„Zdrogované“ labute si už dávajú odvykačku. Ich počet na poli v Patinciach výrazne klesol

  • Počet labutí na poli klesol
  • Presunuli sa na neďaleké pole
  • Verejnosť si ich fotila aj napriek zákazu
Kolónia labutí uviazla na makových poliach
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Drozd
  • Počet labutí na poli klesol
  • Presunuli sa na neďaleké pole
  • Verejnosť si ich fotila aj napriek zákazu

Pred pár dňami sme ťa v tomto článku informovali o tom, že v makovom poli pri Komárne uviazlo niekoľko stoviek labutí. Podľa spravodajského portálu RTVS sa správali tak, akoby boli omámené a nevedeli odletieť. Ničeniu úrody za tisícky eur je však už zrejme koniec.

Najnovší monitoring pracovníkov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR na makovom poli medzi obcami Patince a Iža v okrese Komárno potvrdil, že počet zákonom chránených labutí na poli výrazne klesol a aktuálne už šľachtený mak konzumujú len minimálne. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

Labute prilákali malé jazierka

„Zdravé labute z lokality odleteli a zostávajúce sa presunuli na neďaleký mak divý, ktorý im už nespôsobuje také zdravotné ťažkosti,“ doplnila. Komerčne pestovaný mak je podľa Bockovej dostatočne vysoký a hustý a nemalo by mu hroziť ďalšie spásanie.

Priblížila, že zamestnanci ŠOP SR, Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy, chodia v pravidelných intervaloch labute monitorovať a uhynuté jedince zbierať.

„Dehydrované labute boli odvážané do Záchranného zariadenia pre zranené živočíchy v Marcelovej. V týchto dňoch zdravé labute odlietajú a v okolí lokality sa aktuálne nachádza už len 40 labutí z pôvodne zaznamenaného počtu 80 jedincov z minulého týždňa,“ spresnila Bocková.

Hlavným dôvodom, prečo sa labute usadili v blízkosti makových polí, nebol podľa nej samotný mak, ale malé jazierka, ktoré vznikli na jar v dôsledku vysokej hladiny podzemnej vody.

„Šľachtený mak je aktuálne vysoký už takmer 1,60 metra a labute sa v ňom nevedia pohybovať. Z tohto dôvodu sa labute presunuli na porast maku divého v blízkom okolí, ktorý im nespôsobuje také zdravotné komplikácie,“ vysvetlila a doplnila, že vďaka tomu počet uhynutých labutí výrazne klesol.

labute
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Majiteľovi úrody však škodu nepreplatí nikto

Škody spôsobené týmto chráneným živočíchom sa podľa Bockovej na Slovensku vyskytujú len ojedinele, a preto labute nepatria na zoznam určených živočíchov, za ktorých štát prepláca náhradu škody.

„Medializovaný prípad omámených labutí však prilákal pozornosť verejnosti, ktorá s cieľom zhotovenia fotografie vstupuje na súkromný pozemok napriek zverejnenému zákazu,“ priblížila. Alternatívnou formou riešenia takejto situácie by podľa ŠOP mohlo byť vydanie výnimky na plašenie chráneného druhu živočícha z dôvodu škody na úrode.

Labute v priebehu štyroch mesiacov skonzumovali mak v hodnote približne 10-tisíc eur. Napriek tomu, že je labuť zákonom chránená, majiteľovi škodu nepreplatí nikto, teda ani poisťovňa a ani štát.

„Škody spôsobené týmto chráneným živočíchov sa na Slovensku vyskytujú len ojedinele, preto labute nepatria na zoznam živočíchov, za ktoré štát prepláca náhradu,“ povedal portálu RTVS hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Zdroje: RTVS, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá