Zdemolovaný Kapitol, Trump odrezaný od internetu a štyri obete. Kongres výsledky volieb aj tak uznal

  • Kongres oficiálne potvrdil výsledky amerických volieb, podľa ktorých sa stal víťazom Joe Biden
  • Republikáni vzniesli voči výsledkom volieb viacero sťažností, no neuspeli
  • Prívrženci Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol, symbol americkej demokracie
kongres kapitol protest
TASRAP Photo/Jacquelyn Martin
  • Kongres oficiálne potvrdil výsledky amerických volieb, podľa ktorých sa stal víťazom Joe Biden
  • Republikáni vzniesli voči výsledkom volieb viacero sťažností, no neuspeli
  • Prívrženci Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol, symbol americkej demokracie

Včerajší útok na Kapitol, symbol americkej demokracie, si vyžiadal až štyri obete. Jednu ženu spomedzi prívržencov Trumpa zastrelila polícia, neskôr sa ukázalo, že obetí bolo viac. Zatknutých bolo viac ako 50 ľudí, najmä kvôli zákazu vychzádzania, ktorý nariadila starostka Washingtonu D.C. Počas útoku na Kapitol museli kongresmanov evakuovať, po demonštrantoch zostali okrem iného aj zdemolované priestory Kapitolu, jednej z najstráženejších budov na svete.

To všetko preto, že stále súčasný americký prezident Donald Trump neuznáva svoju porážku vo voľbách. Kongres však zamieta námietky republikánov jednu po druhej a víťazstvo Joea Bidena bolo oficiálne potvrdené a certifikované.

Ako bonus dostal Donald Trump blok na svojej obľúbenej sociálnej sieti Twitter a aj na Facebooku. Neskôr ho zablokoval aj Instagram a ďalšie sociálne siete. YouTube zmazal jeho video, kde hovorí, že demokrati „ukradli voľby“.

zdroj: SITA/AP, Jose Luis Magana

Trumpova porážka je oficiálna

Americký Senát vo štvrtok zamietol pomerom hlasov 92:7 námietku dvoch republikánskych kongresmanov proti započítaniu hlasov voliteľov zo štátu Pensylvánia. Námietka si vynútila hlasovanie oboch komôr Kongresu o víťazstve demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v tomto štáte. Informovala o tom agentúra AP.

O sťažnosti, ktorú predložil pensylvánsky člen snemovne Scott Perry a podpísal ju aj senátor Josh Hawley, momentálne rokuje aj Snemovňa reprezentantov. Obe komory predtým zamietli žiadosť nezapočítať hlasy voliteľov zo štátu Arizona. Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell neočakáva, že budú spochybnené hlasy z ďalších štátov. Po hlasovaní Snemovne reprezentantov o Pensylvánii Kongres oficiálne potvrdí Bidenovo víťazstvo, približuje AP.

Biden v Pensylvánii zvíťazil o viac než 80 000 hlasov. Trump a jeho spojenci podali v súvislosti s voľbami v tomto štáte niekoľko žalôb, súdy však všetky zamietli.

Protesty vo Washingtone D.C.

Násilné protesty v Kapitole sa začali krátko po tom, ako sa svojim podporovateľom prihovoril sám Trump, ktorý tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode. Neskôr im povedal, aby zostali pokojní, no neprikázal im rozísť sa. Na deeskaláciu napätia vyzvali Trumpa členovia Republikánskej strany i demokrati. Trump neskôr vyzval svojich podporovateľov cez videosprávy, aby v pokoji odišli domov. Správu zverejnil viac ako dve hodiny po tom, čo vtrhli do budovy Kapitolu, kde mal americký Kongres počítať hlasy Zboru voliteľov a potvrdiť volebné víťazstvo Joea Bidena.

AKTUÁLNE: Trumpovi priaznivci vtrhli do Kapitolu, politikov museli evakuovať. Došlo už aj k streľbe

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v Kongrese bola postrelená do hrudníka žena, ktorá neskôr zomrela. Niekoľko ľudí – vrátane policajtov – utrpelo zranenia. Podľa AP polícia zadržala viac ako 50 osôb. Polícia takisto informovala, že v Kapitole zaistila dve bomby.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená. O polnoci SEČ začal v celom hlavnom meste platiť zákaz nočného vychádzania. Do ulíc vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech