Zem a Vek má záujem o Matovičov fond pre investigatívnych novinárov

  • Časopis Zem a Vek má záujem o finančnú podporu od štátu pre investigatívnych novinárov
  • Podľa nich by mohli byť „skutočne objektívnou zárukou kontroly mocenských kruhov"
  • Matovič plánuje poskytnúť investigatívnym novinárom 10 miliónov eur ročne
TASR
  • Časopis Zem a Vek má záujem o finančnú podporu od štátu pre investigatívnych novinárov
  • Podľa nich by mohli byť „skutočne objektívnou zárukou kontroly mocenských kruhov"
  • Matovič plánuje poskytnúť investigatívnym novinárom 10 miliónov eur ročne

Časopis Zem a Vek má záujem o finančnú podporu od štátu pre investigatívnych novinárov, ktorú navrhuje predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Vo svojom statuse na sociálnej sieti na to upozornil portál Infosecurity.sk.

Časopis na svojej stránke uviedol, že ak sa takýto fond naozaj zriadi, jeho redakcia sa o financie bude uchádzať. Podľa nich by mohli byť „skutočne objektívnou zárukou kontroly mocenských kruhov“. Matovič plánuje poskytnúť investigatívnym novinárom 10 miliónov eur ročne cez fond, ktorý je nazvaný po zavraždenom Jánovi Kuciakovi.

🤣ZEM A VEK SA UCHÁDZA O ŠTÁTNU DOTÁCIU PRE INVESTIGATÍVNU ŽURNALISTIKUPRIPOMEŇME, ŽE PÁN ROSTAS:➡️ Sa o financovanie…

Gepostet von Infosecurity.sk am Freitag, 6. März 2020

Konšpiračný web chce byť zárukou kontroly

V polovici decembra 2019 bol vydavateľ a šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Eliot R. uznaný samosudcom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku za vinného z trestného činu hanobenia národa a šírenia extrémistických materiálov a uložil mu pokutu 4-tisíc eur. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

„Je toxický konšpirátor a dezinformátor, ktorý dlhodobo spochybňuje základné princípy liberálnej demokracie,“ uvádza na margo šéfredaktora časopisu a webu Zem a Vek analytická a edukačná platforma Infosecurity.sk. Dodáva, že Tibor Eliot R. sa pokúšal „o financovanie svojho dezinformačného webu a časopisu priamo u zástupcov ruskej vlády, ktorá na Slovensku vedie nepriateľské vplyvové operácie“.

Podľa Infosecurity.sk by bol „v rukách orgánov činných v trestnom konaní, ak by slovenská právna úprava poznala spoluprácu s cudzou mocou ako kvalifikovanú skutkovú podstatu vybraných trestných činov“.

Čítaj viac TU>>Konšpiračné weby zarábajú tisíce eur šírením hoaxov, niektoré sa skrývajú za občianske združenia

Zem a Vek zaradilo občianske združenie Konšpirátori.sk na zoznam webových portálov, pri ktorých vznikali pochybnosti o dôveryhodnosti a správnosti obsahu. Zoznam vznikol na základe stanovených kritérií a odborného posúdenia. Medzi stránky so sporným obsahom bol zaradený tiež Slobodný vysielač a InfoVojna.

Vlna kritiky na Matovičov nápad

Predseda hnutia OĽaNO chce poskytnúť investigatívnym novinárom desať miliónov eur ročne, aby mohli financovať vyšetrovanie korupčných a iných káuz minulých vlád, ale aj tej novovznikajúcej. Fond má byť nazvaný po zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi. Investigatívni novinári by skôr ako podporný fond s rozpočtom desať miliónov eur ročne očakávali od vlády dodržiavanie infozákona či ochranu.

Igor Matovic navrhuje zriadiť fond na podporu investigatívnej žurnalistiky. Nemyslím si, že je za tým zlý úmysel….

Gepostet von Marek Vagovič am Donnerstag, 5. März 2020

 

Šéf investigatívneho tímu Aktuality.sk Marek Vagovič pre SITA povedal, že jedným z kľúčových pilierov poctivých médií je ich nezávislosť, preto nepovažuje za vhodné prijímať akúkoľvek finančnú podporu od štátu. Vedúci investigatívnych projektov denníka Sme Adam Valček zase upozorňuje, že uvoľnenie desiatich miliónov eur pre fond by mohlo ovplyvniť zdravú hospodársku súťaž na mediálnom trhu. Podľa bývalej investigatívnej novinárky, ktorá v súčasnosti šéfuje Nadácii Zastavme korupciu, Zuzany Petkovej, by sa vláda mala skôr sústrediť na „opravu legislatívy, ktorá brzdí slobodnú žurnalistiky na Slovensku“.

Ďakujeme, že na nás Igor Matovič myslí, ale my si neprosíme. Kam dlhodobo vedie veľkorysá štátna podpora nezávislých médií, si môžete pozrieť v Maďarsku.

Gepostet von Investigatívne centrum Jána Kuciaka am Mittwoch, 4. März 2020

Z tohto plánu nie sú príliš nadšení ani v Investigatívnom centre Jána Kuciaka. Na Facebooku zverejnili status, v ktorom informujú, že o takúto podporu nemajú záujem.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK