Zdravotné sestry nútime robiť upratovačky a asistentky. Slovensko čelí kríze, nedokážeme konkurovať ani Česku

  • Plat slovenskej sestry je omnoho nižší než ten, ktorý na páske uvidí česká sestra
  • Podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek slovenské sestry degradujeme
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Unsplash/JESHOOTS.COM,Vladimir Fedotov
  • Plat slovenskej sestry je omnoho nižší než ten, ktorý na páske uvidí česká sestra
  • Podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek slovenské sestry degradujeme

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek poukazuje na platový rozdiel medzi Slovenskom a susedným Českom. Objasňujú, že ak Slovensko nezačne konkurovať ani tejto jedinej krajine, nemáme šancu udržať si doma naše sestry a pôrodné asistentky.

Rozdiely sú zrejmé

Z tlačovej správy vyplýva, že mzdy sestier u západných susedov, ktoré sú už v súčasnosti na vyššom stupni, sa majú od 1. 1. 2022 zvýšiť o 6 %. U nás o 3,75 %, čo predstavuje navýšenie od 36 € do 45 € v hrubom.

Česká sestra, ktorá pracuje u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, si nájde na svojej výplatnej páske od 1. 1. 2022 mzdu od 1 135 € (prepočet kurzu z dňa 31. 12. 2021) do 1 678 € a to hovoríme o sestre s tzv. ‚základným vzdelaním’, teda s odbornou spôsobilosťou na výkon pracovných činností sestry (bez vyššieho vzdelania, akým je špecializácia, alebo vysokoškolské vzdelanie II. stupňa),“ píše Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

Dodávajú tiež, že mzda českej sestry sa zvyšuje v pravidelne podľa odpracovaných rokov odbornej praxe. Pre porovnanie uvádzajú, že slovenská sestra začína po absolvovaní štúdia od januára tohto roku so mzdou 1 008 €.

Na rozdiel od tej českej sa jej mzda nezvyšuje podľa odpracovaných rokov praxe. Teda, tú istú mzdu má sestra, ktorá práve skončila štúdium ako aj sestra s 30 a viac ročnou praxou. Sestra so špecializáciou je odmeňovaná iným spôsobom, keďže jej náročnosť práce je vyššia a vykonáva špecializované činnosti,“ píšu ďalej.

Sestry verejne degradujeme

V Českej republike teda môže sestra po 32. rokoch praxe dosiahnuť mzdu až 1 810 €, pričom ide o základnú zložku bez príplatkov. Slovenská sestra špecialistka u nás podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek dosiahne mzdu 1 228 € a nezáleží na tom, či má prax mesačnú, alebo 30-ročnú.

V správe tiež poukázali aj na ďalšie kategórie sestier, ktoré sú nedostatočne ohodnotené. Zastávajú preto názor, že Slovensko čelí kríze ošetrovateľskej pracovnej sily.

zdroj: TASR/AP Photo/Jae C. Hong

„Náš systém podporuje v plnej miere syndróm vyhorenia medzi sestrami a pôrodnými asistentkami. Máme síce vzdelané sestry, ale nútime ich vykonávať činnosti upratovačky, sanitára, asistenta a často aj lekára. Neustále vidíme snahy ponížiť ich vzdelanie a nahrádzať ich tzv. praktickými sestrami – asistentami, a to aj za cenu zníženia kvality starostlivosti a bezpečnosti pacientov,“ objasňujú, pričom dodávajú že ich tak verejne degradujeme a urážame.

Vláda je zodpovedná za životy ľudí

Z tlačovej správy tiež vychádza, že v roku 2021 Slovensko prišlo o 965 sestier a pôrodných asistentiek, čo je viac ako v roku 2020.

Do systému vstúpilo 437 absolventov. Pri celkovom nedostatku štrnásťtisíc sestier pokračujeme v nelichotivom trende,“ objasňuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

Zároveň si kladú otázku, ku koľkým zbytočným úmrtiam na Slovensku došlo v dôsledku nedostatočného počtu sestier. „Nikto iný, iba štát – vláda, je zodpovedný za životy ľudí a aj za to, aby sme zastavili odchod našich skúsených sestier, napr. aj do Českej republiky,“ uzatvárajú.

Zdroj: Facebook/Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá