu sa napríklad za rok a pol podarilo na Citroene e-C4 s malou, iba 45 kWh batériou, najazdiť vyše 70 000 kilometrov.

Neznamená to ale, že ide o bezchybné a dokonalé výtvory. Ak v súčasnosti pokukuješ po novom elektromobile, Fontech radí, na čo by si sa mal zamerať.

Zdroje: Bloomberg, Automotive News Europe, Fontech, Fontech

Najnovšie videá

Trendové videá