Zdravotníci dnes otestovali viac ako 31-tisíc ľudí, pozitívnych bolo dvojnásobne viac ako v prvom kole

  • Dnes a v nedeľu 22. novembra prebieha v 458 mestách a obciach ďalšie kolo plošného testovania
Virus_Outbreak_Czech_Republic038935731019
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Dnes a v nedeľu 22. novembra prebieha v 458 mestách a obciach ďalšie kolo plošného testovania

V rámci ďalšieho kola testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus dnes zatiaľ zdravotníci do 12-tej hodiny otestovali 31 548 ľudí, z ktorých bolo 602 pozitívnych, čo predstavuje 1,91 percenta.

Na dnešnej tlačovej konferencii v Púchove o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Ďalšie kolo plošného testovania sa koná dnes a v nedeľu 22. novembra v 458 mestách a obciach.

Testovanie je celkovo pokojné, evidujeme približne tretinový záujem oproti testovaniu pred dvomi týždňami, keď sa testovalo v 45 okresoch na Slovensku. Nikde sa netvoria rady, testovanie je plynulé a neevidujeme takú situáciu, žeby na odberné miesta prichádzali vo veľkom ľudia z iných regiónov. Som rád, že ľudia vypočuli našu prosbu, pretože starostovia a primátori chcú vedieť, aká je reálna situácia so zamorenosťou v ich regiónoch,“ poznamenal Naď.

Prípady rapídne klesajú. Nemocnice začínajú vo veľkom prepúšťať pacientov

Priebežné štatistiky naznačujú, že pri nižšej účasti viaceré okresy vykážu vyššiu mieru pozitivity než pred dvomi týždňami.

Máme potvrdené takmer z každého regiónu, že na testovanie prichádzajú ľudia, ktorí pociťujú nejaké príznaky a tým sa zvyšuje percento pozitívnych prípadov v jednotlivých samosprávach. Chcel by som poprosiť starostov a primátorov, že ak chceme mať spoločne čo najpresnejšie číslo o zamorenosti regiónov, mali by sa nejakým spôsobom posnažiť motivovať svojich obyvateľov k vyššej účasti,“ podotkol minister obrany. Podľa jeho slov aktuálne najvyššiu mieru pozitívnych prípadov hlásia regionálne vojenské veliteľstvá vo Zvolene a Hlohovci.

Naď tiež upozornil, že podobne ako pri predchádzajúcich kolách testovania každý otestovaný človek odchádza z odberného miesta s certifikátom. Vyjadril sa aj k otázke aktuálneho odmeňovania zdravotníkov. „V záujme administratívneho zjednodušenia výpočtu bola tentoraz odmena stanovená paušálne na 200 eur za každý testovací deň,“ uviedol Naď.

Minister obrany tiež odmietol špekulácie o tom, že odovzdávanie údajov do centrálneho systému dát trvá aj viac ako týždeň. „Chcem upozorniť, že do 48 hodín sú všetky údaje o pozitívne testovaných ohlásené na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva tak, aby ich pracovníci mohli, podobne ako pri PCR testoch, dohľadávať kontakty a vykonávať ďalšie príslušné úkony,“ dodal Naď s tým, že regionálnym hygienikom po celom Slovensku naďalej pomáha 300 vojakov.

Správu budeme aktualizovať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK